Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Kemik erimesi için çözüm arıyoruz

Merhaba;

Annemde kemik erimesi, bel fıtığı, romatizma ve aşırı kilo söz konusudur. Kemik erimesi için öncelikle kilo vermesi gerekmektedir. Bu durumu müteakip kemik erimesinin en azından yavaşlatılması mümkünse durdurulması gerekmektedir. Bel fıtığı ve romatizma için de kesin çözümler aramaktayız. 1 Aylık bir süreçte özel bir kurumda fizik tedavi olmuş ama bir neticeye varamamış durumdayız. Annemin yaşı 52 ve kilo ise 80 dir. SSK güvencemiz vardır. İŞ bu konuda SSK anlaşmalı bir kurum aramaktayız. İlgililenenlerden bilgilerini paylaşmalarını rica ederiz.

04-04-2006
Servet CERAN
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
1 Yanıt

Derya hanım önce sizden ve diğer soru soran velilerimden özür dilerim.Günlük işlerim dolayısıyla soru yanıt eyleminden kopabiliyorum.Tabii diğer arkadaşların da beni yalnız bırakmayıp yanıtları vermesi dileklerimi de yinelemeliyim,sağolsun Tuncay ve Amir beyler destek atıyorlar.Kendi bloguma da soru yanıtlar geliyor onları da yanıtlıyorum .Hala Gamze hanımın sorusunu www.blogcu.com.otistik te yazıyorum,aynı blogda autism ve otizm ismi ile actığım bloglarla uğraşıyorum . Tabii tüm bunlar için zaman gerekli.Ama burası ana karargahım .Neyse...Sizin sorunuza gelelim

Bir çok yerde hatta özel eğitimci arkadaşlarımızda ayrımlaştırma kavramına rastlamadığımı ve buna üzüldüğümü belirtmeliyim.Şöyle demeliyim ;işitsel keskinlik ceşitli nedenlerle işitmedeki durumu ;ağır ya da iyi işitmeyi ayrımlaştırma ise anlamayı getirir.Görsel yapıda da benzeri bir durum vardır.Nete bakınca sanatçılar ayrımlaşma ve keskinliği bizden farklı tanımlıyor.Yine de durum ümitsiz değil, ayrımlaşma yerine alıcı dil gibi bir tanımlama gördüğümü belirtmeliyim.Bu tanımın yanlışlığını geçen yıl yazdım.Çünkü buna alıcı dil deyince almanın biçimi ve özü gözden kaçıyor.Alıcı dil aslında veli terminolojisi olarak başlayıpbazı üniversitelere bile girdi .Ben yine de sevgili norma razon ve Ayla oktay ın bilimsel olarak bize  kazandırdıkları bu kavramı kullanıyorum.

Hiperaktiv yapı dolayısıyla ayrımlaşmayı sağlamak için ritm çalışmalarını ve hareki koordinasyonu artırma gereği vardır.Yani sözcüklerin tek tek heceleyerek çalışması ile başlayan ayrımlaştırma çalışmalarında görsel effektlerde kullanılabilir ve bu aynı zamanda görsel ayrımlaşma çalışmasını da getirir.Görsel keskinlik gözdeki kırılma bozuklukları ile görsel ayrımlaştırma ise bakmanın dışında görme ile ilgilidir.Dilimizdeki "bakar körmüsün kardeşim" sorusu görsel ayrımlaşma ile ilgilidir diyebilirim

 2 yaşına kadar oldukça hızlı ve akıcı bir konuşması vardı. 2 ve 3 kelimeli cümleleri gramerine uygun kullanıyordu. Daha sonra kekeleme şeklinde bir gerileme başladı.

Kekeleme bir yandan ritmin oluşmamasıdır ama biliyorsunuz birçok da pisikolojik boyutu vardır.

Psikolojik boyutunu şimdi bir yönü ailenin baskısıdır diyerek konudan uzaklaştırıyorum çünkü bizim alanımızda(otizm diyelim)ritm bozuklukları ve hareki koordinasyon ön plandadır.Benim uyguladığım yöntem çeşitli görsel malzemeyi sağ ve sol el ile ritimleyerek isimlerini öğretmekle başlıyor.yavaş ritimden hızlı ritme çıkyor ve sonra olayların anlatımına geçiyor.Tabii olay sıralaması ve iç düşünce çalışmaları de eklenmeli.İşitme sorunlarında çalışan arkadaşlarla benzerliklerimiz çok.

Hızlı ritmi tekrarlemekten ziyede algılanması için ayrımlaşma yapmak gerekiyor.Söz gelimi ingilizce şarkılarda alt yazılı olarak izledikten sonra sözleri anlıyabilmemiz bir ayrımlaşma etkinliğidir.Diğer yandan ekolali için de sürekli soru yanıt kullanma gereği açık. Deniz mavi mi sarı mı sorusu gibi yanıtı içeren kelimeyi başa alarak yapılan çalışmalarda bir süre sonra çocuk önce ezberden, sonra alişkanlıkla soru yanıtdaki soruyu algılıyor.Tavsiye ederim.

 

 sorularınızı bekliyorum

saygılarımla

 

18-04-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1190 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Dilan M.
Fizyoterapist

Dün

Halime K.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Hamide T.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Tugba G.
Sosyolog

Bugün

Nefise B. A.
Fizyoterapist