Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

KAYNAŞTIRMA.

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?SİZCE KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ TÜRKİYEDE NE KADAR BAŞARILIDIR?
23-02-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
16 Yanıt
Hale Hanim, gecen gun ekledigim soru neden yayinlanmadi bilemiyorum ama benim bir ricam veya sorum olmustu. Su basamaklandirdiginiz kaynastirma sureci ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Ben okuyunca ilk aklima gelen her cocuk basamak basamak ilerlemek zorundadir gibi birsey oldu, dogru mu bu dusundugum?
24-04-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Hale Hanim, yazinizda belirttiginiz siralama hakkinda bilgi verir misiniz? "kaynaştırmada özel sınıf- Sınıf+destek hizmet-Sınıf+danışman-Sınıf" seklinde siralamissiniz. Burada bir yanlis anlama olmamasi icin soruyorum, cocuklarin ozel egitimden baslayip her basamakta gerektigi sure kadar kalip normal sinifa ulasmasi seklinde mi dusunmeliyiz?
21-04-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

hocam nasılsınız ben kurt eylem özel eğitim hakkında neler düşünüyorsunuz bu hafta,geçen hafta
14-04-2006
Eylem Özgür KURT
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

HOCAM KEŞKE BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZ BU ŞEKİLDE DAHA HOMEJEN GRUPLAR OLUŞTURULARAK EĞİTİM ALSALAR NE KADAR GÜZEL OLURDU?
13-04-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

ben kaynaştırma eğitim programı bünyesinde dehb , mental reterde ve özel öğrenme güğüçlüğü çocuklarıyla çalışıyorum..bütün alanları özel değerlendirme esaslerına uygun olarak yapılarak çocuklara faydalı olmaya çalışıyoruz. ve bizim çocukların yani eğitim alan çocukların şanslı olduğunu düşünüyorum...
13-03-2006
Muhammed Ali ÖZDOĞAN
Okul Öncesi Öğretmeni

Kaynaştırma normalleştirme ilkesinin eğitimdeki uzantısıdır dayanak olarak. Ancak bizim ülkemizde normalleştirme yetersizlikten etkilenmiş bireylerin normal olması gerektiği olarak anlaşıldığı için kaynaştırma kavramının ne olduğunun uygulanmasından önce anlaşılması lazım. bilmiyorum takip eden oldumu ama gezici öğretmenlik ile ilgili bir yönetmelik çıkarıldı kısa süre önce aslında ona ulaşabilirseniz kaynaştırtmanın ne olmadığı sorusuna güzel bir örnek ama ne olması gerektiği ve nasıl olacağı konusunda henüz bir yönetmelik çıkarılmadı... kaynaştırmada özel sınıf- Sınıf+destek hizmet-Sınıf+danışman-Sınıf olacak şekilde bir sıra izlenir ancak biz direk olarak özel sınıftan -sınıf ortamına geçtik ve kaynaştırma yerine birlikte eğitim kavramını ortaya çıkardık bu ülkede yani yapılması gereken ne olduğunun iyice anlaşılması olmalıdır bence....
10-03-2006
Hale POYRAZ
Özel Eğitim Uzmanı

Kaynaştırma uygulamalarının gerektiği gibi yapıldığında faydaları yadsınamaz. Ancak Arif Beyin dediği gibi tanılama, yerleştirme ve izleme süreci önemli. (Tanılama boyutunda, bulunduğum yerde sadece leiter uygulanıyor ve hafif  düzeydeki öğrenci kaynaştırma programına yönlendiriliyor. İzleme ise söz konusu bile değil) Kaynaştırma uygulamasında en önemli unsurlardan biri öğrenci için BEP hazırlanması. Diğer önemli unsur ise destek eğitim. Bunlar sağlanmadığında öğrencinin dosyasında bulunan kaynaştırma öğrencisi olduğunu belirtir raporun da hiç bir önemi yoktur. Böylece kaynaştırma uygulamalarının çoğu öğrencilerin akranları içinde kaynayıp gitmesi şeklinde olabiliyor.

05-03-2006
Hulya KAYGİSİZ
Özel Eğitim Öğretmeni

 Özel eğitimde başarının kriteri ve ulaşılması gereken hedef bence kaynaştırmadır.Ancak kaynaştırma eğitimine ilişkin ulusal bir eğitim stratejisi olmadığından dolayı etkili ve bilimsel olarak yaygın değil.Ancak kaynaştırmaya inanan ve bu konuda çaba harcayan sorumluluk sahibi meslek elemanlarının güzel çabalarıda yok değil.Biz özel eğitimciler derneği olarak etkili kaynaştırma uygulamaları konusunda projeler üretip uygulamaya dönük çalışmaları geliştirici faaliyetler içinde olmalıyız.Bunun için derneğimize üye olup yeterli sayıda özel eğitimcinin olduğu illerde şubeleşmemiz gerekiyor.Yeni web sayfamız hazırlanıyor.4 martta eskişehir 5 martta ankaradaki arkadaşlarla şubeleşmeyi amaçlayan toplantılarımız olacak.Mesleki duyarlılığı ve etkililiği örgütlenerek gerçekleştirebiliriz.
27-02-2006
Ercan KARACA
Özel Eğitim Öğretmeni

hocam kaynaştırma programının çocukların performans durumuna göre değişiklik gösterdiğine inanıyorum. bazıları için son derece iyiyken bazı çocuklarda da olumsuz etki yaratıyor. kaynaştırma uygulamasından önce kaynaştırma sınıfının ve kaynaştırma öğrencisinin hazırlanması kaynaştırmanın başarısını arttıracaktır. bence her çocuk için uygun olan en az kısıtlayıcı ortamı belileyip çocukları bu okullarda eğitmek en mantıklısı

sınıf öğretmenininde bu uygulama hakkında bilgi sahibi olması kaynaştırma öğrencisini kabul etmesi gereklidir yoksa kaynaştırma öğenciyi arka sırada oturtmak değildir.

Kaynaştırmanın türkiyede başarılı olmasını beklemek bile bence yanlış daha özel eğitim kimin işi kim yapmalı o tartışılıyor ki nerde kaldı kaynaştırma eğitimi ama yürekten inanıyorum ki bir gün engelli vatandaşlarımız prangalardan kurtulacak toplumda kabul görecekler itilip kakılmayacaklar insan oldukları için değer görecekler. buna inanıyor ve size mesleğinize sahip çıktığınız için teşekr ediyorum benin iyi para kazanmam için uğraştığınızdan değil ki böyle bir hayalim yok sadece o çocuklar adına  

27-02-2006
Kara DENİZ
Özel Eğitim Öğretmeni

özel eğitim sınıflarını ve programlarını ve işleyişi hakkında düzeltilmesi gereken sorunlar nelerdir?
26-02-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

Kaynaştırma; bizim ülkemizde ailelerin ego tatmini diye bakıyorum ben. çocuklarını normal ilköğretim okullarına göndersinler, çocuk okuma yazma öğrensinn, vb. tabiki de bunlar gereksiz mi gereklii liğine bende inanıyorum . ancak çocuk, aile, sınıf öğretmeni, diğer öğrenciler, okuldaki diğer veliler, müdür kısacası okulla ilişkisi olan herkes böyle bi duruma katılımcı olmalarını sağlamak gereklidir.

ben mesela bir kaynaştırma öğrencisine şahit oldum. öğrencinin sınıftaki ikinci öğretmeni bendim . ders aralarında diğer öğrenciler onu gördüklerinde "kaçııın. deli çocuk geliyor" diye bağırıyorlardıı. bu tabi herkes için üzzücü bir durum .

 bence şu anda ki Türkiye kaynaştırma uygulamasına hazır bir ülke değil. bizler eğitim sistemimizi Avrupa ile kıyaslıyoruz. bu elbetteki güzel. ancak birde madolyonun diğer tarafı var. Veterinerlik fakültesi bir insan otistiklere öğretmen olabiliyorsa bizim kaynaştırma uygulamasına geçmeden önce daha yapmamız gereken çok şey olduğunu gösterir. herkese iyi çalışmalar... 

26-02-2006
Emel OĞUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Celebi Bey'in dedikleri konusunda son derece hemfikirim. Karar verme mekanizmasi cok onemli. Daha once ceviri olarak ekledigim makalelerin birinde benzer surec vardi. Simdide tamamen onun uzerine birseyler bulup koymak niyetindeydim. Bircok konuda oldugu gibi bu bir surec. Belli dertler asamalar gecilecek ki daha uygun olanina dogru gidilsin. Mesela bizim ozel egitim ve egitim haklari ile ilgili yasamiz hemen hemen tamamen Amerika'daki yasadan alinma. Kaynastirmada bu yasada icerilmis vaziyette. Bizim yasamizdada engel teskil edecek birsey yok. Ama zihniyetlerde var. Tanilama surecinde var. Aradaki fark isin takibi daha ziyade. Adamlar o yasanin uygulanmasinin pesine duserek ilerlettiler. Aileler cok destek oldu. Ailelerin haklarin tamamen garanti altinda. Mesela yasaya ters birsey yapildiginda aile mahkemeye giderse, mahkeme o okulun canina okur. Yakin zamanda bir ogretmen hazirlanmis BEPi uygulamadi diye meslekten uzaklastirilmis. Yaptiklari su; mekanizmalari net olarak belirlemek ve uygulamak. Super mi yapiyorlar, kesinlikle hayir. Ama su da var ki bizden daha iyi tepki veriyorlar olaya. Neyse, onemli olan isin saglikli islemesi icin basamaklarin dogru cikarilip uyulmasini saglamak. Dediginiz gibi cocugun tanilanmasi surecinden baslayarak sureclerin dogru belirlenip, dogru yapildigini takip etmek sanirim.

Fikirlerinizi bekliyorum.

 

23-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

arif beye bu konuda katılıyorum. ancak en az kısıtlayıcı eğitim ortamı belirlenirken kriter ekipleri konusunda nasıl bir uzlaşma çabası içerisine girilebilir. çocuğun eğitim ortamının belirlenmesinde 15 dk lık ram raporları etkili olacaksa bir yere varılmaz diye düşünüyorum. asıl konu bence, değerlendirme ve yerleştirmedeki sağlıklılık... benim şöyle bir sorum var; acaba hangimiz yönlendirmede uğraş veriyoruz veriliyorsa arif beyin dediği gibi okul... müdür vs.. sorunlarıyla uğraşıyoruz yada aileleri bu konu için hukuksal savaş için yönlendiriyoruz ... teşekkürler.
23-02-2006
Çelebi TÜRKMEN
Eğitim Uzmanı

Kaynastirmanin olumsuz sonucu, cocuga faydasi olmamasidir aslinda. Kaynastirmanin direk negatif bir sonucu tartisilmaz pek. Dolayli kayiplari, mesela zaman ve para kaybi, cocugun uygunsuz davranislarinin diger pekistirecler tarafindan arttirilmasi gibi. Bu yuzden:

Tam/tum zamanli kaynastirmadan once tartisilmasi gereken kavram "en az sinirlayici ortam" kavramidir. Eger bireyin ozellikleri uygun degilse, sartlar el vermiyorsa kaynastirma egitiminden ayri olasiliklarin oncelikle dusunulmesi gerekir, buna ayirilmis ortamda egitimde dahildir. Eger cocugun ozellikleri tumden kaynastirma icinde yer alabilecegi guvenini veriyorsa o zaman sisteminiz bozuktur. O da kaynastirmanin kendisi ile degil kullanilan sistem ile ilgili sorundur.

Sizin sorunuzunda belki de su sekilde biraz degistirilmesi daha iyi olabilir, "ulkemizde kullanilan kaynastirma egtimi icin kullanilan sistem isliyor mu? Islemiyorsa, nedenleri nelerdir?" belki o zaman tartisma kaynastirmanin kendisinde degil, sistemde yogunlasabilir. Kimbilir belki cozumler bile uretebiliriz.  

Tabii isterseniz "en az kisitlayici ortam" kavrami uzerinden de tartismaya devam edebiliriz. (Boylece forum sayfalari amacina daha cok yaklasmis olur) 

Eger yabanci dilde bakma imkaniniz varsa, Kaufmann ve talukati ile Brantlinger ve talukati arasinda 1980lerin ortalarindan hala yakin zamanlara kadar devam etmis siddetli tartismalara bakarak, kaynastirmali mi kaynastirmamali mi sorusunun oncelikle gelmesi gerektigi hakkinda daha net bir yaklasimimiz olabilir.

23-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

tam zamanlı kaynaştırmanın çocuklar için olumsuz sonuçları varmıdır,var kabul ederek soruyorum.ÇÖZÜM YOLLARI NELERDİR?
23-02-2006
Kadir PARLAK
Özel Eğitim Öğretmeni

Kaynastirma ve diger ilgili kavramalarin tanimi bile dogru yapilmiyorken, uygulamasinin sinirliliklari tartisma bile goturmez. Basitce yasadigim orneklerden vereyim, elimde bakanliktan yazi ile geldigim halde ogrencimi almamak icin direnen mudur mu ogretmen mi istersiniz, veya ogrencilerim icin uyarlama yapamayacagini, bunun diger cocuklara ayrimcilik yapmak olacagini savunan mi istersiniz? Daha alinmasi gereken cok yol var.

 

23-02-2006
Arif OZTURK
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...