Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

KATI GIDALARA GEÇİŞ

Katı gıdaları çiğneyemeyen ve hatta bu gıdaları ağzına bile almayan Yiğit için nasıl bir yol izlemeliyim. önerilerinizi bekliyorum.
18-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
47 Yanıt

benim sizinle laf yarıştırmaktan dahaönemli işlerim var sizin de olsun

05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Seviye tespit yapıldı .Anlaşıldı tamam:)
05-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

abim yaşındasın ama sizden öğrenecek bir şeyim yok  burası takılınılacak yer değil sitenin seviyesini düşürmeyin.
05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Hocam siz bir özel eğtim öğretmenisiniz.Kendi konunuzdaki eğitimleri yapabilirdiniz,onu da deneyimlii eğitimbilimci danışman  tarafından danışmayla daha iyi yapabilirdiniz.Siz danışman değilsiniz ki ,şimdi ki adı ile PDR misiniz hayır .Size özel eğitim alanında çalışmış bir PDR danışma yapabilir,sizin mesleki öneminizi asla küçümsemiyorum.Siz de zamanla yapabileceksiniz ne var bunda bu kadar kızacak.Bu genç yaşta daha ne kadar yükselebilirsiniz yani :)Bu arada sanırım çok genç olduğunuz için çok heyecanlanıyorsunuz.Merak etmeyin dürüstlük ve iyiniyet herşeyden önemlidir.Sizin de elinizi kimse bükemez hepimiz hata yaparız.Ben bir ağabey olarak takılırım .Sizi de takdir ediyorum .Mesleki tartışmalar bazen böyle dalgalı olabilir.Kusura bakmayın.
05-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sizin dışınızda bu alanda iş yapabilen yok mu bana onu söyleyin
05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Yok hocam karıştırdınız .Namaz, hoca,abdest durumundan sözeden sizdiniz.Sizden büyük allah var .Tövbe.Bu arada biraz şakanın zararı yok .Biliyorsunuz değil mi, abdeshanede sakız çiğnenmezmiş, yanlış anlaşılırmış.Sanırım her yeri kapladık zaten burada susalım bari.
05-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

size göre çocukları sadece siz mi değerlendireceksiniz siz tanrıcılık mı oynuyorsunuz
05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

ya siz harbiden bu işi yapmayı bilmiyorsunuz ben size telefonda bir takım bilgileri konuştuk diyorum siz hala çiğnemeye kafayı takmış durumdasınız. bir takım ecnebiler abdestsiz namaza yaklaşmayın ayetini alıp kuranda namaz kılmak yok diye bas bas bağırmışlar siz öyle yapıyorsunuz.
05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sinirlenseniz de anlamışsınız.Sınıfa fizyoterapistle girince çiğneme öğretiyorsunuz demek ki.Ne güzel.Kaybolmayan sakız da  benden:)Danışma işinizin ilkini ben beğenmedim ama siz de pek beğenmiş gibi durmuyorsunuz. Derler ya, Nasreddin Hoca karla pekmezi icad etmiş, kendi de beğenmemiş ...
05-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sarp bey benim neyi tartışacağım neyi tartışmayacağım sizi ilgilendirmez. size tekrar söylüyorum benim mesleki tecrübemi ve bilgilerimi değerlendirecek konumda değilsiniz. ben sizi değerlendirmiyorum aynı saygıyı sizin de bana göstermenizi bekliyorum. aileyi ftr ye yönlendiririm. çünkü biz telefonda bir takım bilgileri paylaştık bilmediğinişz konuya burnunuzu sokmanız beni üzüyor. üstelik değerlendirme ekip çalışmasında daha verimli olur. otistik olup da fiziki gelişim yetersizliği olmayacak diye bir kaide mi var. ailenin ftr değerlendirmesini almasının ne sakıncası var. aile bir şey lafını duyunca rahatlamış da oldu bu da danışmanlık kısmı keşke bunu siz söylemiş olsaydınız. isterseniz benim yazılarım üzerine değil de siz özgür hanım ile bir iletişim kanalı oluşturun ve orada istediğiniz şeyleri söyleyin. benim söylediklerimde abdurahman çelebi olmayın.

05-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Çok önemli bir konuda bizlere fırsat verdiğiniz için biz teşekkür ederiz .İyi haberlerinizi bekliyoruz
05-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Abdullah bey mail adresimi veriyorum. Göndereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

Bu arada yukarıda bahsettiğim gelişmeler için de yorumlarınızı bekliyorum. Sizden de Sarp Bey...

Sizden ve yazdıklarınızdan öğrendiğim çok şey var. Teşekkürler.

05-09-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

Yiğit in ıq sunun yüksek olduğu düşüncesini de açalım şimdi... Okulda birçok aynı tanıda öğrenci mevcut. Bu öğrencilerde cevap alma süresi bugüne kadar 6 aydan başlayara 2 yıla varan bir süreye kadar değişkenlik göstermiş. Yiğit yaklaşık 1 ay 1 hafta gibi bir süre eğitim aldı. Tabi eğitim yanında bizim evde daha bilinçli yaklaşımımız ( hep söylüyorum ya hayatımda olumlu bir gelişme anne olmayı öğreniyorum diye) eşimin gecede çalışması sebebi ile daha fazla ( siz kabul emeseniz de ) sosyalleşme adına ve motor gelişimleri için çalışmalar yapabilmesi ... Yiğitte çok olumlu gelişmeler oldu. Motor gelişimi için eşim belkide erkek olmanın verdiği bir cesarete sahip ya da ben daha korkağım :))) özellikle benim ah amanlarımdan Yiğiti uzak tutmak için benden uzakta onunla çalıştı. yiğit şuan tek başına merdiven inip çıkabiliyor.. Kaydırağa tek başına çıkıyor kayıyor. Diğer çoculkarla oyunlar oynamaya başladı. İlgisini çeken insanlara çeşitli oyunlar yaparak onunla ilgilenilmesini sağlıyor. Okulda da öğretilmeye çalışılan herşeyi çok çabuk kapıyor. Bana sarılmayan oğlum şu an bir öpücük ver dediğimde beni öpüyor vs.... Daha çok eksiğimiz var daha gelişmemiz gereken birçok konu var oğlumun hiçbirşeyi yok demiyorum... Okulun da bütün bunlar dikkatini çekti ve ıq yüksek olabilir düşüncesinin sebepleri bunlar  
05-09-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

Aileyi çiğneme konusunda fizyoterapiste (yetkiniz olmasa da)yönlendirebilirsiniz Doğruluğunu tüm meslek yaşamı boyunca kendiniz tartışacaksınız,Biz değil .Ama sanırım konuya özel eğitim danışmanın görevinin ne olduğunu ve bir başka meslek gurubunun hangi yanlışlara neden olabileceğini de örnekleri ile görmüş olduk.Önemli olan hata yapmak değil tekrarlamamak Size güveniyorum bu kadar savunma mekanizması kadı kızında da olur,. İlk hevesle danışmanlık göreviniz de biraz hata olabilir yani .Bence konu olumlu bir örnekle  kapandı .Bu arada zaten sitede mesleki bir tartışma yok bugunlerde, sıkıldım:) Biz bile çok az tartışmışız bu konu ilerlerse benim nefret ettiğim meslekler kavgasına döner .demek istediğimiz anlaşıldı sonuçta ,yani bu o çiş yarımsa ıdeğil.Ama sanki yazışmayı beceremiyormuşuz gibi bir hava da var ,gerçi biz yine en iyilerdeniz .İleride hepimizin daha da güzel yazışabileceğimizden eminim ,yanıtlarınız için teşekkürler... 
04-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sarp bey öncelikle bir durumu yanlış anlıyorsunuz. birincisi aileyi çiğneme sorunu açısından ftrye yönlendirdim çünkü değerlendirme ekip tarafından olursa daha sağlıklı sonuçlar alınablirdi. ikincisi ailenin hiç bir şey lafını duyması çocuklarının fiziki gelişiminin normal olduğunu öğrenmeleri açısından rahatlatırdı. üçüncüsü siz zaten psikoterapi ayağını yürüyüyorsunuz bir daha aynı şeyleri benim söylememe gerek yok. vakit yani. dördüncüsü biz aynı zamanda telefonla zaten yiğit hakkında birtakım bilgileri paylaştık oı konuşmalara siz şihit olmadığınız için neden böyle şeyler söyledim bilemezsiniz. üçüncü tekil kişi olarak karışmamalısınız. eğer aileyle paylaşmak istedikleriniz varsa özgür hanıma sorarsınız ve o da size cevabını verir ve böylece aile daha da bilgilenmiş ve kafası karışmamış olur. altıncısı benim cevaplarımı eleştirmek yerine siz aileyle bir iletişim süreci oluşturur ve ortada ilerlersiniz ben bir süreç oluşturur ve orada ilerlerim böylece aile ekip çalışması arasında çocuğu için neler yapabileceğini sağlıklı görmüş olur. yedincisi bizim siznle birtakım bilgileri paylaşmadığımız  için birlikte karar verme şansımız yok bu nedenle siz kendi iletişim sürecinizde bende kendi sürecimde aileye yardımcı olayım. bu arada danışmanlık konusunda ne bildiğimi siz bilmediğnmiz için buna da laf söyleme hakkınız yok. burada sizi veya beni konuşmuyoruz. özgür hanımın çocuğunu konuşuyoruz birbirimizi değerlendirme platformuna dönüşmemeli. aynı zamanda sınırları da bilmek gerekiyor. eğitim uzmanların sidik yarıştırmasına dönüşmesin.

04-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

 yeri gelmişken belirtmeli ki ,aslında tüm ailelerimizin rehberlik yapabilecek ve eğitim programlayabilecek bir psikolojik danışmana gereksinimi var.Yukarıda  yazışmalarda da sorunun koordinasyonu eksik.Abdullah beyin çok sevdiğim sevimli heyecanı özel eğitim bölümündeki arkadaşların önemini gösteren açıklaması bir yana böylesi bir başlangıçta yönlendirmeyi özel eğitim bölümü yaptığında eğtim yanlış yola gidebiliyor.Koordinasyon alandan yetişmiş bir rehberle olur çocuk gelişmci bu vakada şarttır.Yani aileye program da gönderseniz sorun başka.Gönderdiğiniz program çocuğun ailenin içinde hastalıklı olarak görünmesini engellemiyor."Çiğnemenin öğrenilmesi" yoluna aileyi soktuğunuzda, öneriyi fiezyoterapi olarak verdiğinizde genel plan kaçıyor.Gerçekten bilgisine ve araştırma gücüne güvendiğim birisi de olsa abdullah bey danışmanlık görevini üstlenmemeliydi.Elbette bir süre sonra özel eğtimci danışman olur tıpkı bizlerin yıllarca alan içinde çalıştığımızda bizzat özel öğretim öğretmenine dönüşmemiz gibi .Sonuçta şunu söyleyebilirim bir vaka çalışması olarak yukaradaki örnekte çözüm yanlış yollara girmiş

Abdullah beye yine sesleniyorum lütfen yiğidin anaokulna gitmesini sağlayın çocuk gelişimi konusunda ailenin desteklenmesini sağlayınve bazı durumlarda bizim mesleğimize de pas atın..Hani benim için harun zer diye biri sitenin öneriler bölümüne yazmış ya ,sarp bey çok yanlış bilgiler veriyor diye, valla ben de sizi öneriler bölümüne şikayet ederim haa:)

özgür hanıma yiğite ve abdullah beye selamlar.

04-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

özgür hanım fizyorterapi değerlendirmesi sonucu bir şey olmadığınızı söylemişsiniz. bana e-mail adresinizi verin size konuşma ile ilgili geniş bir program göndereceğim. site de yayımlayamayacağım kadar uzun çünkü.
03-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Çiğneme çalışması çok önemli kim çalışmadan çeneyebilmiş ki?Kısa zamanda sonuç vermeyen çiğneme çalışmaları zaten insana da zarar vermez .Çiğneme çalışması yaptıran meslek gurubundakiler bu arada serumla mı besliyorlar merak ettim...

Çiğneme çalışması sonrası fizyotirapist bile tutmuşsunuz yani

Fizyotirapist de çocuğun bir şeyi yok demiş

Ay ku muz da harika

Ama sosyalizasyon konusunda bir çaba harcanmıyor. 

Keşke Abdullah Bey öğretseydi çiğnemeyi, önce emerek başlıyordu hani...

Anaokuluna başlamayı redettikçe patoloji her boyutuyla gözüküyor.Farkındasınız değil mi? 

Otizm ilk kez sizin başınıza gelmiyor böylesi bir yaklaşımla otizm cadısı size tezkerenin nerede saklı olduğunu asla söylemeyecektir .

Siz aslında zamanı yitirdiğinizin farkındasınız bunca yere gidiyorsunuz anaokulunda oğlunuzu yemezler sakın merak etmeyin:)

 

 

03-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

İşten ayrılma kararından sonra şirkette çok hoş zamanlar geçirmiyorum. Şefim gitmeme çok kızgın herhalde :=)))) Bu gün cumartesi ve daha rahatım bu yüzden...
03-09-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer

iAile büyüklerinin"çocuğun hiçbirşeyi  yok piskolğa misikoloğa bakıp paşamızı damgalamayın" ertelemesi mi oldu acaba?Ben de merak ettim.Adanaya da taşınılmış olma ihtimali var

02-09-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 1053 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Mine A.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Dün

Gülçiçek B.
Özel Eğitim Uzmanı

Dün

Tuğçe A.
Psikolog

Bugün

Gamze Ş. T.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Rabia A.
Psikolog

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!