Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

İŞİTME ENGELLİ İKİ AYRI ÖĞRENCİMİZ VAR!

MERHABA ARKADAŞLAR! BEN AĞRI-RAM'DA GÖREV YAPIYORUM.

BİZİM İKİ TANE ÖĞRENCİMİZ VAR. BU ÖĞRENCİLERİMİZDEN BİRİ 8 YAŞINDA! ÖĞRENCİMİZ IQ ÖLÇÜMLERİ VE AKADEMİK PERFORMANSI GAYET İYİ. AMA İŞİTME İÇİN KAÇ DOKTORA GİTTİYSE SEVGİLİ DOKTORLARIN HEPSİ ÇOCUKTA BİŞEY YOK DEMİŞ GÖNDERMİŞ. AMA ÇOCUKTA İŞİTME KAYBI BARİZ ORTADA. NEYSE BEN BU DURUM İÇİN ERZURUM'DAN Bİ HOCAYLA MAİLLEŞTİM. ALLAH RAZI OLSUN. Hastada rezidü işitme varmı yokmu değerlendirmek için BERA testi yapmak lazım. BERA için gün alınması ve organizasyon yapılması lazım. GİBİ FAZLASIDA OLAN Bİ CEVAP YAZDI. AİLEYİ HABERDAR ETTİK. AMA NEDENSE GİTMEMİŞ. BU ÖĞRENCİMİZ KONUŞAMIYORDA! İŞİTME ENGELLİLER OKULUNA GÖNDERMEYİ DÜŞÜNDÜK KONUŞMA OLMADIĞI İÇİN VAZGEÇTİK. TABİİ BABANIN AYRILMAK İSTEMEMESİDE Bİ ETKENDİ.

YAA YAPABİLECEĞİMİZ BAŞKA BİŞEY VAR MI? İNANIN AİLE MERKEZDE OLSA YADA GETİRİP GÖTÜRME DURUMU OLSA VEREBİLECEĞİM KADAR ÜCRETSİZ EĞİTİM VERİRDİM. OKULDA ÇOCUK NE KADAR ZORLUK ÇEKİYOR DÜŞÜNÜN ARTIK.

DİĞER ÖĞRENCİM 8. SINIF! ODA ÇOK FAZLA KONUŞMUYOR. AMA EN AZINDAN MİMİKLERİYLE İFADELERİNİ BELLİ EDİYOR. BU ÖĞRENCİM 2003'TE MERKEZİMİZE GELDİĞİNDE ERZURUM İŞİTME ENG. OKULUNA YÖNLENDİRİLMİŞ. ANCAK %60 DUYMA YETİSİMİ NE VARMIŞ ONDAN GERİ GÖNDERMİŞLER. NORMAL OKULUNDA ÖĞRETİMİNE DEVAM ETMİŞ. OKUL BU ÖĞRENCİMİZE NASIL NOT VERECEĞİNİ SORUYOR. BU ZAMANA KADAR HİÇ NOT VERMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR. 1. SORUNUMUZ BU!

ÖĞRENCİMİZ HAKKINDA BİR DİĞER SORUNUMUZSA ÖĞRENCİMİZİ BU SENEDEN SONRA ÇOK PROĞRAMLI LİSELERE NASIL YERLEŞTİREBİLİRİZ. BİLGİ ALMAK İÇİN BİR KAÇ OKULU ARADIK. AMA HİÇBİRİNDEN CEVAP ALAMADIK.

BİZİM BU ÖĞRENCİMİZ HAKKINDA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALAR ŞÖYLE OLACAK! ÖNCELİKLE SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇMESİNİ VE DUYMA YETİSİNİN BELİRLENMESİNİ RAPORLAŞTIRILMASINI İSTEDİK. DAHA SONRA PSİKO-SOSYAL VS. GELİŞİMSEL DEĞERLENDİRMESİNİ YAPACAĞIZ. ÖĞRENCİMİZİ KAYNAŞTIRMAYA ALARAK EĞİTİM SÜRECİNİ İZLEYECEĞİZ. GEREKEN DİĞER DESTEK HİZMETLERİDE SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

YAA O KADAR ÇARESİZLER Kİ İŞİTME CİHAZINI BULMUŞLAR İÇİNE KOYACAK PİLİ BULAMIYORLAR.

ARKADAŞLAR SİZLERE UZUN UZUN ANLATTIM SORUNLARIMIZI YAPABİLECEKLERİMİZ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ. 

HEPİNİZE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. İYİ ÇALIŞMALAR!

09-02-2006
Şeyda ARAS
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
2 Yanıt
Sayın ARAS İlk öğrencinizin teşhisi yapılıp tanısı konulmalı.işitme kaybı varsa cihazlandırılmalı. merkezde olmadığı ve aile yatılı okula gönderme taraftarı olmadığına göre normal bir okulda eğitimine devam edebilir. öğretmenine gereken desteği siz verebilirsiniz. ama önce teşhis edilmeli. ikinci öğrencinizin nasıl not alacağı konusuna kriter çocuğun kendi olmalı. yani gelişme, çaba ve ilgi varsa çocuk iyi notu hak ediyordur. eğer gerileme varsa veya yerinde sayma ona göre bir değerlendirme yapılmalı. sınıftan ayrı sorular da hazırlanabilir. okula kayıt konusunda da yeni yasaya göre bu çocukların velileri istediği takdirde normal okullara kayıt hakları var. engellerinden dolayı kayıt yapılmaması sözkonusu değil. Ayrıca kaynaştırma programına alınması çocuğa eğitim sürecinde artılar sağlıyacaktır. Cihzı olduğu ve pilinin olmadığını yazmışsınız. Bunu da çevrede hayırsever kişilerle iletişime geçip 1 yıllık pilleri karşılanabilir 1 cihaz için 20-30 ytl arası. çift cihazda 2 katı olur.
02-04-2006
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sayın ARAS İlk öğrencinizin teşhisi yapılıp tanısı konulmadığını yazmışsınız. önce bu işlem yapılmalı. bra testi yapılmalı. iletişim sağlanabiliyorsa odyo testi yapılabilir. eğer bir kayıp varsa hemen cihazlandırılmalı. merkezde olmadığı ve aile yatılı okula gönderme taraftarı olmadığına göre normal bir okulda eğitimine devam edebilir (kaynaştırma eğitimine tabi olursa daha iyi olur). öğretmenine gereken desteği siz verebilirsiniz veya gerekirse (bana ulaştığınız takdirde)bende elimden geleni yaparım. ama önce teşhis edilmeli.
02-04-2006
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 626 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Merve D.
Fizyoterapist

Dün

Ulaş G.
Ergoterapist

2 gün önce

Nimet C.
Çocuk Gelişimcisi

2 gün önce

Merve N. Ş.
Uzman Öğretici

Bugün

Tugba G.
Sosyolog