Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİNİN-DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLİĞİ İLE OLAN İLGİSİ

Arkadaşlar işitme engelliler öğretmenliği programı 4 senelik eğitim süresi boyunca dil ve konuşma bozuklukları ile ilgili temel dersleri bile almıyor sizce bu durum işitme engelliler öğretmenlerinin kalitesini nasıl etkiler, bu konuda ne gibi değişiklikler yapabiliriz, neler yapabiliriz ??

Fikirlerimizi paylaşarak, düşüncelermizi sunalım, farkındalık yaratalım ...

25-12-2011
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
7 Yanıt
hocam ben de anadolu mezunuyum, gördüğüm bu eksikliği DİLKOM.un müdürü ile bizzat konuştum, kendisi gayet sıcak ve ılımlı bir insan, kendisinin işitme alanına ders vermek istediğini ancak bazı sıkıntıların olduğunu söyledi. bu sıkıntıların bir çoğunu biliyorum ama burda yazmak istemiyorum ... sizin anadolu hocalarına ilettiğiniz bu sorundan sonra acaba hangi dersler programa kondu bunu öğrenebilme şansımız var mı acaba ?? bu çok olumlu bir gelişme bu konuda size bir teşekkürü borç bilirim ... bu noktada şu düşüncemi vurgulamak isterim, bu alanda uzmanlaşmış kişilerin yani bizzat dilkom.dan gelecek uzman kadroların ders vermelerini isterim yoksa işitme alanındaki hocaların bu alanda yetkin olduğunu sanmıyorum.
30-12-2011
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

Arkadaşlar yazdıklarınız anlattıklarınız çok güzel taleplerinizde, uygulama için yapılacak şeyler konusunda eklemek istediklerim var Soruma aldığım cevap çok net olmuş arkadaşın haklılık payı var bazı dil-konuşma alanında bazı temel bilgileri bilmemiz lazım peki bu konuda mezun olduğunuz üniversiteye geri bildirimde bulunduk mu şu konularda sorun yaşıyoruz diye? ben anadolu mezunuyum 10 yıl işitme eng okulunda çalıştım hemde en iyi okulda, ama eksiklerimiz olduğunu malesef çok geç görüyoruz.Ve bu konuda mezun olduğumuz üniversiteye geri bildirimde bulunmuyoruz. Benim şansım şu oldu istifa ettim ve sadece işitme ve konuşma bozukluğu ile çalışan bir kurumda öğretmenlik / idarecilik yaptım. BU süreç bana birçok şeyi öğrenmemi zorunlu kıldı birçok ulusal uluslararası kongre seminer ve toplantıra katıldım işitme ve konuşma ile ilgili ve dediğiniz konuların çoğunda karşımdakine bilgi verebilecek kadar bilgi edindim, sorabileceğim insanlar tanıdım. Üniversite hayata dair herşeyi vermez temeli verir. Geçen yıl ankarada ücretsiz olarak yapılan yurt dışından avt konusunda ünlü bir konuşmacı geldi ve o kadar az işitme engelliler öğretmeni vardı ki bunlar çok üzücü ve burada karşılaştığım anadolu ünvden iki hocamıza alandan mezun olanların özelde yaşadığı sıkıntı ve eksikliklerden bahsettim ve bu belirttiğim eksikliklerden ikisi bu yıl programa alınmış. Dernek konusuna gelince Öz-der özel eğitimciler derneğimiz var henüz işitme eng öğretmenleri derneği kurmak için bu kadar istekli insan yok kurulan dernekte bizim buyrun bu isim altında faaliyet yapalım. Özel eğitim mezunları derneği, ankara şubesini açtık izmir var antep var ve başka yok denebilir ankarada 2-3 gönüllü sayesinde yürüyor bunlardan en az çalışanı benim diğer arkadaşlar takdir edilecek derece çalışıyor peki ankaradaki diğer özel eğitimciler? yok.. arkadaşlar birşey yapmak istiyorsanız şartları zorlayarak olur bence sadece isteyin..isteyecek yeri debulmak önemli elbette
30-12-2011
Ugur OZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

hocam, anadolu üniversitesinin ülke gerçeklerine göre eğitim vermediğini "İşitme engelli ögretmenleri ve ögrencileri bi yardımcı olur musunuz ? " adlı başlıkta tartışıyoruz, bende sizin bu görüşünüze katılıyorum ve her ortamda bunu vurguluyorum. dernek konusu çok mantıklı hocam ancak kimsenin elini taşın altına koyacağını sanmam, meslektaşlarımızda örgütlülük ve tutuculuk duygusu malesef yok, türkiyede 3 üniv.de bölümümüz var, yani çok da dağınık değiliz, bu konu bize çok da kolaylık sağlar ama bir türlü uygulamaya geçirilemiyor, ben anadolu mezunu olduğum için anadolu adına konuşabilirim, anadolu hocalarında asla böyle olumlu tutum yok, kendilerini kral zannediyorlar ve bu örgütlülük konusunda katkılarının olacağını hiç sanmam ...
29-12-2011
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

Anadolu Üniversitesinden 2000 yılında mezun oldum ve hala yeni mezunlar ile karşılaştığımda 79'da açılan bu bölümün ülkemiz şartlarına uyumunun olmadığını görmekteyim. Tabiiki bu benim naçizane bir görüşüm. Ama öğrenmiş olduğumuz daa doğrusu bize dikte edilen Doğal işitsel sözel yöntem devlet okullarında özellikle yatılı okullarda uygulamk çok zor, bilmem katılıyor musunuz?Ayrıca Seyfettin arkadaşıma katılıyorum bir işitme engelliler öğretmeni olarak konuşma terapisti gibi olmasa da seslerin doğru kullanımına yönelik derslerinin olması bizlerin gelişimi için çok önemlidir. Aslında bu konular okadar uzun ve can acıtıcı ki keşke bir dernek adı altında birleşip hem dertlerimizi paylaşsak hem de çözüm önerileri getirip uygulamay yönelik çalışşsak tabiiki bahsetiğim dernek çalışan ve birbirini haberdar eden br dernek olmalı ne dersiniz..?
28-12-2011
Dilek ÖZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

işitme engellilerde, işitmeden kaynaklı dil-konuşma-sesletim-artikülasyon-fonolojik bozukluklar olduğunu biliyoruz ve gerektiğinde bu bozuklukları düzeltmek için işitme engelliler öğretmeni olarak çaba harcıyoruz ancak genel olarak ülkemizde, özel sektörde, işitmeden kaynaklı olmayan dil ve konuşma bozukluklarında, aileler dil terapistine ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan bizi muhatap görüyor ve terapi uygulamamızı istiyor. biz ise bu alanda çok zayıfız ... amacım dil ve konuşma terapileri verelim demek değil bunun çok ciddi bir uğraş alanı olduğunun farkındayım ve dil-konuşma terapistliği için uzmanlaşmanın çok zor bir süreç olduğunu da biliyorum ancak bana göre bir işitme engelliler öğretmeni afazi nedir, apraksi nedir bu tür konuşma problemlerini en azından bilmeli ve konuyla ilgili aileleri bilgilendirebilmeli ... bahsettiğim konu budur, sanırım daha net oldu.
27-12-2011
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİNİN-DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLİĞİ İLE OLAN İLGİSİ ne anlamda ilişkisi Anadolu üniversitesinin konu üzerindeki egomanyasını kaldırmakla başlayabiliriz...?? anlayamadım ne açıdan?
27-12-2011
Ugur OZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

Anadolu üniversitesinin konu üzerindeki egomanyasını kaldırmakla başlayabiliriz...
25-12-2011
Dilek ÖZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.