Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

IQ Testleri

 Sayın Arkadaşlar;

Sizlerin çok yakından bildiği bir konuda yardımlarınızı bekliyorum. Rapor almak için hastaneye yönlendirdiğimiz çocuklara Wizkar uygulanmakta. Ancak hastanedeki bir doktor bu testin geçerliliğini reddediyor. Bu testin amerikadan ithal edildiğini ülkemizde yaşayan çocuklar üzerinde uygulanmasının bir anlam taşımadığını iddia ediyor. Ayrıca wizkar da ağır derece mr çıkan bir çocuk Rehberlik Araştırma merkezinde uygulanan testte orta hatta hafif çıkabiliyor. Bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

18-05-2005
Sinan AKTAŞ
Sosyal Hizmet Uzmanı
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
4 Yanıt

Sinan Bey,

Konuyla ilgili en güzel bilgileri ve kanıtları Türk Psikologlar Derneği'nden alabilirsiniz. WISC-R zeka testi üzerine doktorasını bitirmekte olan ve WISC-R 5'in çalışmalarını yapan kişilere (Şeniz ÖZUSTA) ulaşabilirsiniz. WISC-R zeka testi geçerliliği, güvenirliliği yüksek Türk normlarına uygun, standardizasyon çalışması yapılmış bir testtir. Sürekli yenilenmektedir. Ne yazık ki RAM'larda Stanford Binet ölçeği kullanılmaktadır ki sonuçları WISC-R zeka testi ile farklılıklar göstermektedir. Testin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları düşüktür ve Türk normlarına uygun değildir. En son revizyondan 1969 yılında geçmiştir. Üretimi durdurulmuş bir testtir. Ama kısa zamanda yapılması tercih konusu olmuştur. Bunun yanısıra Klinik tanı ile Eğitsel tanı arasında ranj farklılığı vardır. Doktorun bunu da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Dilerim bilgiler işinize yarar...İyi çalışmalar

31-05-2005
Mine AKTAŞ
Psikolog

 Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum. Bilgiler beni aydınlattı ama doktoru ikna edermi bilmiyorum. Benim yardımcı olabileceğim konularda msj larınızı beklerim.

İyi Çalışmalar

20-05-2005
Sinan AKTAŞ
Sosyal Hizmet Uzmanı

Merhaba,

Muhammet Ata Bey'in mesajına eklemek istediğim bazı noktalar var; WISC-R zeka testi 10 alt testten oluşur (5 performans, 5 sözel). Yani zekayı şu anda bilinen tüm alt alanlarda ölçer. Bu da puanın geçerliliğini artırır. Ama Hiperaktivitesi veya zihinsel engeli olan çocuklarda puanda bir miktar sapma olabilir. Bunun nedenide bu iki gruptaki çocukların dikkat eksikliği problemidir. Dikkat problemi olan bir çocuk bir süre sonra sıkılacak ve gerçek performanstan uzaklaşacaktır. Ancak bu testin bir eksikliği değil bu tanılardan kaynaklı sıkıntıdır. Hangi testi kullanırsanız kullanın sonuç aynı sapmaya uğrayacaktır.

İkinci  noktaysa şudur; WISC-R başlangıç noktası çocuğun yaşıdır. Yani teste 6 yaşındaki çocuk için başka 10 yaşındaki çocuk için başka yerden başlarsınız (takvim yaşı kritiktir).  Bu nedenle zihinsel engeli olan bir çocukta yaş kriteri değerlendirilmedir.

WISC-R'a alternatif olarak kullanılan testlerin tek avantajı uygulama sürelerinin daha kısa olması.Amerika'dan alındığı doğrudur ancak yıllarca süren uyarlama çalışmaları olmuştur. Hocalarım bizzat Türkiye'ye uyarlamasını yapan kişiler olduğu için konuya yakından aşinayım. Örn; Orijinalinde olan bazı sözel soruları biizm kültürümüze göre değişmiştir. Doğrudan alınmış olsaydı ABD bayrağında kaç yıldız vardır? (ABD'de uygulanan versiyonu) gibi  sorular bizim çocuklarımıza da sorulurdu.

Eksikleri mutlaka vardır ama şu anda güvenirliliği en yüksek zeka testidir. Uzun bir mesaj  oldu ama umarım yardımcı olabilmiştir. İyi çalışmalar

20-05-2005
Demet BUYURGAN
Psikolog

merhaba

WISC-R'ın geçerliliğinin reddedilmesi tamamen bilgi eksikliğine dayanıyor.Bu testin güvenirlik-geçerlilik kültürel standardizasyon çalışmalarının yapıldığı bir gerçek.Test dünyanın bir çok yerinde yoğun olarak kullanılıyor.Tabi ki eleştirilecek yönleride yok değil.

Örneğin wisc-r'da ağır reh.arş.merk.uygulanan testlerde(Stanford-binet,laiter v.b) orta yada hafif düzeyde çıkmasının nedenlerinden birisi wisr ın genelde normal yada üstün zekalı çocuklara uygulanabilirliğinin daha gerçekçi olması.Sonuçta wisc-r ağır bir zeka testi.Çok fazla sözel uyarıcı içeriyor,çok ayrıntılı ayrıca performans süresi çok önemli.Hafif yada orta düzeyde zihin engeli olan bir kişinin teste adaptasyonu çok zor.O yüzden bu çocukların ağır düzeyde çıkmaları kuvvetla muhtemeldir.RAM'daki arkadaşların bunu doktorlara izah etmesi gerekir.

Ha unutmadan wisc-r da uygulayıcı faktörüde çok ama çok önemli...

iyi çalışmalar,başarılar  

18-05-2005
Muhammed ATA
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

İş Arayanlar

iş arayan 673 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Feryal G. D.
Sınıf Öğretmeni

Bugün

Rümeysa I.
Fizyoterapist

Dün

Rumeysa Y.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Dün

Meftune S.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Seren E.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Kullanıcı Görüşleri...