Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

İÇİ BOŞ KURUMLAR

Sevgili Özel eğitim merkezleri her gün yeni açıldık En büyük biziz gibi bir sürü haber veriliyor ancak hangi birinizin sayfasına girsek bomboş bir sayfa cıkıyor ne olur ilandan önce kurum bilgilerinizi girin başka nasıl tanıyacağız sizleri bu site aracılığıyla? Bunu bir eleştiri olarak görün verdiğiniz haber İçi boş bir sayfanın haberi yanlış anlaşılabilir.:-) Sizler Ne düşünüyorsunuz?
09-03-2005
Hakan SEZGİN
Diğer
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
21 Yanıt
arkadaşlar allaha şükür özel eğitim kurumları isimli hem ekmek kapımız hemde eğitim kurumları var. bir kurum kendinin büyük ve daha büyük olacağına personeli inandırması gerek,sinerji yaratabilmesi için personelini motive etmesi gerekir.motive ederken yaralı şeyler yapması ve daha verimli(eğitim acısından ses getirmesi,işitme öğrencisinin konuştuğunu gören veli ve öğretmenlerin duygu selleri gibi,öğrenme güçlüğü çeken çocuğun okuma yazma becerisini kazanması gibi)azimli olmamız gerekiyor.böyle olduğunada inanıyorum.tüm çalışan arkdaşlarıma güzel günler diliyorum.
20-06-2013
Hayrettin BAYRAKTAR
Okul Müdürü

Emeğiniz ve özeniniz için gerçekten teşekkür ediyorum. Seviyesiz tartışma ve hakaretler için bir önlem almanızı temenni ediyorum. Önerim: Seviyesizliği, aşağılamayı yazışmalarında bir tarz haline getirenlerin üyelik iptali olabilir. Bu kadar güzel amaçlarla kurulmuş bir sitede bunları okumak ziyaret etme isteğimi azaltıyor. Kolay gelsin.
08-02-2006
Dilek Biçer ERDİNÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

Emeğiniz ve özeniniz için gerçekten teşekkür ediyorum. Seviyesiz tartışma ve hakaretler için bir önlem almanızı temenni ediyorum. Önerim: Seviyesizliği, aşağılamayı yazışmalarında bir tarz haline getirenlerin üyelik iptali olabilir. Bu kadar güzel amaçlarla kurulmuş bir sitede bunları okumak ziyaret etme isteğimi azaltıyor. Kolay gelsin.
08-02-2006
Dilek Biçer ERDİNÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

Emeğiniz ve özeniniz için gerçekten teşekkür ediyorum. Seviyesiz tartışma ve hakaretler için bir önlem almanızı temenni ediyorum. Önerim: Seviyesizliği, aşağılamayı yazışmalarında bir tarz haline getirenlerin üyelik iptali olabilir. Bu kadar güzel amaçlarla kurulmuş bir sitede bunları okumak ziyaret etme isteğimi azaltıyor. Kolay gelsin.
08-02-2006
Dilek Biçer ERDİNÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

sağolun gülay hanım. bulacağıma inanıyorum.

04-04-2005
Uğur GÖKMEN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Uğur hoşgeldin, ortalık biraz dağınık kusura bakma,ev hali.Bu dağınıklık zaten seninde söylediğin gibi (umarım) üretme çabasından kaynaklanıyor.Umarım bu sitede istediğin tüm cevapları bulursun.
03-04-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

   Kol kırılır yen içinde kalır.

   Uzmanlar için forum kısmında yapılan tartışmaların genel soru cevap kısmına da taşınmış olması çok üzücü. Arkadaşlar farkındamısınız alana yeni girecek olanlar öğrenciler , çocuğunun rahatsızlığı ile ilgili bilgi aramak için siteye girenler inanın bu tarz tartışmadan korkuyorlar. Zaman zaman tarzınızdan ben de korkuyorum.

   Siteyi terketme tehtitleri, yazıları geri çekmeye giden inatlaşmalar, igneleyici bazen hakarete varan benzetmeler. LÜTFEN YETER.    

02-04-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

ben biraz küçüğüm. hoş görün. pek anlamadım. üretmeye çalışsak ve üretene destek versek olmaz mı. bişeylerin arkasına sığınmasak.

dedim ya küçüğüm. pek anlamam.

ama şaşırdım.

sevgiler.

01-04-2005
Uğur GÖKMEN
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

düzeyinizi arıyorum ama göremiyorum yere düştü galiba.

 bu arada köy işi rakı etil alkolden üretilmez. üzüm anason incir vs. damıtılır etil alkol elde edilir. her köyde her köylü yapamaz. o da tahmin edeceğiniz gibi uzmanlık gerektirir.

17-03-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

 

Durum böyleyse, yapıcı bir katkı olamıyorsa ,bol şikayetli kazan sefasına devam.

Ne ki bu soru cevap bölümü bizim kazanımız değildi sanırım!

Bu arada köy işi ,etil alkolden üretilmiş boğma rakı nın da iyi olduğu söylenir; hatırlatırım,vergi verilmediği için yasaktır.

Yanık acısını alır...

 

16-03-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

metil alkolle üretilen sahte rakının iyisi olurmu. cehennem örneğiniz güzel tamda bu ülkeyi yansıtıyor doğru ama, taklitte dünya birincisi olan bir ülke insanından ne beklersiniz. bilim üreteceğine bilimi çalanların rektör olduğu bir ülkede bunu bir taraftan eleştirip bir taraftan -ama amacı iyi- diye övgüler düzenlerin olduğu bir ülkede kimse o kazandan çıkamaz. çıkmamalıda. demiş ya

gelin canlar bir olalım, mazlumun hakkını alalım

soralım...

bir de olay mazlumun hakkı oldu mu hikaye eski olmaz, sömürenler oldukça bu hikaye hep yenidir

16-03-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sevgili dostlar

Hepimiz iyi niyetliyiz bu belli.

Sanırım sitenin en yaşlı üyesi olarak yazışma zamanım gelmiş

Birincisi

evet ülkemizde istismara çok açık bir eğitim ve özel eğitim alt yapısı var

 

ne yazık pedagoji pisikoloji özel eğitim ve okul öncesi alanda üniversitelerimiz birbirini eziyor.Ama bu bir anlamda bütün dünyada böyle

Harward la Newyork States üniversiteleri arasında da "kim büyük" tartışması var, bir yere kadar bilimsel rekabet açık.

Ama bizdeki yapıda bir paye paylaşımı savaşı var

Bizlerin yasal hakları havada

herkes havada uçuşup çarpışıyor gibi.

Ne yazık kendi başımıza açacağımız,söz gelimi bir  danışma evinde kendi vergi numaramız ve diplomamızla sağlık bakanlığına ya da sosyal hizmetlere ya da eğitim bakanlığna balı çalışma yollarımız kapalı.

Açılma kurallarının tartışalacağı ve bence yıllardır savunduğum gibi alandan olmayana kurucu hakkı bile verilmemesi gereken bir durumda çok kere ticari amaçlı kurulmuş rehabilitasyon merkezlerinde çalışmak durumundayız.

Rehabilitasyon merkezi patlamasından sonra bile şunu diyebilirim, alana giren çok az.

Ama bizler herşeyden önce bu toplumun eğtimcileriysek daha dikkatli , titiz ve atak olmalıyız.Önce kendi haklarımızı talep edeceğimiz mercileri belirlemeliyiz.

Tabii ki alanımızda yasalar istismara açık.

 Coğrafya öğretmeni coğrafya yüksek lisansında ve doktorasında özürlülerin Türkiye haritasını çıkardı diye kendini özel eğtim uzmanı doktor çıkarır ve kurumlarda çalışır.Aslında uzman olunmadığı halde çalışmak dana eti diye eşek eti sucuğu satmaktan,farksız bunu biliyoruz.Hepimiz bundan fena halde şikayetçiyizAma sbu da eski hikayedir dünyanın her yerinde her döneminde sahtekarlar olmuştur.Sahtekarlara tabii ki karşıyız..

yine de;

 

bazı durumlarda doğruyu yanlışı ayırd temeyi  amaç belirler, tamam o kadın para kazanmak için sektöre  girdi ama yıllar içinde yararı olmadı mı?.Bu etik bir değerlendirme.Kendi adıma böyle şeylerin olmasını elbet istemem.Eşek eti satıp sermaye yaptıktan sonra dana eti satan birinden asla alışveriş yapmam.Bir kez güven zedelenmiştir.Bir daha yine yapabilir.

Eğitim almış genç meslekdaşlarımın önüne çıkmaları açısından böylesi insanları istemem.

Ama tüm din kitapları insanın doğuşunda bir öyküyü anlatır

insanı cenetten ayıran bir olay vardır.İnsan içindeki güdüyle neyin doğru neyin yanlış olduğunu hemen söylemek isteyen bir canlıdır.Bu yüzden cennetten atılmıştır.Bazen iyi ve kötü birbirine çok karışabilir.Bazen doğruyu yanlış aramakla yanlışın kendini yapmış oluruz.

Kendi isteği ile çalışarak gelmiş kendini velilere sevdirmiş gizli saklı yapmamış emeği ile varolan bir insan varsa saygı gösteririm.Bir uzak doğu devlet adamı "ben halkımın hem öğrencisiyim hem de öğretmeni" der.Yaşam iki yönlü olabilir her ik ucu da keskindir.

ögreneceğimiz şeyler olabilir.Bu bilgi onda olabilir

O bizden birşeyler alabilir

birlikte daha güzel şeyler yapmak mümkün olabilir

Belki turşusu benden iyidir lezzetlidir belki ekşidir .Ekşiyse ve yardım istiyorsa ederim

Ama turşu suyunu gazoz diye satarsa elbet durum başkadır.

Sunum olarak arkadaşın CV si ne gerek var mıydı,demek kırılmış.Benim için o CV nin önemi yok.Gerçi güzel bir CV olduğunu söyleyebilirim.Nedense böyle bir CV yapmaya gerek duymadım bile bu konuda eksik olan benim modern ve saygılı bir davranış CV yapmak...Yalan yok dolan yok.En azından kendine saygı duyarak ğüzel bir CV hazırlamış .Yalnızca bu CV bile bir çok yeni arkadaşımıza bir CV nin nasıl çıkarılacağını gösteren önemli bir örnek.

Müzik terapisine gelince

"müzik terapisini" yapmayan bir özel eğitimci yoktur zaten.Yine bir örnek verirsem bir aşçının karşısına bir soğan doğrama uzmanı olarak çıkmak anlamsızdır bence.Ama olsun, uzmanlaşma var ve olmalı.El elden üstün olabilir.

Bence müzik terapisi konusuna böylesi önem vermesi bile sevgili Sezgini önemli saymam için yeterli.Böyle bir eğitimi sayfgalara çıkarması bizim tartışmasını sağlamamız bile önemli

Şu cehennem hikayesi ünlüdür, bilirsiniz. Cehennemde tüm ulusların günahkarları kazanda kaynıyor ve  kimse kaçmasın diye başında zebaniler bekliyormuş.Tek bir kazanın başında nöbetçi zebani yokmuş,o kazan Türklerin kazanıymış, çıkmak isteyen olursa birbirlerini bacaklarından çekip cehennemden salmıyorlarmış...

tabii bu öykü bir ingiliz öyküsü .Yine de bu uyarlaması hoş.

şimdi

gelelim bizim kazana...

Bizler sağlıkçı değil eğitimciyiz

Rousseau nun Montessori nin açtığı felsefi uygulama çizgisinde "en üstün canlı insan" diyen dahası insan iyi doğar diyen bir meslekteniz

Elbet otoriter bir disipliniz

ama

gücümüzü işimizle bilgimizle paylaşalım

Dünya uygulamalarına ereşemedik diye üzülmeyelim

Toplum olalım herkese öğrencilerimiz kadar saygı gösterelim

 

Demek ki

aslında 

demiş ya

gelin canlar bir olalım

yani

hikaye eski

 

15-03-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bu bölümde sorduğum soru aslında cevabı basit bir soruydu. Ancak veridiğiniz ceaplara bakınca bunun algıda seçicilik olduğunu düşünüyorum. sorumu tekrar yazıyorum.

Sevgili Özel eğitim merkezleri her gün yeni açıldık En büyük biziz gibi bir sürü haber veriliyor ancak hangi birinizin sayfasına girsek bomboş bir sayfa cıkıyor ne olur ilandan önce kurum bilgilerinizi girin başka nasıl tanıyacağız sizleri bu site aracılığıyla? Bunu bir eleştiri olarak görün verdiğiniz haber İçi boş bir sayfanın haberi yanlış anlaşılabilir.:-) Sizler Ne düşünüyorsunuz?

Üstelik Bİrol bey siz neden alındınız biz özelde yazışıtık ve anlaştık Arzu TAN örneğinize son derece katılıyorum.
site formatından cv bilgilerini görünce böylesi bir yargıya düşmenizi anlayışla karşılıyorum ben bir cv aktarayım  belki eleştiriler biraz daha gerçekçi  olur. bu arada bu ülkede bu branşta devlet diploma vermiyor diye bu işi yapmamak aklımdan bile geçmez hele faydalarını gördükten sonra asla. isterseniz bunu müzik terapisi bölümünde tartışalım. ben bu bölüme içine hiçbir bilgi girmeden haber vermiş kurumların katılmasını  bekliyorum.

 

15-03-2005
Hakan SEZGİN
Diğer

bakın kimsenin tepesine çökelim demiyorum. yanımıza staja gelen üniversite öğrencileri siteyi kaynak gösterip ödev hazırladıklarını söylüyorlar. hadi uzmanlık için neyse ama editörlük için yani makale yazanlar için bir belge istenmeli diye düşünüyorum. yoksa yolun başındaki bir çok kişiyi yanlış yönlendirmiş olacak bu site. mesela adam meslek lisesi torna bölümü yada muhasebe bölümü mezunu ve sonrasında da eğitime devam etmemiş. bir kaç yıl çocuklarla bir arada oldu diye editör olarak başvurup makale yayınlasa hoş olmaz değil mi?   yada siz beni hoş olmayan bir takım yazılar haberler vb için uyardınız ve üyeliğimi /editörlüğümü iptal ettiniz. benim tekrar dan uzman üye olmam bir kaç saniyemi alır demek istediğim buydu. kolay gelsin
14-03-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

  Birol Bey,
  Gerek editör olmak ve gerekse diğer üyelikler için insanlardan belge istemek şu aşamada biraz fazla lüks kalacaktır. Bununla beraber bizler hem editörlerimizi hem krumlarımızı hem uzman üyelerimizi mümükün olduğu kadar yakından takip etmeye çalışıyoruz. Ancak birisi site kurallarına uymadı diye hemen tepesine çökerek üyeliğini silmeyle cezalandırmamakla beraber bir uyarı yaptığımızdan emin olabilirsiniz. Uyarılar dikkate almadıkları takdirde hem üyelikler hem editörlükler tekrar gözden geçirilmektedir.
 Herkese kolay gelsin.
14-03-2005
Rehabilitasyon. Com YÖNETİCİSİ
Özel Eğitim Öğretmeni

   Ayinesi iştir kişinin lafı biraz uzadı ama Birol beye katılmamakda elde değil. Merkezlerin açılışları hadi bir kereliğine haber değeri var ama aynı açılışı yada hizmet vermeye devam ediyoruz şeklinde haberlerin yayınlanması doğru değil.

    Hakan beyin yayınladığı makalelerin içerikleri de  ayrı bir iş ve ayna ilişkisini oluşturmakta. Burada yayınlanan makalelerin daha dişe dokunur olmaları gerektiği kanısındayım.

    Kişilerin kullandıkları ünvanları seçerken de, bir haber yayınlarken de, bir makale yazarken de etik titizlikle davranmaları gerektiğini düşünmekteyim.

     Belki bazı şeyler iyi niyetle yapılıyor ama burada yazılan her yazının söylenen her sözün yükümlülüğünü taşımak zorundayız.

    Hepinize kolay gelsin. 

14-03-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

ben katılmayayım diyordum ama hakan sevgili dostum seninle özel olarakta mesajlaştık ama anlamamışsın. ben o bahsettiğin kurumun temsilcisiyim. büyüklük takıntını hala anlayabilmiş değilim. ama bu konudan bağımsız olarak sana bir şekilde sormak istediğim ama senin görmezden geldiğin bir soru var. sen en son hangi üniversiteden mezun oldun? müzik terapisti ünvanını nasıl aldın? etik değerleri sorgulamadan önce, ötekinin kusurlarını eleştirmeden önce kendi durumumuzu anlatmak gerekir değil mi ? ben ankara üniversitesi özel eğitim bölümü mezunuyum. marmara özel eğitimde master ım bitmek üzere. bunun gibi. senden istediğim de bu. eğitim özgeçmişini iki tane sertifikanın arkasına gizlemeden açıklaman. o zaman belki ayrıntılı olarak cevap alabilirsin. diğer arkadaşların dediği gibi aynesi iştir kişinin. ha bu arada m2 olarak büyük bulduğun kurum sadece m2 olarak büyük olduğu için dağıldı. sana özetle bir kez daha anlatayım. bir kurumun boyutunun büyüklüğü  işlevsel değildir. 

web yöneticisine de bir sorum olacak. buraya uzman üye yada editör olmak bu kadar kolay olmamalı. bu siteden öğrenciler ödev hazırlıyor. bir mesleğin uzmanı sayılmak için bazı kriterler var herkes bu kriterleri karşılayacak belgeyi yayınlasın. daha doğru adımlarla site daha uzun yaşamaz mı? insanların bir sözüne güveneceğimiz devirleri çoktan geçtik ortalık şarlatan dolu.

14-03-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

çok güzel bir konuya değindiniz. iş ahlakı kavramını hatırlatmak galiba bizlere düştü. ancak bizler kendi çalıştığımız kurumların açmazlarından hiç genel görünümü oturup konuşmamışız (bunu da özeleştiri olarak kendi haneme not ettim.) bana bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim.

13-03-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

web yöneticimiz zaten ben bu soruyu özel eğitim merkezlerine sorudum tabiki böylesi daha iyi adamlar bilmem nerenin en büyük merkezi açılıyor diye haber veriyor ben cevap yazıyorum kac mt2 diye onlar yok alan olarak değil kurum olarak büyüğüz diyorlar yaw yeni acılan yerin büyüklüğünü kendi ağızlarından duymak bana tuhaf geliyor bir de klasmanda en büyük neyse izafi bir kavram diyor geçiyorum. bu oto kontrol kendi aramızda olacak illaki
10-03-2005
Hakan SEZGİN
Diğer

  Tüm haber-etkinliklerin (ve yakında ekleyeceğimiz diğer bölümlere ekleneceklerin) bizlere tarafından onaylandıktan sonra ayınlanması teknik olarak tabii ki mümkündür. Ancak biz buranın bir bakıma serbest olması, herkes kendi eklediği haberlerden, etkinliklerden ve diğer bilgilerinden sorumlu olması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte kurumlar bu haberler girdiklerinde hem uyarı yazyoruz, hem de devamı halinde üyeliklerini iptal edeceğimizi bildiriyoruz. Sarp beyin dediği gibi aynası iştir kişinin. Sizlerde bu tür eklenenlere tepkilerinizi koyabilmeniz için de tüm haberler / etkinliklere yarum ve puan ekleme imkanı verdik.

10-03-2005
Rehabilitasyon. Com YÖNETİCİSİ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

PKT, KDF, BEP, GÖF ve diğer formları otomasyonunuz otomatik hazırlasın