Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

HERKEZİN YORUMUNA İHTİYACIM VAR

ben sınıf öğretmenliği 4. sınıf öğrencisiyim.Aldığım özel eğitim dersinde hocamızın sorduğu soru tüm sınıfın aklını karıştırdı.Bu soruyu sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak isterim'Kalıtsal sebeplerle engelli olan bireylerin evlilik ve çocuk sahibi olma hakları konusunda ne düşünüyorsunuz?' Doğacak çocuğunda sakat olma ihtimalinin çok yüksek olması bu soruyu cevaplamamı güçleştiriyor.İlgi gösterip cevap verirseniz çok sevinirim.Sadece kendi düşüncelerinizi de söyleyebilirsiniz bu bir arştırma konusudur. Şimdiden teşekkürler.
22-11-2005
Fatma Derya AKIN
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
5 Yanıt
engellilik bir eksikliktir.Ama insan bir takım eksikliklerle de hayatını sürdürebilir bence.Onların da en az bizim kadar yaşama tutunmaya hakları var.evlilik de yaşamın bir parçası olduğuna göre,evlenmelerinde bir sakınca yok diyorum.Doğacak Çocukların engelli olması konusuna gelince,normal iki bireyin engelli bir çocuğa sahip olma yüzdesi kadardır bence.Rabbim öle istedikten sonra sapasağlam çocukları da olabilir.şöle düşünebiliriz.Akraba evliliğinden illaki engelli bir çocuk olcak diye bir şey yok.Bu tür bir evlilikte sedece risk vardır.sağlıklı çocuklar da olabilir.iyi çalışmalar.....
26-02-2006
Arzu OĞUZ
Fizyoterapist

İki yıl özel eğitimde çocuk gelişimi öğretmeni olarak görev yaptım.Araştırma konunuz hakkında ki yorumum elbetteki cinsel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği ve elbetteki çocuk sahibi olalarının engellenmesinden yanadır.Bilşsel ,sosyal,motor ve öz bakım gibi alanlarda onlara eğitim veriyoruz cinsel gelişimleride bunun bir parçası.Bu konuda eğer ulaşabilirseniz Ankara da özev vakfına başvurabilirsiniz.İnternette siteside var.Size yardımcı olacaklardır.

24-12-2005
Aylin Burcu AYDEMİR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

İlginiz için teşekkür ederim. Bu cevaplar gerçekten çok işime yarayacak bu konuda kaynak bulmakta o kadar zorlandım ki. Gittiğim özel eğitim merkezleri beni yanıtsız bırakarak hayal kırıklığına uğrattılar. Benim istediğim sadece görüşlerini almaktı.bu konu hakkında internetten bilgi alabileceğim makale ve yazılar biliyorsanız lütfen adresini verir misiniz ?  
22-11-2005
Fatma Derya AKIN
Diğer

Engellilerin evlenmeleri çok normal. Bu insanların bizden farklı olması onların insan olmadığı anlamına gelmez.

Bunun dışında ebeveyn sorumluluklarını yerine getiremeyecekleri kesin bir yargıysa çocuksahibi olmamaları gerektiği bilgisi verilmelidir.

22-11-2005
Haydar ATMACA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Bir insan olarak engelli bireylerin de cinsel ihtiyacı ve hakkı vardır.Bunu da en iyi yaşama şekli evlilik olabilir.Evlenmelerinde bir sakınca yoktur bana göre.Çocuk konusuna gelince,engelli bireylerin evliliğinden olacak çocuğun da engelli olma ihtimali yüksek.Burada da ailelere görev düşüyor:korunmalarını sağlayabilirler ve sıkı bir şekilde kontrol edebilirler.Kolay gelsin.
22-11-2005
Ogeda ABLEOĞLU
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...