Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Grup eğitimi artık verilmeyecekmi.

1994 doğumlu down sendromlu kız çocuğu annesiyim. Kızım geçen sene ram'ın zoru ile sözde iş eğitim okuluna mecburi olarak başladı. Okulun fiziki şartları felaketten öte bir durumda. Okul aile birliği başkanı olarak elimden gelen her şeyi yaptım ama, okul yönetimi bunu istemeyince vede veliler destek olmayınca bende başaramadım bıraktım. Bu öğretim yılında kızımı hiç bir işe yaramayan sadece ellerine birer kuru boya ve kağıt vererek oyaladıkları okula göndermeme kararı aldım. Kızım o okula gitse hijyeni hiç olmayan bir yer olduğu için eğitiminden vaz geçtim hastalık kapacağından emindim. Neyse geçenlerde ram'a randevu almak için gittim, çok şükür artık kızımın devlet okuluna gitme zorumluluğu bitmiş sadece kuruma gideceğini öğrendim. Ama sorun şuradaki, daha önce devlet okuluna gidiyor diye grup eğitimini kesmişlerdi, şimdi devlet okuluna gitmeyecek ama artık grup eğitiminin kalktığını söylediler. Grup eğitimi gerçekten kalktımı yoksa nasıl olsa haklarımızı çok bilmiyoruz diye olan hakkımızıda elimizdenmi alıyorlar.
07-12-2008
Ayfer KARAOGUZ
Diğer
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
6 Yanıt
YANLIZA BİR OLAYDAN ÖTÜRÜ YANİ DUYUMDAN DOLAYI BUNUN BÖYLE İŞLEDİĞİNİ SÖYLÜYORSAN HELAL OLSUN ARKADAŞIM. HER İLDE EN YETKİLİ İL MEB DİR. İLÇEDEDE İLÇE MEB. İLÇE MEB İLE BAĞLIDIR. İLÇEDEKİ RAM İLÇE MEBE, İLDEKİ RAMDA İL MEBE. YANİ ŞU GÜZEL KARDEŞİM RAM BİR KARAR ALIR ANCAK UYGULAYICI OLAMAZ. BU KARARDAN SONRA İL YADA İLÇE MEB KOMİSYONUNDAN KARAR GEÇER İSE BUNU ÜST YAZIYLA İLGİLİ RAMA GÖNDERİR. RAMDA BU KARARI UYGULAR. YANİ KUYRUK MİSALİ. İŞLER SHÇEKTEYKEN FARKLIYDI. KARARI ALANDA UYGULAYANDA RAMDI. ŞİMDİ İSE ÇOK FARKLI. AYRICA DOWN SENDROMLU ÇOCUĞUMUZ SÜREĞEN BİR ENGELE SAHİP. YANCAK ÇOCUĞUMUZUN GÖSTERMİŞ OLDUĞU UYUMU BOZAN PROBLEM DAVRANIŞLAR, ÇOK AĞIR BİR FİZİKSEL ENGEL+DOWN SENDROMU DURUMLARINDA GRUP EĞİTİMİ VERİLMEZ Kİ BUNDADA HAKLILAR. EĞER ÇOCUĞUNUZDA PROBLEM DAVRANIŞ YOK İSE VE ÇOK AĞIR BİR FİZİKSEL YETERSİZLİK YOK İSE MEB E BİR DİLEKÇE YAZARAK ÇOCUĞUMUN GRUP EĞİTİMİNDEN YARARLANMASI İSTEĞİNİZİ BELİRTİN. MEB RAM'A BİR ÜST YAZI YAZARAK ÇOCUĞUN TEKRAR DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTEYECEK. EĞER KURULA KATILMAK İSTERSENİZ BU SİZİN ELİNİZDE. ANCAK SONUÇ TEKRRA OLUMSUZ OLABİLİR. OLUMLU ÇIKACAK DİYE BİR ŞEY YOK. ANCAK GÖZDEN KAÇAN BİR DURUM VAR İSE TEKRARA DEĞERLENDİRME SONUCUNDA ORTAYA ÇIKABİLİRYOR. AYRICA KOLAY GELSİN AYFER HANIM.
05-01-2009
Nesim TEPE
Özel Eğitim Öğretmeni

''bu siteye sırf sizin gibiler yüzünden yazmak istemiyorum. durumun içeriğini bilmeden ahkam kesmek nedense bu sitede bu işi yapan çok arkadaş var.'' Yazdıklarımın hiçbirinde ahkam kesme olduğunu zannetmiyorum. ''Neyse geçenlerde ram'a randevu almak için gittim, çok şükür artık kızımın devlet okuluna gitme zorumluluğu bitmiş sadece kuruma gideceğini öğrendim' Bu sözlerden ne çıkarıyorsun. Raporu bitmiş, rama randevu almaya gitmiş. Yazdıklarım rama başvuracak (yenileme yada ilkbaşvuru) kişilerin yapması gereken normal prosedür.
31-12-2008
İrfan HARMANŞAH
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

bu siteye sırf sizin gibiler yüzünden yazmak istemiyorum. durumun içeriğini bilmeden ahkam kesmek nedense bu sitede bu işi yapan çok arkadaş var. arkadaşım öncelikli olarak ram raporu devam eden öğrencinin raporunda bulunan ve düzeltilmesi gereken herşey ilk önce milli eğitime gider. hatta biten ve çıkacak olan kararda grup eğitimi ve bireysel eğitim alması kararı bile. burada bulunan kurul kararına göre karar çıkar ve ram öğrenci velisi yönlendirilir. yani meb istediği kadar sağlık ve ram rapor olsun uygun değil içeriğini verirse yine rama evrak döner sonuç olumsuz çıkar. yani herşey mebde biter. ram yanlızca aracı. haklı olduğun noktada oy hakkı. isterse ve talepte bulunursada kurula girebilme hakkına sahip.
29-12-2008
Nesim TEPE
Özel Eğitim Öğretmeni

Grup eğitimi sosyal yönden gereksinimi olan bireylere yapılan inceleme sonucu verilen eğitimdir. Okul çağı bireylerine zaten okulda bu tür ortamda bulunduğu için verilmeyebiliyor. Dikkat edin verilmeyebiliyor diyorum. Verilmez diye birşey yok. Eğer gereksinimi varsa verilebilir. Bunun için yazılı bir genelge ya da yönetmelik yok. Okul çağı dışına çıkmış bireyler içinse yapılan inceleme sonucunda gereksinimi varsa kurul tarafından uygun görülürse verilir. Eğer daha önceki raporunuz bitmek üzereyse Milli Eğitim Müdürlüğü'ne değil Ram'a başvurarak randevu alınız. Çocuğunuzun incelemesi takibinde muhakkak kurul zamanını öğreniniz ve kurula katılmak istediğinizi belirtiniz. Kurulda bulunmanız ve görüşlerinizi açıklamasınız önemli olabilir. Alınacak kararda bir oy hakkına sahipsiniz.
28-12-2008
İrfan HARMANŞAH
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

GRUP EĞİTİMLERİ KALDIRILMIYOR HATTA ARTTIRILMA ÇALIŞMALARI ŞU ANDA YAPILIYOR. ANCAK BAZI KURUMLARDA GRUP EĞİTİMLERİNDE GEREKLİ TERAPİ YÖNTEMLERİ HARİCİNDE USTA ÖĞRETİCİLER YADA SANAT ÖĞRETİCELERİ TARAFINDAN GRUP EĞİTİMLERİ ADI ALTINDA ÇOCUKLARI BİRARAYA TOPLAMALARININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN BAZI ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTE. YAPILAN YENİ ÇALIŞMAYA GÖRE DERS SAATLERİNİNDE ARTTIRILMASI GÜNDEMDE. YAPMANIZ GEREKEN ŞEY İLÇE MİLLİ EĞİTİME DİLEKÇEYLE BAŞVURADA BULUNMANIZ VE TEKRAR DEĞERLENDİRME İSTEMENİZ. DİLEKÇE VE KONUYLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ:NESİM TEPE
25-12-2008
Nesim TEPE
Özel Eğitim Öğretmeni

Grup eğitimi kalktı gibi bir durum yok ancak ram uygun görürse (özellikle okula giden ve akademik destek alan bireylerde) grup eğitimi için rapor vermeyebiliyor.
23-12-2008
Büke TUNCEL
Psikolog

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

21 yıllık birikim ve tecrübeyi içeren EÇOP ile tüm işlemlerinizi hızlıca yapın!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.