Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Görme engeli olan öğrenciyle çalışırken

Merhabalar, görme engelli( biraz görebiliyor)aynı zaman da orta derece zihinsel yetersizliği olan bir öğrencinin eğitiminde ne gibi materyaller kullanabilirm? Ben daha çok sesli materyaller, müzik ve ince motor gelişim için hamur kullanıyorum, bunu yanında bu öğenciye hangi materyalle ne öğretebilirim?
15-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
10 Yanıt
Eğer çocuk normal yazıyı görebiliyorsa normal yazı öğretilebilir. ancak çocuğun görmesi normal yazıyı göremeyece kadar az ise braille (kabartma yazı)öğretilmesi lazım.Kavram becerilerinde de bu böyledir. eğer göremiyorsa kavramları kabartma olarak öğretin. Çocuğun bunları görerek mi yaptığını kontrol edip yazarsanız sevinirim.
01-10-2007
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Şükrü bey bugün görme engelli olan öğrencinin velisiyle konuştum kaç puntoda görebildiği belli değilmiş doktorlar bunu bilmiyormuş, bebekken geçirdi havale sonucu göz sinirleri zarar görmüş ama biraz görebildiğini söylüyorlar.
28-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog

sizin alan joker gibi
24-09-2007
Fatih KOCABUĞA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Kaç puntoda görebildiğini bilmiyorum? Bunu öğrenip paylaşırım. Teşekkürler.
21-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog

İlk defa bir görme engelli öğrenciyle çalışıyorum,görme engelli bir öğrenciye diğer duyuları yardımıyla birşeyler öğretilebilceğini biliyorum ve daha çok işitme ve dokunma duyusunu kullanıyorum şuanda, harfleri nasıl öğretebilirim bilmiyorum, dokunarak öğretmek mantıklı geldi ama doğru mu bilmiyorum...
21-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog

Fatma Hanım bir de öğrencinizin görme mesafesiyle birlikte kaç puntoda görebildiğini de yazarsanız braille mi okuma yazmaya geçeceğine de bize ışık tutmuş olur. Harfleri nasıl dokunarak öğretmeyi düşünüyosunuz onu da biraz açıklarsanız sevinirim. çalışmalarınızda başarılar.
21-09-2007
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

görme engelli bir öğrenciyle çalışırken bol m,ktarda materyalinizin olması gerekir. örneğin büyük-küçük kavramlarını çalışıyosunuz. kartondan, plastikten vb. materyalller yapın tabi 4 set olacak şekilde(bu büyük, farklı materyallerle bu büyük, bu büyük değil, bu büyük diye materyallere dokundurarak öğretim yapın. buna benzer şekilde benzer kavramları öğretebilirsiniz.
21-09-2007
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Kavram, renk, sayı , temel geometrik şekiller,harf çalışmak istiyorum.
19-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog

Kavramlar( büyük, küçük,ince kalın vs),renkler( renkleri biraz muzun rengi sarıdır, portakal turuncu, ağaçların rengi yeşildir şeklinde çalıştık)şekiller ,sayıları biliyor ama dokunarak tanımasını sağlayabilceğim ne önerisiniz, harfleri tanıma gene dokunarak ve işitsel olabilir en azından bir şeyler öğretebilmeyi istiyorum şuan daha çok sesli materyaller, sesli masal dinletiyorum, klasik müzik dinletiyorum, sesli kitap okuyup düğmelerine basıyoruz, ince motor kas gelişimini ilerletmek için hamur ve öz bakım becerilerinden el yıkamayı çalışıyoruz ama sürekli aynı şekilde ilerlemek istemiyorum sanki faydam dokunmuyor gibi hissediyorum ne önerirsiniz?
19-09-2007
Fatma Arzu BURAN
Psikolog

Fatma hocam görme engelli öğrenciye hangi konularda eğitim verceksiniz daha açık yazarsanız ona göre bir plan ve materyal önerebilirim
19-09-2007
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 1057 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Feryal G. D.
Sınıf Öğretmeni

Bugün

Sena U.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Şule E.
Fizyoterapist

Dün

Beyza G.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Halil E. Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti