Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Gereksinim

Merhaba, Yaptigim arastirma dolayisiyla bazi kavramlarin Turkiye SH ‘nde ne sekilde alimlandigini ogrenmem gerekmektedir. Amacim çalisanlarin veya çalisacak olanlarin ne dusundugudur. Lutfen yardimci olunuz. Simdiden Tesekkur ederim. Praksis in (Praxis) SH disiplinlerinde ve SB(sosyal Bilimler)deki yeri nedir? Sizin için ne ifade eder ? Prakseoloji (Praxeéologie) kavrami hangi dallarda kullanilir? Sizin için neyi ifade eder ? Praxis ve Praxéologie konularinda Turkiyede yazilar veya kitaplar varmidir(çevirmeler haricinde)? Turkiye deki SH disiplinlerinde ve SB de, “Eylem” neyi icerir? “Degisim” neyi icerir? “Dusunme” neyi icerir? SH disiplinleri benim icin (SHU, SHç, çocuk egitimci, çocuk gelisim uzmani, ozel egitim uzmani, rehabilitasyon uzmani-varsa-, rekreasyon uzmani) kapsamaktadir. SB ise (sosyologlar, psychiatre lar, psycho sosyologlar ) kapsamaktadir. SB disiplinlerini sinirlamak zorunda kaldim. Saygilarimla Sahag Kececi
07-01-2007
Sahag KECECİ
Diğer
Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
5 Yanıt
Projeyi uygulamak çok basittir. Onemli olan sudur: Turkiyede praksis kavramini uygulayanlar varmidir?(praxeologlar) Varsa kimlerden olusmaktadir(hangi dallarda, hangi insanlar)? Bence kesinlikle mevcut. SH in oldugu yerde Praxeologlar da vardir. Kimler?????? Detaylar için, Yazisma adresim >> Saygilarimla
09-01-2007
Sahag KECECİ
Diğer

Cesur bey sosyoloji konusunda dediginiz gibi arastirma yolum uzun ve zor. Praksis konusunun tartisilmamasinin bilinmemesinin nedenlerinden bazilarinin yukarida yazmis oldugunuz sebeplerden kaynaklandigi kesin. Kisacasi(boyle bir kavrami kisaltmak hata ama sizi boslukta birakmamak icin deneyecegim) Praksis ozellikle SHlarda kullanilan bir kavram. Cunku asli(ozu) eyleme,harekete dayanmaktadir. Ozunu planlanmis bir eylemden bir hareketten almaktadir. Sonucu her planlanmis(dusunulmus, metodolojiye(metoda degil) eylem gibi degisim içermektedir. Praksis kavrami ayni zamanda teoriyle pratik arasinda surekli gidis gelisi içeririr. Eyleme ozunu veren bu harekettir. Arastirdigim konu: Turkiyedeki hangi SH dalinin bu kavramla yola cikip proje yapmasidir. Bunun çevreledikten sonra amaç uluslararasi nitelikteki Turkiyede gerçeklestirilecek projeyi insaa etmektir.
09-01-2007
Sahag KECECİ
Diğer

Erkin beyin dedigi dogru. Boyle soruya boyle cevap. Yaziniza once biraz guldum, yalniz forumlarda okuduklarim dan buyana isler gulunmeyecek kadar ciddi oldugunu farkediyorum. Sorularimin altina yazisma adresimi birakmistim ama web sorumlusu silmis. Cesur bey dediginiz çok dogru, Hacettepe universitesinin linklerini dolastim. Sasirdigim nokta kutuphanede yalnizca turk hocalarinin listesini gordum. SOrdugum soru su oldu: Ogrenciler nasil uzaktan, geri çekilip, SH a bakabilirler(Recul) deriz. Onyargilarin kalkmasini saglar. 28 seneden beri Turkiyedeki ogretimin (kuresel olmasi nedeniyle:Ornek orta okuldaki, cografya, ve tarih dersleri)avantajlarini, zenginligini, spesyalismenin tersi bir ogretim oldunu Fransada savunurum. Galiba bu tezimi hayale donusturuyorsunuz cesur bey.
09-01-2007
Sahag KECECİ
Diğer

bu cevap benimde aklıma geldi erkin hocam ama sanırım arkadaşımız yurtdışında. En iyisi okulun kütüphanesiyle bağlantı kurması diyecem ama ben sorduklarını araştırdım türkiyede bilen çıkmadı. Başka meslekten arkadaşlarada sordum onlar da duymamış bu kavramları. -------------------------------------- Kısaca sosyal hizmetleri kırk yıldır tek okulda tek başına aynı hocalar götürüyor SAHAG kardeşim öyle bolca kaynağımız yok. Bİzde bol bol bize has konular var bize özel:)) sadece ve sadece bize özel...VİZYON KIRTASİYEDE bize özel has bir konu. Vizyon giderek ulusallaşıyor farkındamısınız:))))
09-01-2007
Cesur CEYLAN
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bizim okulun karşısında(KEçiören asfalt) fotokopici var,orda bulursun dostum bunları,ya da Kasım hoca var okula gir sor gösterirler odasını yardımcı olur sana,Millet atanma yazı evrak derdine düşmüş senin sorduğun şeye bak.
08-01-2007
Erkin SANCAKLI
Sosyal Hizmet Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 571 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Duygu K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

2 gün önce

Sena A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Bugün

Zeynep Ç.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Merve K.
Tarih Öğretmeni

Bugün

Merve B.
Psikolog

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.