Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

GÖRME ENGELLİ ÇOÇUKLARLA İLGİLİ BİLGİYE İHTİYACIM VAR!

Merhaba arkadaşlar çalıştığım kurumda görme engelli öğrenciler var;fakat görme engelli öğretmenimiz yok.Bu yüzden senslara okul öncesi ve zihinsel engelliler öğretmeni giriyor.Dogal olarak yararlı olamıyoruz.Gerekli eğitimi veremiyoruz.Onlara uygun malzememiz de yok.Görme engelliler öğretmeni de alınmayacak.Bu çocuklarla neler çalışabiliriz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

16-04-2010
Nazmiye ÜSTÜN
Anaokulu Öğretmeni
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
8 Yanıt
facebook da kurduğum görme engelliler materyal odasındaki bilgi ve paylaşımlar size yardımcı olacaktır...
09-07-2013
Kübra BURSALI
Görme Engelliler Öğretmeni

nazmiye hanım ben 23 yıldan beri görme engelli çocuklarla çalışıyorum ram eğitim planında hangi modüller verilmişse örneğin Türkçe okuma yazma braille yazı sistemi ile okuma yazma öğretiliyor.bağımsız hareket modülü varsa bastonla yürüme teknikleri öğretiliyor.bu örnekler çoğaltılabilir en iyisi siz internetten görme engelliler destek eğitim proğramını indirin orada bütün detayları göreceksiniz.kolay gelsin iyi çalışmalar.

06-04-2013
Muzaffer ŞEN
Görme Engelliler Öğretmeni

Şükrü Hocam özbakım becerileri çalışıyoruz.nesneleri tanıtıyoruz.İletişim becerileri çalışıyoruz.Hayvan seslerini taklit etme çalışıyoruz.Tam göremedikleri için bağımsız yürüyemiyorlar.Bağımsız hareket becerileri olarak neler öğretebiliriz?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
08-05-2010
Nazmiye ÜSTÜN
Anaokulu Öğretmeni

Nazmiye Hanım bu çocuklara öncelikle bilmediği,nesneleri tanıtmanız gerek. Bu çocuklar biraz da olsa görebiliyorlarmış. Görebildikleri nesneri gösterek, olmadı dokundurarak nesneleri tanıtın. Eğer özbakım ihtiyaçlarını kendileri karşılayamıyorlarsa özbakım becerilerine ağırlık verin. Bu arada kendini ifade etme, analama çalışmaları da yapabilirsiniz. Eğer bağımsız olarak yürüyemiyorlarsa bağımsız hareket becerileri de öğretmeniz gerekecek.(ihtiyacınız olduğunda bu becerileri size gönderebilirim.) Eğer sizde performans düzeyleri varsa ona göre daha ayrıntılı yardımcı olabilirim.
07-05-2010
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Teşşekür ediyorum.songül hanım inşallah isteginiz olur.Onur hocam bu çoçukların raporu orta düzeyde zihinsel.Görme engelli raporları yok.Göz doktoru ölçüm yapamamış.Şükrü bey bu çoçuklar iki kardeş.erkek 10 yaşında kız 6 yaşında.göz kapaklarını kaldıramıyorlar.Göremedikleri için okula gitmemişler.kelime dağarcıkları çok kısıtlı.RAM bu sebepten sanırım zihinsel raporu vermiş.şu an gözlük kullanıyorlar.eskiye göre biraz daha iyi görüyorlar.yani 30cm uzaklıktaki oldukça büyük bir nesnenin ne olduğunu bilebiliyorlar.Durum bundan ibaret.neler yapabiliriz?şimdiden teşekkür ediyorum, ilgilenenlere.
07-05-2010
Nazmiye ÜSTÜN
Anaokulu Öğretmeni

Nazmiye Hanım sizin öğrenci kaç yaşında ve zihin engeli de var mı biraz bilgi verirseniz elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim
03-05-2010
Şükrü GÖKGÖZ
Özel Eğitim Öğretmeni

bu çok geniş bir konu bağımsız hareket gibi bazı modüller var ve diğer modüllerin eğitiminde ekstra önemli uyarlamalar gerekli. ilginiz ve çabanızı takdie ediyorum ama kurum görme engelli öğretmeni imzası olmadan ramdan ücretini nasıl alıyor ilginç ve çocuklara da gerçekten yazık..
02-05-2010
Onur AVAN
Özel Eğitim Öğretmeni

Görme engelli öğretmeni değilim bu konuda hiçbir fikrimde yok.Ancak çabanıza hayran kaldığım için yazmak istedim. Oğlum işitme engeli ama okulumuzdaki öğretmenimizde de sizdeki çabayı görmeyi gerçekten çok isterdim. Bu siteye girmiş ve bilgi almak istiyorsunuz takdir edilecek bir durum öğrenciniz gerçekten çok şanslı..Öğretmenimizde yardım almak için bu sitede görmek ümidiyle...
27-04-2010
Songül CENGİZ
Muhasebe Meslek Elemanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.

İş Arayanlar

iş arayan 626 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Gökhan G.
Psikolog

Bugün

Fatma Z. Y.
Psikolog

Bugün

Kardelen T.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Hatice Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Bugün

Rabia A.
Çocuk Gelişimcisi

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.