Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Fizik tedavi uzmanı merkezlerde bulunmalı mı

Bir ara kurumların tamamına tabi fiziksel tanılı çocuklara eğitim verenlere Fizik Tedavi Uzmanı zorunlu hale getirilecek Fizyoterapistler bağımsız çalışamayacak diye bir söylenti vardı.Nedeni Fizyoterapist arkadaşlar tedavi sürecine bağımsız karar verebilecek eğitimi almıyorlarmış çocuklara zarar veriyorlarmış.(Ben onların yalancısıyım lütfen Fizyoterapist arkadaşlar kızmasın)Bu yönetmeliğin hala çıkma ihtimali var mı? Ayrıca sizce bu doğru bir uygulama olur mu?
30-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
89 Yanıt
bugün size deselerki uzman denetiminde çalışmanın zorunludur, siz hangi uzman dr ile çalışırsınız? fizyoterapist arkadaşların yanıtlarını merak ediyorum
01-10-2007
Mete IŞIK
Fizik Tedavi Uzmanı

sağlık sektörü ile uğraşan arkadaşlar bilir diğerleride araştırsın bu sektör ile birebir örtüşen uzman doktor fizik tedavi doktoru değil, çocuk nörolojisi uzmanıdır ama sadece tanı koyma adına ve ilaç takviyesinde katkısı olur.tedavinin aktif uygulanmasına katkısı olmaz, ki zaten çoğu fizyoterapist arkadaş zaten hastalarını düzenli çocuk nöroloğuna kontrole gönderir.ben pek tartışılacak bişey göremiyorum aslında.herkese iyi çalışmalar.
06-07-2007
Volkan İPAR
Fizyoterapist

uzman hekimler tedavi belirleme sürecinda değil tanı koyma aşamasında etkin olmalıdır.fizyoterapistler tedavi prıgramı için eğitiliyor ve bu konuda hekimlerden daha başarılıdır.sayın hekimlerimiz lütfen kendilerini tanı konusunda geliştirsinler.kimse kimsenin işine karışmasın.biz tanı koymaya kalkıyormuyuz?
02-07-2007
Mehmet Akif KADIOĞLU
Fizyoterapist

DEĞERLİ ARKADAŞLAR 2008 DE ÖDEMELER TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK.SGK BU İŞİ ÇOK CİDDİYE ALIYOR.MAALESEF,GEREK FTR ÖZEL DAL MERKEZLERİNDE GEREKSE BEDENSEL ÖZÜRLÜLER ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE,TÜM DENETLEMELERE RAĞMEN DEVLET FENA ŞEKİLDE KAZIKLANMAKTADIR.BİLDİKLERİ TEK ŞEY DEVLETİ SOYMAKTIR.DEVLET EN KOLAY FTR UYGULAMALARIYLA DOLANDIRILABİLMEKTEDİR.ÇÜNKİ YAPILAN İŞLEMİN OBJEKTİF DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMAK ZORDUR.BU NEDENLE SGK SEÇİMDEN SONRA ÜLKEDEKİ TÜM FTR UYGULAMALARINA YAPTIĞI ÖDEMELERİ KESECEKTİR.AB DEKİ GİBİ FİZYOTERAPİSTLERE SERBEST ÇALIŞMA İZNİ VEREREK ÖZÜRLÜ ÇOCUKLARIN VE DİĞER HASTALARIN BU HİZMETTEN EN İYİ ŞEKİLDE VE EN UCUZA FAYDALANMASINI SAĞLAMAYI DÜŞÜNMEKTEDİR.DOĞRU OLANDA BUDUR.BÖYLE YAPINCA FTR YE PARA ÖDEMEYECEĞİ GİBİ,SERBEST ÇALIŞAN FİZYOTERAPİSTLERDEN BÜYÜK MİKTARDA VERGİ ALACAKTIR.İSTİHDAMI ARTIRACAKTIR.YETKİSİZ VE BİLGİSİZ KİŞİLERİN FTR UYGULAMASINADA ENGEL OLACAKTIR.O NEDENLE HİÇ KİMSE SAHTE FİZYOTERAPİST YETİŞTİRME GAYRETİ İÇİNE GİRMESİN.HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN.
24-06-2007
Ali CAN
Fizyoterapist

BÖYLE GİDERSE ÖZEL EĞİTİMİDE BİTİRECEKLER.ÇÖZÜM FİZYOTERAPİSTLERİN YASASINI ÇIKARTIP.AVRUPADAKİ HAKLARINI VERMEKTİR.O ZAMAN HEM DEVLET KAZANIR HEM HASTALAR KAZANIR.DEVLET KAZIKLANMAZ VEDE FİZYOTERAPİNİN KALİTESİ HIZLA ARTAR.FİZYOTERAPİSTLERDE DİŞ HEKİMLERİ GİBİ ÇALIŞIRSA HER MAHALLEDE VE HER SOKAKTA BİR FİZYOTERAPİST KLİNİĞİ OLACAKTIR VE TÜM ÖZÜRLÜ ÇOCUKLAR KOLAYCA HİZMET ALACAKLARDIR.DEVLET ÇOK AZ BİR KATKI YAPSA DA YAPMASADA BU ÇOCUKLAR VE HASTALAR FİZYOTERAPİYE ULAŞACAKLARDIR.YOKSA BU GÜNKİ YÖNTEMLE HEM DEVLET KAZIKLANIYOR,HEMDE KALİTELİ HİZMET VERİLEMİYOR.BU İŞ ADETA TİCARET OLMUŞ.VE BİR ÇOK MERKEZDE HASTALAR EN SON DÜŞÜNÜLÜYOR.HEP PARA HESABI YAPILIYOR VE YÖNETMELİKLERİN HANGİ AÇIK NOKTASINI KULLANIP DEVLETİ KAZIKLARIM DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR.TEK ÇÖZÜM FİZYOTERAPİSTLERİN EN AZ AVRUPADAKİ HAK VE YETKİLERİNİ ALMALARIDIR.HEP DİYORYA BAŞBAKAN MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKMALIYIZ.SAYGILARIMLA
10-06-2007
Ali CAN
Fizyoterapist

Ben rehber öğretmenim. arkadaşlar forumun tamamını okuyamadım ama, ftr de diğerleri kadar gerekli bence. Ekip çalışmasının özel eğitimdeki başarısı tartışılmaz. Önemli olan rehabilitasyondan elde edilen başarı. Dershaneler pd ve rehber öğretmen bulamadıkları için felsefecilere kurs verip pdr olarak çalıştırılıyor. Doğru mu tartışılır elbette... Ftr ler teşhis için mi var, tedavi için mi. Onlar olmazsa sacağının biri eksik kalmaz mı? Bir grup arkadaş özel eğitim merkezi açmak için çalışıyoruz ancak yetişmiş eleman bulamıyoruz. Özel eğitim rehblt. merkezinde çalışmak isteyenler 5357326566 nolutelefondan bana ulaşabilirler.
26-04-2007
Ali ARCA
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

bu sorunun çözülmesi için oturup bi platformda mesleki çizgilerin çizilmesi gerek fizyoterapi ve rehabilitasyon gerektiren tüm hastalıklarla ilgilenen doktorlar ve fizyoterapistler bulunmalı bu platformda...bu ülkede herkes hır gür etmekten hiçbirseye çözüm bulamıyor!Doktorlar nasılsa kanun benim elimde der diyalogtan kaçarsa fizyoterapistlerde haklarım elimden alınıyor diye doktorlarla olan en ufak bi fikir ayrılıgında savaş baltalarını cekerse çözüm ebediyyen olmaz.Ayrıca az önce mete adında bi fizik tedavi doktorunun ifadeleri, Gülay hanım adındaki ÇG Uzmanın arkadasın provakatif ifadeleri ve bu arkadasa fizyoterapist arkadaslar tarafından verilen asagılayıcı tepkiler dogru değil uzlasma olmadan bir yere varamayacagız gibi geliyor bana
06-04-2007
İbo AYDO
Fizyoterapist

KİMLER ÇEKEMİYORSA EMİN OLUN GÜNÜN BİRİNDE AMACIMIZA ULAŞTIĞIMIZI GÖRECEKLER.ESKİDEN FİZYOTERAPİST NEDİR BİLMEYENLER ŞİMDİ FİZYOTERAPİST PEŞİNDE KOŞUYORLAR.HER GEÇEN GÜN DEĞERLENEN BİR MESLEK GURUBUYUZ.HEPİNİZE PROFESYONELCE BİR YAŞAM DİLİYORUM.GEREKSİZ BİR TARTIŞMAYA GİRMEYE GEREK YOK.FTR UZMANI CP 'E GİRSEDE FİZYOTERAPİST YİNE İŞİNİ YAPACAKTIR.BU KULVARA FTR UZMANIDA GİRMEK İSTERSE BUYURSUN GELSİN BİZ HERKESLE ÇALIŞIRIZ
05-04-2007
Yaşam VERDİ
Fizyoterapist

Fiayoterapistlerin teknisyen katagorisine çekilmesi imkansız bir durumdur çünkü 4 yıllık bir eğitim ile -sağlık lsansiyeri- olarak, çalışmaktadır.Süregelen çatışmalar sadece bulunduğumuz konumun öneminden ve değerinden kaynaklamakta ve kıskanılmaktadır.Lütfen bu tip tartışmalar yapılmadan ÖSS giriş puanlarımız(herkes önce kendi girdiği puanı düşünsün) ve aldığımız 4 senelik ağır tıbbi eğitim herkesin aklında olsun..... Herkese kolay gelsin.
02-04-2007
Merve OZANSOY
Fizyoterapist

Arkadaşlar lütfen herkes uzmanlık alanıyla ilgili görüşler bildirsin. Bir çocuk geliişim uzmanının benim mesleğimle ilgili bildirdiği görüş kimse için bağlayıcı değildir,ve doğru da değildir.Bana göre de bir çocuk gelişiminin özel eğitime girmesi çok anlamsız, ama bunu şu ana kadar bu konuda profesyonel olmadığım için konuşmadım. Şimdi bizde bunları mı tartışalım? Bizimle ilgili bir konu değil ki.... Bunun sadece bir polemik için ortaya atıldığının ve FİZYOTERAPİSTLERİN özel eğitimde aldığı yüksek ücretlerin çekilememesinden kaynaklanıp söylendiğinin kesinlikle farkındayız. Meslektaşlarıma bu tür polemiklere girmemelerini öneriyorum, bence cevapsız kalmalı bu tür saçma sapan polemikler. Bir çocuk gelişimcinin bu tip bir soruyla başlık açması- cevap alsa da ona ne tür bir yarar sağlayacak doğrusu çok merak ettim. Fizyoterapistler teknisyen
02-04-2007
Merve OZANSOY
Fizyoterapist

fzt.arkadaşıma katılıyorum.okullarımız hakkında bilgiyi ve özellikle de kurucularını merak eden varsa yazılan web adresine bi göz atsın.
22-03-2007
Gonca TOSUN
Fizyoterapist

bir düzeltme yapayım,az önce prof.dr. ihsan doğramacı için pediatrist yazacağıma nörolog yazmışım,düzeltiyorum
20-03-2007
Nuray ÇAKIR
Fizyoterapist

ftryo.hacettepe.edu.tr adresine bi bakarsanız,(gerçi bu soruyu sormanız bile saçma ya,neyse) okulumuz ve mesleğimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşırsınız.bu arada biraz moraliniz de bozulabilir,prof.ihsan doğramacı bir nörolog çünkü,ftr.hekimi değil!!!!
20-03-2007
Nuray ÇAKIR
Fizyoterapist

fizyoterapist arkadaşlara benimde birkaç sorum olucak... türkiyede ilk fizyoterapi yüksek okulu nerede, nezaman kurulmuştur? ve en önemlisi kurucularının uzmanlık alanı nedir?... sorduğum sorulara vericeğiniz cevaplarda bu forum konusuyla ilgili önemli bilgiler bulucağınızı umut ediyorum... hepinize saygılar sunuyorum.. hoşçakalın...
17-03-2007
Asuman BALABAN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

polemik yaratmak istemiyorum..sadece ciddi bi soru sorucam..lütfen yalnız fizik tedavi doktoru arkadaşlar yanıtlasın..acaba bize ortopedi, nöroloji, nöroşirurji,spor hekimliği,pediatrik nöroloji ..vs gruplarının uzmanlık alanına girmeyen ve yalnız sizin tanısını koyabileceğiniz bi kaç hastalık ismi yazar mısınız?
02-02-2007
Öznur KÜÇÜKOĞLU
Fizyoterapist

turhan bey tüm meslek gruplarında olduğu gibi sizin ve bizim grubumuzda da işini yapmayanlar var..fizik tedavi ajanları konusunda bence çok iddialı konuşmuşsunuz..ben 9 eylül üni.den mezun biri olarak kesinlikle bu sözünüze katılmıyorum..sizde çok iyi biliyorsunuzki rehabilitasyon uygulamalarını, değerlendirme programlarını ve pek tabi fizik tedavi ajanlarını bizim kadar görme şansınız olmadığına göre bilme şansınızın olmadığı da açık..yalnız bu tabiki sizler hiçbişey bilmiyorsunuz demek değil.kendini geliştiren ve fizyoterapistlerle beraber çalışarak ortak payda da buluşan fiziatristleri kesinlikle destekliyorum..
02-02-2007
Öznur KÜÇÜKOĞLU
Fizyoterapist

eklemek istediğim bişey daha,aslında düzeltilmesi gereken bi yanlış düşünce daha demeliyim..ilaçlar evet ama cihazlar herzaman doktor kontrolünde değil...bu konuda bilgisi olan ve yetkin olduğuna inanan fizyoterapist arkadaşlar (ki ben öyle olduğumu biliyorum)programında olan hastasına vereceği cihazı belirler ve hastasını yazdığı cihaz reçetesiyle ( ne demek istediğim anlaşılmıştır sanırım) doktora yönlendirir..ama ortopedi,ama nöroşirurji ama fizik tedavi ya da nöroloji..doktora kalansa işin bürokrasi kısmını halletmek yani bu cihazı resmi evraklara yazmak ki hastamız cebinden para ödemeden alabilsin;)
02-02-2007
Öznur KÜÇÜKOĞLU
Fizyoterapist

kontrol lafı irite edici olmuş..tıbbın her alanında ki fiziksel rehabilitasyon alan tüm hasta grubu bizim için öyledir, multidisipliner yaklaşım önemlidir..bu her hangi birinin kontrolünde olması anlamına gelmediği gibi bu hasta grubuyla çalışan tüm sağlık personelinin kontrolünde olması gerekliliğini vurgular..burda herkesin iyi kötü tecrübeleri var tabiki..ve gülay hanımın tabiriyle:) öğrencilik yıllarımda dahil yaklaşık 8 yıldan fazla bi süredir fiziksel rehabilitasyon (artı özel eğitimin) içinde olan biri olarak kesinlikle kontrolün doktorda olması sözü bence kabul edilemez..ve kesinlikle önemli olan eğitim ve tedaviyse ki bizim için öyle, MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIM olması gereken yaklaşım şeklidir.herkese iyi çalışmalar kolay gelsin..
02-02-2007
Öznur KÜÇÜKOĞLU
Fizyoterapist

EVET.
28-01-2007
Alper TEKALP
Beden Eğitimi Öğretmeni

hepimizin amacı aynı yani kişinin en iyi şekilde rehabilitasyonu iken ve işbirliği içinde çalışmamız gerekirken niye birbirimize saldırıyoruz.niye birbirimizin işine saldırıyoruz niye hastanede pis bir hiyerarşi var.doktorlar 6 yılın acısını hemşire ve fizyoterapistlerden çıkarmak istiyo,hemşireler hem doktorlara hem de en zayıf halka olan fizyoterapistlere kapris yapıo bizi ezemezsiniz mesajı vermek için ve fizyoterapistler de mesleki sınırlarının belirsizliği yüzünden kalkanlarını çıkarmış durumda.sonuçta herkes kendi egosunun peşine düşmüş oluyo.asıl amaç geri planda kalıyo
23-01-2007
Negihan BAĞCI
Fizyoterapist

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 815 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Şilan Y.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

2 gün önce

Pınar B.
Uzman Öğretici

2 gün önce

Özge K.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Bugün

Miray K.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Kevser Y.
Uzman Öğretici

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi