Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Diplejik cerebral palsi

Diplejik serebral palsi hakkında geniş bilgi almak istiyorum.3 yaşında bir oğlum var.Bu teşhis konuldu. 1.5 senedir fizik tedaviye gidiyor.Daha doğrusu rehabilitasyon merkezine ama sadece fizik tedavi alıyor. Konuşması çok güzel iletişim problemimiz yok,Zihinsel olarak çok iyi. Sadece yürüme problemimiz var. Şu an ayakta durma aşamasındayız.

 Ailesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 6 aylık ve 1000 gr doğdu. Sanırım nedenimiz bu.

Bu hastalık hakkında çok araştırma yaptım. Kendi nöroloğuyla da konuştuk, yürüyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Çocuğum çok yetenekli ve hırslı bir çocuk. Doğal olarak normal okullara gitmesi arzusundayım.

Ama anne yüreği işte. İnsan çocuğu için hep güzel şeyler ister ve düşünür doğal olarak.

Sizden ricam cerebral palsinin özellikle diplejik olanı hakkında detaylı bilgi, deneyim,araştırma sonuçlarını paylaşmanız.

başarılar ve saygılar

Umut Deniz Yıldırım

03-12-2004
Ferda YILDIRIM
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
7 Yanıt
Ferda Hanım umarım çocuğunuz diğer gelişim alanları açısından da değerlendirilmiştir.Sadece fiziksel yönden destekleniyorsa diğer alanlarda gelişimsel gerilik oluşabilir varsa daha da ilerleyebilir. Ailelerin bu konuda çok hassas olması gerekiyor. Umarım bu uyarımı dikkate alırsınız:) faydasını süreçte mutlaka göreceksiniz.
08-03-2005
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

daha cok bacaklarda görülmesine karsın,bacaklara nazaran daha az bir hareket kısıtlılığı göülüyo bu tip cerebral pals tiplerinde...hangi tip cp olursa olsun beyinde mutlaka hasara uğramış kısım vardır.ama bu çok ama buaz etkilenme olabilir...bunda çocuğun erken tedavi görmesi,çok önemli..önemli olan çocuğunuza egzersizlerini doğru,disiplinlli,anlayabileceği tipde,sabırlı yapmanız,yaptırmanızdır. sevgilerimle
08-03-2005
Murat KANAT
Fizyoterapist

merhaba ferda hanım..yanılmıyorsam daha öncede size bilgi vermiştim..

çocuğunuz 3yaşında ve 1.5 yıldır ftr görüyorsa bu çok iyi bir gelişimsebebidir.Bunu takiben diplejikler,serebral palsinin yürümesi enkolay alt sınıfıdır..çocuğunuz yürüme aşamasında olduğuna göre bence kısa bir zaman içinde gelişim kaydedecektir.Bu tür çocukların 7 yaşına kadar yürümeleri söz konusudur ki daha 4 yıl gibi uzun bir süre elimizde.

size geçmeiş olsun dileklerimi sunarım

25-02-2005
Süheyl YILMAZ
Fizyoterapist

Sayın Yıldırım,

diplejik tip, serabral palside bacakların daha çok etkilendiği tipidir. 2 ila 7 yaşlarında yürüyebilecekleri söylenmektedir. Fizyoterapi çalışmaları ile  iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

sağlıklı günler

19-02-2005
Nihal ÖZCAN
Psikolog

Sayın yıldırım

 Arkadaşlarım durumu çok güzel özetlemişler

Fiziksel engelleri aşma anlamında yol almışsınız.Artık eğtimsel olarak neler yapabileceğiniz ve yapmamanız gerekenler belirginleşmiş.Yanlış eğitim klavuzunda belirtilen ögeleri gözönüne alın diyebilirim kısaca.Çocuğun kendine özgü yeteneklerini genişleterek özgüveni artırmanız,fizyoterapide çalıştığınız egzersizleri yaşama oyun ve etkinlik yoluyla  planlamalar yapmanızı tavsiye ederim.Fizyoterapistiniz ve eğtimcileriniz bu konuda yardım edecektir

başarılar  

19-02-2005
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

3 yaşında ve ayakta durma aşamasında olduğuna göre yürümesi kuvvetle muhtemeldir, engelli çocuklarda benim gözlemlediğim en önemli problemlerden birisi aşırı ilgiden dolayı gereğinden daha şımarık olmaları(kelime biraz ağır kaçtı ama buraya en iyi bunu bulabildim.)bunun için çocuğunuzun yaşı hala küçükken bu konudu bir özel eğitimciye danışmanız uygun olabilir.

 

18-02-2005
Bahadır TEKİN
Fizyoterapist

ferda hanım

cerebral palcynin çeşitli tiplerinde bedensel engelin boyutu zekayı engelleyemiyor.Sizde de böyle ise doğru ve erken bir eğitimle yalnızca beden engeli boyutunda kalabilirsiniz.Anladığım kadarı ile de bedensel engel durumunuz daha hakim .Hekimlerin yardımı ile bedensel engel azaltılabilir.Ancak eğtim konusunda da özel bir ilgi gerekir .Hastalık dolayısı ile annenin ilgisinin aşırı olması çok zaman çocuklarımızın yeteneklerini daha da azaltabiliyor.spastiklerle çalışan bir eğitimci olarak size geçmiş olsun demek istedim

geçmiş olsun dileklerimle

15-12-2004
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

EÇOP'ta MEBBİS Yıl Sonu Değerlendirme İşlemlerini (RAM Evrakları Gönderim) Hızlıca Yapın!

İş Arayanlar

iş arayan 569 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Gökhan G.
Psikolog

Dün

Rojda S.
Psikolog

Dün

İrem E.
Eğitim Koordinatörü

Dün

Tugba G.
Sosyolog

Bugün

Nurhan H.
Engelli Bakıcısı

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.