Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Devlet okulu ve Özel kurumlara devam eden öğrencilerin durumu

Merhaba arkadaşlar...Devletin bünyesindeki Zihinsel engellilere yönelik Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi gibi kurumlarda ders gören ve aynı zamanda özel rehabilitasyon merkezlerine giden öğrencilerin ücretlerinin artık devlet tarafından karşılanmayacağı ikisinden birini seçmesi gerektiği gibi bir durum var mı?Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler
26-04-2006
Salih ÇETİN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
5 Yanıt
şu anda benim bildiğim birçok ilde bu çocuklara hem shçek hemde meb ruhsatlı birçok merkez eğitim veriyor ve ssk da ödüyor. 12.madde felan bunu bağlamıyor, eğer bağlasaydı ssk bu çocukların eğitim bedelini 6 ay önce ödemeyecekti, konu o zamanlar hem shçek e hemde meb e soruldu hatta yazıların bir kısmını ben elden takip ettim. uygulama şu anda böyle ama sonra hem rehabilitasyonlara hemde meb in resimi özel eğitim okullarına aynı anda devam edilemeyeceği yani ikisine birden gidemeyecekleri söyleniyor. bencede iki kuruma birden gitmeleri uygun değil tabi ama kesin bir yazı olmadıkça insanlara yanlış bilgiller verilmemeli, siz şahsi olarak şu  anki uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyorsanız açıkça  söylemelisiniz. yoksa rehabilitasyon merkezlerinin öğrenci ihtiyacı felan kalmadı sosyal güvencesi olmayan çocukları da alabiliceğiz. burada önemli olan sadece mesleki eğitim alan çocukların eğer gerekiyorsa bireysel eğitim alıp alamayacağıdır. bu konuyu tartışmalıyız.
28-05-2006
Belirtilmemiş

12,maddeyi iyi okursanız kimleri alabileceğinizi öğrenirsiniz.yani özel eğitim kurumlarına devam eden çocukları alamayacaksınız.
28-05-2006
Saim KOÇ
Diğer

13.MADDE ESKİDEN SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİYDİ.ANCAK KURS OLAN RHB LERDE ÖĞRENCİ DEVAM EDEBİLİYOR.MEB E BAGLI OKULLARI BİLEMİYORUM.YASAYI BEKLEMEK LAZIM.SLM 
10-05-2006
Belirtilmemiş

Peki bu durum tam olarak ne zaman belli olur...Haziran ayında diye duydum ben ama sadece duyum.Böyle bir şey olmazsa memleketimdeki bir Rehabilitasyon merkezinde çalışacağım.Onlar bu yasa çıkarsa öğrenci kaybedeceklerini düşündükleri için şu an öğretmen almak istemiyorlar.Bende artık başka şehirlerde çalışmak istemiyorum açıkcası.Başka yerlerden de teklifler var ama beklemelimiyim bilmiyorum.Daha sağlam bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen.
27-04-2006
Salih ÇETİN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

çocuğun nerede eğitim olacağını r.a.merkezleri belirleyeceği ve ailenin görüşü de alınarak iki kurumdan birisine gönderileceği söyleniyor. yani iki kuruma birden gidemeyecekler.

26-04-2006
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 577 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Buse M.
Uzman Öğretici

Bugün

Melissa T.
Okul Öncesi Öğretmeni

Dün

Şemsi K.
Özel Eğitim Uzmanı

Dün

Zülküf M. Ç.
Psikolog

Bugün

Berkay S.
Psikolojik Danışman