Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

DOKTOR TUTUMLARI

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İLK ÖNCE DOKTORLAR TARAFINDAN TANILANIYOR. BU ANLAMDA DOKTOR YAKLAŞIMLARI ÇOK ÖNEMLİ. ÖZEL EĞİTİMİN TIBBİ VE EĞİTİMSEL TARAFLARI ÇOĞUNLUKLA UYUŞMUYOR. BU ANLAMDA DOKTORLARI NASIL YÖNLENDİREBİLİRİZ? MESELA ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN BİR ÇOCUĞA DOKTOR SAĞLIK RAPORU VERMEK İSTEMİYOR. ÇÜNKÜ ZEKA BÖLÜMÜ NORMAL. YADA DOWN SENDROMLU BİR ÇOCUĞU EĞİTİME YÖNLENDİRECEĞİNE "ÇOCUĞUNUZ ENGELLİ OKUYAMAZ, YAZAMAZ, NORMAL ÇOCUKLARIN YAPTIĞI HİÇBİR ŞEYİ YAPAMAZ VB." SÖYLEMLERLE AİEYİ UÇURUMUN KENARINDAN AŞAĞI İTİYOR.

DOKTORLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN ÖZEL EĞİTİMİ YETERİNCE TANIDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. DOKTORLARIN OLUMSUZ  TUTUMLARINI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİZ? 

07-04-2005
Birol DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
3 Yanıt
BÖYLE GİDERSE ÖZEL EĞİTİMİDE BİTİRECEKLER.ÇÖZÜM FİZYOTERAPİSTLERİN YASASINI ÇIKARTIP.AVRUPADAKİ HAKLARINI VERMEKTİR.O ZAMAN HEM DEVLET KAZANIR HEM HASTALAR KAZANIR.DEVLET KAZIKLANMAZ VEDE FİZYOTERAPİNİN KALİTESİ HIZLA ARTAR.FİZYOTERAPİSTLERDE DİŞ HEKİMLERİ GİBİ ÇALIŞIRSA HER MAHALLEDE VE HER SOKAKTA BİR FİZYOTERAPİST KLİNİĞİ OLACAKTIR VE TÜM ÖZÜRLÜ ÇOCUKLAR KOLAYCA HİZMET ALACAKLARDIR.DEVLET ÇOK AZ BİR KATKI YAPSA DA YAPMASADA BU ÇOCUKLAR VE HASTALAR FİZYOTERAPİYE ULAŞACAKLARDIR.YOKSA BU GÜNKİ YÖNTEMLE HEM DEVLET KAZIKLANIYOR,HEMDE KALİTELİ HİZMET VERİLEMİYOR.BU İŞ ADETA TİCARET OLMUŞ.VE BİR ÇOK MERKEZDE HASTALAR EN SON DÜŞÜNÜLÜYOR.HEP PARA HESABI YAPILIYOR VE YÖNETMELİKLERİN HANGİ AÇIK NOKTASINI KULLANIP DEVLETİ KAZIKLARIM DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR.TEK ÇÖZÜM FİZYOTERAPİSTLERİN EN AZ AVRUPADAKİ HAK VE YETKİLERİNİ ALMALARIDIR.HEP DİYORYA BAŞBAKAN MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKMALIYIZ.SAYGILARIMLA
16-06-2007
Ali CAN
Fizyoterapist

çok önemli bir konunun burada güme gittiğini düşünüyorum. (sadece bir öneri /cevap var. iyi de bir öneri)  bu gerçekten çok önemli bir konu doktorların yaptıklarını düzeltmek biz eğitimcilere kalıyor ve biz "doktor" olmadığımız için ilk karşılaştığımızda  aileler bizi anlamakta güçlük çekiyor.

amir beyin önerisine katılıyorum.

tıp fakültelerine de öğrencilerine bu konu ile ilgili eğitim vermeleri için baskı yapılabilir. 

 

20-04-2005
Devrim İLERİ
Özel Eğitim Öğretmeni

    Bu konuda doktor arkadaşlarınbazıları çok hassas, gelişim tarama testlerinin kurslarında birçok çocuk doktoru arkadaşla karşılaştık. Fakat genele bakıldığında söylediğiniz çok doğru. Bu konuda hazırlanacak bir hizmet içi eğitim proğramı syesinde kesin çözüme ulaşılabilinir. Bunun için özel eğitim kurumlarının bağlı oldukları derneklerin proje geliştirip ( bu proje AB ve özürlüler dairesi tarafından fonlana bilir) sağlık bakanlığı ile yazışmalar yapmak ve hazırlanan eğitim programını il il uygulamak sureti ile , erken tanılama ve doğru bilhilendirme çalışması yapılabilinir bu çalışma bir çok farklı gelişen çocumuzun rahatsızlıkları başlamadan basit müdahalelerle (fenilketanöri rahatsızlığında olduğu gibi)) ciddi kazanımlar sağlanabilinir.

      Böyle bir proje sizin tarfınızdan hazırlanabilir ( Bu konuyu forumda tartışmaya açmanızdan dolayı)  ve sonuna kadar yardımcı olmak bizim görevimiz olur.

       Aslında olumsuzlukları görüp dillendirmek tabiki hepimizin görevi ama zaman zaman müdahil olmamız gerekmekte . Sevgiyle kalın.

07-04-2005
Amir AKDAĞ
Eğitim Programcısı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.