Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Çoklu Zeka Teorisi

Çoklu Zeka Teorisi

Harvard Graduate School of Education'dan Howard Gardner tarafından ortaya atılan çoklu zeka teorisi, bireylerin hayata yaklaşımlarının ve düşünme tarzlarının çoklu olduğu bilgisinden yola çıkmaktadır. Gardner'a göre 7 çeşit zeka vardır.

1985 yılında yayınlanan araştırmasından sonra bunlara sekizinciyi eklemiş ve şu andan bir başkası için çalışmaktadır. Bireylerin yedi (artık sekiz) zekası olduğu ve hepsinin herkeste aynı ölçüde olmadığı düşünülürse eğitimcilerin her bireyde güçlü olan zekayı ortaya çıkarma ve geliştirme yönünde yeni çalışmalar yapma zorunlulukları ortaya çıkmıştır. En önemli noktalar müfredat, ders planı ve yönlendirme konularıdır.

Her geçen gün artan sayıda eğitimcinin Çoklu Zeka Teorisi hakkında bilgilenmesi DEHS görülen öğrenciler için büyük bir fırsattır. Eğitimciler bilgiyi daha çeşitli yollarla öğretmek gerekliğini çünkü çocukların farklı biçimlerde öğrendiklerini artık ayrımsamaktadırlar. Çoklu Zeka Teorisi bir eğitim sistemi olmamakla birlikte çocukların bilgiyi nasıl algıladıkları konusunda bir araçtır. DEHS görülen bir çocuğun ebeveyni çocuğunun farklı öğrendiğinin ayrımındadır.


Yapıcı Olmak

Yapıcı olmak teorisinin ana fikri her yaştan bireyin yeni birşey öğrenirken daha önceden sahip oldukları bilgi, inanç ve yetenekleri kullandıklarıdır. Teorinin üzerinde önemle durduğu nokta birey öğrenmek için hazır olduğunda öğrenme yetisinin büyük oranda bireysel deneyimine dayandığıdır. Yapıcı Olma Teorisini kendilerine eğitim aracı olarak seçen öğretmenler öğrencilerine bilgiyi basit olarak sunup sonra onlara öğrendiklerini aktif olarak uygulama olanağı sağlarlar. Örneğin; ilkokul ikinci sınıfın Yapıcı Teoriyi uygulayan öğretmeni iklimler konusunu işlerken öğrencilerine televizyondaki bir kaç hava durumu haberini izletir. Daha sonra öğrencilerini iklim değişiklikleri, soğuk hava kütlesinin hareketleri ve hava tahminleri konularındaki tartışmalarında yönetir. Öğrenciler iklim konusunda düşündükten ve önceden bildiklerini tartıştıktan ve yeni bilgilerle donandıktan sonra öğretmen bu kez de onları küçük takımlara bölerek onları günlük okul hava tahmini yapmaya, elektronik posta aracılığıyla bunu dünyadaki diğer ikinci sınıflarla paylaşmaya, hazırladıkları hava durumunun garfiğini çizmeye ve oyun bahçesinde tüm öğrencilerin kullanabilmesi için bir hava durumu çizelgesi yapmaya yönlendirir. Yapıcı Olmak Deneyli Eğitimle benzerlik gösterir.


Deneyli Eğitim

Deneyli Eğitim anlayışına göre bilginin geliştirilmesi ve yetenek kazanmak birbirine destek veren ayrılmaz öğelerdir. Dayandığı nokta duyduklarımızın %20sini ve gördüklerimizin %50sini hatırlamamıza karşın yaptıklarımızın %80ini hatırlamamızdır. Sizin de gördüğünüz gibi temeli aktif eğitimdir.

İster Yapıcı ister Deneyli Eğitim olsun bu tür bilgiye dayalı, katılımcı sistemler DEHS görülen öğrenci için gerekli olan aktif öğrenimdir. Öğrencilerin pasif dinleyici olarak değil deneyimleyerek öğrenmesi anafikrine dayalıdır.


Beyin-Temelli Öğrenme

Eğitimciler her geçen gün beynin yapısı ve işlevi üzerinde yapılan araştırmalara daha çok ilgi duymaktadırlar. Çocuklar için öğrenim planı yapan öğretmenler için beynin nasıl çalıştığını bilmek çok önemli bir kazançtır. Eğitimciler beynin işlevleri hakkında bilgilendikçe geleneksel sınıf programlarının öğrenmeyi teşvik etmekten çok yasaklamayı hedeflediğini görmektedirler.

Eğitimciler, beyin üzerine yapılan en son araştırmalara dayanarak üç ana noktaya odaklanmaktadırlar:

1. Bilgiye Planlı Daldırma
05-01-2008
Nuray DERELİ
Diğer
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
0 Yanıt
Bu soruya henüz bir yanıt verilmemiştir.
Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Kullanıcı Görüşleri...