Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Çocuk Gelişimi Mesleki Eğitim Kursu

Merhaba Arkadaşlar
Sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Normal lise mezunu bir kardeşim var.Kendisinin Çocuk Gelişimi konusunda M.E.B sertifikalı eğitim almasını istiyoruz.Fakat Ankarada bununla ilgili ne bir çalışma nede bir etkinliğe rastlamadım.Mesela İstanbulda Akademidadı altında böylesi çalışma mevcut.Bu konuda bilgisi olan arkadaşların beni yönlendirmelerini rica ediyorum.
23-01-2008
Cihangir CENTİLMEN
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
5 Yanıt
Özel kreş ve anaokulları (MEB'na bağlı okul öncesi eğitim kurumları) değil eğitim-öretim personeli kurumda çalıştıracağı bahçıvan için dahi il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden onay almak zorundadır.SHÇEK'e bağlı gündüz bakım evi-kreşlerin açılmasına izin verilmemekte,açılmış olanlar da MEB'na devredilmektedir.Kısaca tüm eğitim-öğretim kurumları MEB'nın yasa ve yönetmeliklerine göre yönetilir.Buna uygun elemanlar çalıştırılır.Devlette de çalışsanız,özel de de çalışsanız bu normlar geçerlidir.Kreş ve anaokullarını işletenler özel kişiler olsalar da bu kurumlar birer devlet kurumudur.Yasa dışı yapılan uygulamalar bu kurumların kapatılmasına dahi sebep olur.
25-01-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Yukarıda bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili bir sorum olucak.Öğrencilerle çalıştıkları belirlenen kurumlar tesbit edilirse hakkında soruşturma açılır dediğiniz devlete bağlı kurumlarmı yoksa buna özel kreşlerde dahilmi ? Çünkü bizim devlet sektörüne bağlı kurumlarda çalışmak gibi bi derdimiz yok.Söz konusu sertifikayı özel kreşlerde çalışmak üzere almayı düşünüyoruz. Şimdiden nacizane görüş ve önerileriniz için teşekkür eder eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar dilerim.
25-01-2008
Cihangir CENTİLMEN
Diğer

MEB'na bağlı kurumlarda kimlerin çalışacağı tek tek bellidir.Düz lise mezunlarının okul öncesi kurumlarda çalışabilmesi için öncelikle kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü nün fark derslerini vererek çocuk gelişimi bölümü diplomasını alması gerekir.Anaokulu veya kreş dediğimiz okul öncesi eğitim kurumlarında da çocuk gelişimi ve eğitimi bölüm mezunları yardımcı eleman (yardımcı öğretmen değil,öğretmen yardımcısı) olarak çalışabilirler. Bunun dışındaki okul mezunları sadece memur,yardımcı hizmetli,aşcı,şoför vb. olarak çalışabilir.Öğrencilerle çalıştıkları tesbit edilirse soruşturma açılır.
24-01-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanızdan dolayı size teşşekkür ederim.Az önce sitenin giriş sayfasında bişey dikkatimi çekti.Kısaca şöyle yazıyordu belki sizinde dikkatinizi çekmiş olabilir ''AKADEMİ DADI ÇOCUK GELİŞİMİ EGİTİMİ kursu ile ilgili '' ONAYLI SERTİFİKAMIZLA ANAOKULLARINDA YARDIMCI ÖĞRETMENLİK YAPABİLMEKTEDİRLER.'' Dün akşam yaptığım bir araştırma sonucunda Özgür Birey Çocuk Bakıcılığı ve Yetiştiriciliği kursu adı altında bir kuruma rastladım.MEB sertifikalı iş garantili v.s bişeyler yazmış açıkçası güvenilirliğinden pek emin değilim.Fakat bu gibi kurumlardan sertifika alan düz lise mezunu gençlerin en azından yukarıdada belirttiğim gibi anaokullarında yardımcı öğretmenlik yapma şansı yokmu.Yada kurs sonrasında anaokul veya kreşlerde yardımcı öğretmenlik için akademi dadı adı altında açılan kuruma müracat eden kişiler çocuk gelişimi mezunumu yada olması gerekiyormu ? Sizinde bir Öğretmen yada bilen bir kişi olmanız sıfatından dolayı size danışmam gerekirse bizim bu durumda izleyeceğimiz yol ne olmalıdır. Teşekkürler...
24-01-2008
Cihangir CENTİLMEN
Diğer

Bahsettiğiniz kurslar MEB'na bağlı kurumlarda çalışma hakkı vermez.Boşuna paranızı ve zamanınızı harcamayın.MEB'na bağlı kurumlarda çalışabilmek için kız meslek liselerinin çocuk gelişimi (önümüzdeki süreçte de kız meslek liselerinin çocuk gelişimi-özel eğitim bölümü) mezunu olmak gerekir.Anılan kurumun verdiği sertifika dadılık,bakıcılık yapacaklara ve SHÇEK'e bağlı kurumlarda (belki) bakıcılık olanağı verebilir.
23-01-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi