Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Çocuğum 2,5 yaşında henüz tam olarak konuşmuyor ne yapmalıyım

Selam 2,5 yaşında oğlum var ama henüz tam olarak konuşamıyor. Bazen Ba Ba Ba ya da De De De şeklinde sözcükler çıkarıyor. Biz eşimle elimizden geldiğince onunla konuşmaya onu parka götürmeye sokağa çıkarmaya çalışıyoruz. Eşim konuşmamasını oldukça sorun ediyor acaba bana ne önerirsiziniz nereye götürmeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca sokağa çıktığında ayağını yerdeki taşlara sürütüyor önceleri eline taş alırdı onu taşırdı şimdilerde bu huyundan vazgeçti. birde sokaktaki çocuklarla pek ilgilenmiyor. Birde sokaklardaki levhalar çok dikkatini çekiyor bir önüne bir arkasına bakıyor. Şimdiden ilginize ve cevaplarına teşekkür ederim.

24-05-2018
Mesut ADANALI
Büro Memuru
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
9 Yanıt

Çocuğunuz ile iletişiminiz nasıldır. Oyun evreleriniz onunle beraber konusarak mı geçiyor yoksa çocuk tablet telefon başında mı duruyor. Genetik bir durum yok ise benim önerim çocuğunuzla yaşına uygun tekerlemeler,mani ve şarkılar söylemeniz kelime dağarcığını geliştirmeniz ve tabiki de doktora çıkmanız.

18-12-2018
Şeyma KÖSERİ
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Doğum ve hamilik nasıl geçti? Oğlunuz cıdtı hastalığı geçirdi mi? Yemek yerken kusma olayları oluyor mu? Genel motorun koordinasyonu nasıl? Sert gıda- elma havuç ısırarak yeyebiliyor mu? Yoksa redediyor mu? Yüzününde assimetrililik var mı?

08-10-2018
Belirtilmemiş

Yorumlar

Merhaba, bu saydıklarınız ne belirtisi, zor bi dogum gecirdik ve bebegimiz 3 yasına yaklastı konusamıyor

Musa Oktay   -   20-11-2021

Dil ve konuşma terapisti bulunan bir kurum dan yardım alabilirsiniz daha net bir sonuç elde etmiş olursunuz..

05-06-2018
Betül EMİR
Dil ve Konuşma Terapisti

Yorumlar

Be im kızımin durumu biraz farklı. Kızım m 2.5 yaşında istediği zaman kelimeleri söylüyor, bazı nnesnelerin ismini ingilizce olarak söylüyor. Mesela Apple, banana, no, yes bunun gibi bir çok kelimeyi ingilizce soyluyor. Türkçe kelimeler ise anne, baba , abla gibi kelimeler. İstediğimiz herşeyi eyleme geçirebiliyor. Mesela televizyonun kumandasını verirmisin dediğimizde hemen bulup getiriyor. Fakat cümle kurup konuşmuyor. 

Celal İlker KARAYEL   -   30-04-2020

Merhabalar. Öncelikle çocuğunuzun çıkarmış olduğu sesler babıldama yani 3-6 aya tekamül eder. İki yaşındaki bir çocuk ise yirmi farklı nesne ismini söyleyebildiği gibi bu nesneleri al, ver bay bay yap gibi eylemlerle birleştirerek iki sözcükle cümle kurabilir. Öncelikle çocuğunuza ismiyle seslendiği izde tepki veriyor mu, bir nesneye takıntısı var mı ya da bir davranışı sürekli tekrar ediyor mu, sözel ya da sözel olmayan şekilde sizinle iletişim başlatıyor mu, işaret ettiğiniz nesneye bakıyor mu, konuşurken gözünüze bakıyor mu? Bütün bunları bir kontrol etminizi ve en yakın zamanda bir çocuk psikiyatristine göstermenizi öneriyorum. 

24-05-2018
Ayşegül YAŞAR
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Yorumlar

Bizimle göz teması kuruyor hadi oğlum gidiyoruz dediğimde kalkıp elimden tutuyor ismiyle seslendiğimizde genelikle dönüp bakıyor bizi bir yere götüreceğinde elimizden tutup kapıya ya da mutfağa götürüyor. Örneğin arabanın anahtarını elimde gördüğünde hemen yanıma gelip kapıya yönleniyor ya da onun ayakkabısını elimize aldığımızda gelip kucağımıza oturup ayakkabısını giydirmemizi bekliyor, merdivenlerden inerken annene el salla dediğimde elini bay bay şeklinde sallıyor ancak çok zorda kaldığında anne ya da baba diyor bir de ağzında inci diye ses çıkarıyor. gözlemlediğimiz kadarıyla herhangi bir nesneye takıntısı yok sanıyorum siz otizm var mı diye düşündünüz bizde bu tür belirtileri araştırıp çocuğumuzda gözlemledik ancak dediğiniz gibi nesneleri kullanımı dışında ya da takıntı şeklinde kullanmamakta. birde eşimin abisi de çok geç konuşmuş 4 yaşında konuştuğunu söyledi ayrıca eşimin abisinin oğlu da 3,5- 4 yaşlarında konuştu ayrıca onun söyledikleri tam olarak anladığımızda neredeyse ana okuluna gidiyordu.

MESUT ADANALI   -   25-05-2018

Merhabalar çocuğun geç konuşması çokta özensenilecek bir durum değil. Çocuk okul çağına gelinceye kadar tabi .. 7 yaş çocuğun konuşmuş olması gerekir eğer o yaşa geldiğinde problem varsa bir destek almanız gerekir onun dışında algılarında problem yoksa otizm belirtilerini de araştırmışsınız yoksa çokta ciddiye alınacak bir durumu yoktur. Problem davrnaışlarını (ayak sğrtme vb.) görmezden gelip ilgisini başka yere çekin ve anaokuluna gönderebilirseniz yararını çok görürsünüz özellikle konuşması çok daha çabuk gelişir. Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle ..

Betül Kaya   -   02-06-2018

Teşekkür ederim Betül hanım, bizde içimiz rahat etsin diye genel çocuk bölümüne götürdük orası bizi çocuk psikiyatri servisinde DENVER II testi yapılması için gün verdi bu DENVER II testini biraz araştırdım ama içeriği nedir nasıl yapılır anlamadım. Çocuğumu oturtup ondan birşey mi yapmasını isteyecekler yoksa birşeyler mi soracaklar bilginiz varsa cevaplayabilir misiniz tekrar teşekkür ederim

MESUT ADANALI   -   05-06-2018

Iyi günler benim.oglumda 26 aylık anne baba anneanne babaanne dede arabaya dit dit diyo nu gibi bazı kelimeleri söylüyor fakat şu ver gibi 2 kelimelik.cumle kuramıyor bisey isterken ya elimizden tutup.goturuyor yada ağlıyor.zaten çoğu şeyi ağlayarak herşeye agliyo arabası elinden düşüyor ağlıyor oynarken bisey yapamiyo agliyo yani kısaca en ufak şeye dair ağlıyor gözlemlediğim.kadariyla.ismini seslendigimizde bize bakiyo.goz teması kuruyor hayvanların isimlerini söylediğimde bazılarının seslerini çıkarıyor bizim.skintimiz çok ağlaması ne yapmamız gerekiyor.belli bi zamandan sonra o ağlamalar.tahammul edilemez oliyor

14-12-2020
Zehra CANİM
Belirtilmemiş

iyi günler mesut bey. benim oğlumda 2 yasında ve aynı sızın oglunuzun ozellıklerıne sahıp bırebır hatta. yazınızdan ıkı sene gecmıs su ankı durumu nasıl konusması nasıl merak ettım bilgilendirir misiniz? ( BIZ SU AN OGLUMUZU KREŞE VERDİK SİZ DE VERMİŞ MİYDİNİZ VE BU ZAMANA KADAR NELER YAPTINIZ DİL GELİŞİMİ İÇİN COK TESEKKUR EDERIM BILGILENDIRME ICIN)

17-10-2020
Mustafa KOÇAK
Belirtilmemiş

Benim oğlum da 2,5 yaşında ama kelimeleri birleştirip konuşamıyor anne baba babaanne aksine ai diyor.hayvanlarin isimlerini söylediğimizde onların seslerini çıkartıyor attı gol cay mama meme diyor, kendi ismini biliyor hadi uyuyalım dediğimde elimden tutuyor benimle geliyor, mama yiyeceğiz dediğimde kaçıyor, altını değiştireceğim dediğimde yere yatıyor, baybaya gidiyoruz dediğimde kapının önüne geliyor ayakkabısını giymeye çalışıyor. Ama oğlum hala emzik emiyor bir ara bıraktık ama evde 6 aylık bebeğim var onun emziğini görünce tekrar başladı. Konusmasina emzik emmesi etki edermi

07-05-2020
Nzmy K UÇAR
Belirtilmemiş

Yorumlar

bu işin uzmanı değilim ancak muhtemelen kardeşini kıskanıyor bence çocuk psikiyatrıi servisine gitmenizde yarar var ayrıca sizin davranışlarınızında çocuk üzerine etkisi vardır o yüzden psikiyatri servisi ya da en azından çocuk piskiloguna görünün geçmiş olsun.

MESUT ADANALI   -   08-05-2020

merhaba,

Yazdığınız herşey ebnim oğlumla aynı.acaba sorun neymiş çözüldü mü yardımcı olur musunuz bana da.çok teşekkür ederim

14-04-2020
Belirtilmemiş

Yorumlar

En kısa sürede hastanelerin çocuk psikiyatri bölümüne başvurun sosyal uyaran eksikliği denildi şimdi çok daha iyi durumda konuşuyor isteklerini gösteriyor

MESUT ADANALI   -   14-04-2020

iyi günler mesut bey. benim oğlumda 2 yasında ve aynı sızın oglunuzun ozellıklerıne sahıp bırebır hatta. yazınızdan ıkı sene gecmıs su ankı durumu nasıl konusması nasıl merak ettım bilgilendirir misiniz? ( BIZ SU AN OGLUMUZU KREŞE VERDİK SİZ DE VERMİŞ MİYDİNİZ VE BU ZAMANA KADAR NELER YAPTINIZ DİL GELİŞİMİ İÇİN COK TESEKKUR EDERIM BILGILENDIRME ICIN)

Mustafa KOÇAK   -   17-10-2020

Erkek çocukları 4 yaşına kadar konuşmayabilir, kız çocukları ise 2. Ama bu bizim onlarla konuşmayacağımız anlamına gelmez. Onunla sürekli konuşun ve kaliteli zamanlar geçirin. Ses takliti yapmasını sağlayın (hayvan sesleri gibi). Ve uzmanlardan gözlem isteyin. Bol şanslar.

19-12-2018
Atasoy ÖZBENLİOĞLU
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 1055 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Tuğba N.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Merve Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bugün

Sümeyye Ş.
Uzman Öğretici

Bugün

Adalet Z. B.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Kahraman A.
Sosyolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.