Branş Değişikliği

Branş Değişikliği

Branş Değişikliği

MEB'DE ÇALIŞAN SINIF ÖĞRETMENLERİNİ 160 SAATLİK BİR PROGRAMDAN SONRA ZİHİNSEL ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK BRANŞ DEĞİŞTERECEKLER.BU KONUDA MESLEKTAŞLARIM NE DÜŞÜNÜYORLAR?

18-06-2005
Akın GÖNEN
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
32 Yanıt
sınıf öğretmenlerini asla özel eğitm öğretmenliği branşına branş değişikliği yapmayacaklar ?yapamayacaklar?asla buna izin vermeyeceğiz ?
23-01-2006
Çiğdem ÇELİK
Eğitim Uzmanı

Kimsenin sihirli degnegi yok, her yanlis gideni tek hareket de degistirecek. O zaman kendimizi bu yapilanlara uyumlu hale getirmemiz gerekiyor. Oncelikle sunu da belirteyim sonradan kimse gereksiz seyler yazmasin, demiyorum ki herkes birbirinin isini yapsin, yanlis anlamayin. Dedigim su, birakin bir sure bu sekilde 160 saatlik kurslarla insanlar "sinif ogretmenligi"nden gecis yapsin. 90 larda az maden-metalurji muhendisi sadece basit formasyon dersleri alarak bu isi yapmadilar. Baska yerde belirttigim gibi, is ozel egitimcilere dusuyor. Bir an once, cocuklarin iyiligi ve kendi mesleginizin gelecegi icin liderlik rolune soyunun. Okullariniz da ozel egitim denildiginde akla siz gelin. Onlar degil. Ama siddetli gereksiz karsi cikmalar, su donem icin ne cocuklarin ne ozel egitimcilerin isine yarar. Neden? Cunku cocuklar egitimcisiz kalir, eger herkese karsi cikarsak. Sinif ogretmenliginden gelenler, 3 damla ekleseler kardir diyelim. Ayrica zamanla alanda daha iyi isler yapmaya baslayabilirler.

Son 5-10 yil icinde mezun olanlar, yakinda yonetici kadrosu nesillerini olusturmaya baslayacaklar. O veya bu sekilde bu insanlar ogretmenlikten yoneticilige gecise baslayacak, tabii ki bazilari. Onlarin bu one cikisi profesyonelce olmali. Didismekle olmaz. Zamani gelince daha mantikli, ihtiyaclari daha dogru sekilde karsilayacak kanunlarin cikartimi isine talip olacaklar.  

Ayrica, yurt disinda alanin ciddi ileri gelenleri baska alanlardandir. Arastirmaci veya teorisyen olarak. Ozel egitim kendi icinden daha yeni yeni ileri gelenler yaratiyor. Bu nesiller daha ancak yetisiyor. Esnek olalim. Neden on yillardir baska alanlardan gelenlerin katkilarini reddedelim. Kuram diye ogrendiklerinizi yaratanlar psikologlar. Cesitli egitim yontemlerini gelistiren ve test edenler beden egitimciler, psikologlar, tipcilar, dil gelisimciler, konusma terapistleri ve digerleri. Bu kisilerin katkisi olmadan kollari kopmus ahtapot gibi olur ozel egitim.Ayrica gereksiz katilik yeni yetisen ozel egitim nesillerinin gereksiz kabuklar icine cekilmesine, tamamen kendini begenmisler olarak algilanmalarina neden olmakta ve olmaya da devam edecektir. Mesela GAZI mezunlari bu gruba iyi bir ornek teskil ederler. Kendini begenmis olarak algilandiklari ukala diye isimlendirildiklerine az sahit olmadim. Silkinin, one cikin.

Tum ozel egitimciler, madem o kadar kendinize guveniyorsunuz, adim atin. Ama profesyonelce. Kendinizi insanlara-profesyonellere, ailelere ve digerlerine-dogru sekilde sunun.  Yoksa diger branslarla didismek kimseye birsey kazandirmayacak.

04-01-2006
Tahir UZUN
Özel Eğitim Öğretmeni

SINIF ÖĞRETMENİ ARKADAŞLARIM, BU İŞTE ÇOK İSTEKLİLER. HEYCANLARINA ANLAM VEREMESEMDE TEBRİK EDİYORUM:))))

ANCAK BU İŞİ BİLMEDİKLERİNİ BİR TÜRLÜ KABUL EDEMİYORLAR. ZİHİN ENGELLİ BİREYLERİN EĞİTİME İHTİYAÇLARI OLDUĞU BİR KESİN AMA DOĞRU YÖNTEM VE TEKNİKLERİ UYGULAYAN ARKADAŞLARA İHTİYAÇLARI VAR. 160 SAATLİK EĞİTİMLE ÖZEL EĞİTİMCİ OLUYORLAR. BAKIN BEN BİR ÖZEL EĞİTİMCİ OLARAK SİZE SESLENİYORUM. YANLIŞ ÖĞRETİLENLERİ DEĞİŞTİRMEK ÖĞRETİM YAPMAKTAN ZOR OLUYOR. HERKES ÖĞRENDİĞİNİ UYGULASIN BİZLERİ VE ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN KİŞİLERİ KASMAYIN . KOLAY GELSİN...

23-12-2005
Emel OĞUZ
Özel Eğitim Öğretmeni

Meb'in açtığı hizmetiçi eğitim kursuna katılanlar (haziran döneminde hizmetiçi eğitim kursu verildi en son ) istekleri doğrultusunda (çünkü belgeyi alıpta istemeyenlerde oldu ) özel eğitim öğretmeni olarak atandılar ve atamalar devam ediyor şu anda okulumuza atanan sınıf öğretmeni var bu belge ile..
09-09-2005
Sinem HAZAR
Özel Eğitim Öğretmeni

merhaba herkese.. bir sorum var yanıtlarsanız çok sevinirim.. sınıf öğretmeleri özel eğitim sınıf öğretmeni sertifikasıyla özel eğitim öğretmenliğine atanabiliyor mu?
09-09-2005
Bora YÜCE
Sınıf Öğretmeni

hacer hanım ve abdullah bey söylediğiniz sizde bazılarında sadece teorikte kalıyo sözünüze asla katılmıyorum biz çok yoğun ve etkili bir staj döneminden geçtik.ama söylediğiniz doğru bile olsa sınıf öğretmenlerinde o teorik bilgilerin binde biri bile yok.benim şuan bir öğrencim var başka bir kurumdan bana yeni geldi ve eski kurumunda  sizin gibi bu alanda hiçö bir bilgileri olmayan kendilerini özel eğitimci diye tanıtan insanlar çoçuğun üzerinde sigara söndürmüşler.eeee ne yapsınlar bi noktadan sonra kilitlenip kalıyolar çaresiz kaldıkları için  sigara yakıyolar sigarada yanlışlıkla çocuğa dokunuyodur (heralde!) bide sormak istediğim birşey var.özel eğitim merkezlerinde çalışan özel eğitimci olmayanlar neden ailelere kandilerini özel eğitimci olarak tanıtıyolar.neden ben sınıf öğretmeniyim yada çocuk gelişimciyim diyemiyolar.bunu bana açıklar mısınız.sizde bu alanda hiç bir vasfınız olmadığının farkındasınız ve bunu özel eğitimciyim diyerek kapatmaya çalışıyosunuz.sonuçta bizim mesleğimize ve özel eğitim mezunlarına leke sürüyorsunuz.özel eğitimciler yetecek mi ne olsun o kadar çocuk demişsiniz.alan dışı hiç bişey bilmeyen insanlar tarafından adı eğitim olan bir süreç yaşamaları çok mu iyi?sınıf öğretmenleri ve çocuk gelişimciler bu işi sadece para işin yapıyo ve olan çocuklara oluyor.
07-09-2005
Erkan EROL
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Benden başka bilen var mı bilmiyorum ama Türkiye de ataması yapılmayan özel eğitim öğretmenleri var.(Son atamalardan haberim yok)Maalesef devletimiz hem özel eğitim açığı var,özel eğitimciler yetişemiyor deyip hem de Eğitim programcılarına,sınıf öğretmenlerine ve bir dolu meslekle alakası olmayan kişilere (makine mühendisi olan özel eğitim öğretmenliği yapan kişi tanıyorum)bir aylık basit bir eğitimle sertifika vererek yerimize onları atıyorlar.Bu büyük bir haksızlık ve büyük bir ayıptır!

Peki bunda diğer branşlardan sertifika alan arkadaşların suçu var mı?Bence kesinlikle yok.Onlar sadece eline geçen fırsatları değerlendiriyorlar.Suçlular;önce engelli bireylere ve ailelerine ve sonra biz özel eğitimcilere haksızlığı yapanlar,diğer meslek elemenlerına sertifika verenlerdir.(Malesef bunu üniversitelerdeki hocalarımızda yaptı)

05-09-2005
Ogeda ABLEOĞLU
Özel Eğitim Öğretmeni

ZATEN BU KURSLARA GELENLER İL MERKEZİNE GELME ZİHNİYETİNDEN ÇIKMALI VE GELENLERDE GELDİL BARİ KENDİMİZİ GELİŞTİRELİM DEMELİ YOKSA BU UYGUN OLMAZ. GELENLER KENDİLERİNİ YETİŞTİRİRLERSE NE GÜZEL OLUR.
04-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

mrb arkadaslar ben bu sınıf ogrtamenlerıne verılen kursu zıyatretı gıttım ordakıler ıle konustugumda genelı merkeze gelmek dusuncesınden bu kursu baslamıslar genel olark ogrencıler hakkında bılgı verdıgımde gercekten agır dercede ogrencııler varmı ?dıye sordular yanı daha özel egıtım içine gıren ogrencıler hakkında bılgılerı dahı yok,o yuzden bence herkes yapabılecegı alanında kalırsa daha ıyı olacaktır,ıyıgunlar
04-09-2005
Tülay ÇAĞIL
Eğitim Uzmanı

Özel eğitim konusunda sıkıntı ve deneyimleri paylaşmak isteyenler için...
04-09-2005
Arif BABACAN
Sınıf Öğretmeni

Hacer Hanım size katılıyorum...En önemlisi vicdan ve iş ahlakı değil mi?
04-09-2005
Arif BABACAN
Sınıf Öğretmeni

size katışıyorum hacer hanım. ben de hep onu istiorum işini iyi yapanları istiyorum.
02-09-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

size özel eğitim öğretmenliğini okulunuzda sadece öğretiyorlar.bazılarında bu bilgiler yalnızca teoride kalıyor(malesef)bunu hakkıyla yapmak kişinin vicdanına kalmış.yani özel eğitim mezunu olmak o işi iyi yaptığınız anlamına gelmez.bazıları bu işi çok rahatlıkla ticarete dönüştürebiliyorlar.devlet okulundaki öğrencilerini yüzdelik karşılığı özel eğtm merk gönderen bir özel eğitim bölümü mezunundan,eğitim açısından ne beklersiniz??????

 Öğretmenlerimizi ''sertifika almış farklı branş öğretmenlri''olarak değil de ''işini iyi yapan öğretmenler'' olarak değerlendirsek hem biz hem öğrencilerimiz kazanır..

01-09-2005
Hacer PAKSOY
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

sınıf öğretmenleri, psikologlar, şunlar bunla yerine arkadaşlar işlerimize bakalım. herkes kendi mesleki bilgilerini gelişimsel yetersiliği olan çocukları geliştirmede kullansın. ülkemniz kazansın. aramızdaki bu polemiklere son vermeye davet ediyorum herkesi. zaten insanlar sıkışınca birbirlerinden yardım alıyor. bu edenle işimize bakalım diyorum.
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Merhaba benim yazdıklarımı iyi okumamış olmanızdan dolayı bu kadar  sertsiniz.  bu yüzden öğretmenlikle bağdaştığınızı düşünmüyorum. Biraz anlayışlı olun. Bırakın bu ülkenin ihmal edilen çocukları için insanlar birşeyler yapsın. Siz hem her yere yetişemediğinizi söylüyorsunuz hem de bizleri saf dışı etmeye çelışıyorsunuz. Bu arada bir öğretmen bağırdı diye bütün öğretmenleri suçlamanız oldukça manidar, bu tür örneklere gireceksek başa çıkamayız birbirimizle. Evet bende rahatsızım 160 saatlik ders sonunda özel eğitim öğretmeni olunmasından, bu ben bu sayede özel eğitimci oldum diye beni suçlu kılmaz. Allah aşkına kaçınız Meb'de. Tabi özel sektör biraz duygusal. Neyse artık bırakın atom mühendisliğinide,eğitimle meşgul olun. Ben size her konuda hak veriyorum harikasınız, gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır. Ön yargılarından arınmayan birinin eğitimci olması abesle iştigaldir.saygılarımla....
16-08-2005
Arif BABACAN
Sınıf Öğretmeni

sınıf öğretmenleri, psikologlar, şunlar bunla yerine arkadaşlar işlerimize bakalım. herkes kendi mesleki bilgilerini gelişimsel yetersiliği olan çocukları geliştirmede kullansın. ülkemniz kazansın. aramızdaki bu polemiklere son vermeye davet ediyorum herkesi. zaten insanlar sıkışınca birbirlerinden yardım alıyor. bu edenle işimize bakalım diyorum.
16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

sayın arif bey

siz iyi bir eğitimci olsanız özel eğitimle sınıf öğretmenliğinin atom mühendisliği kadar farklı olduğunu anlardınız....ya lütfen bizi fanatik değil de bu işi yapması gereken insanlar olarak görün.imkanımız olsada beraber derse girsek.sizin sınıf öğretmeni bizimse özel eğitimci olduğumuz kanıtlansa...biz belki yetemeyiz çocuklara ama yettiklerimiz kazanılmıştır...yetişemediklerimiz kazanılacak olanlardır.ve sizin ders verdikleriniz ise artık çok geç dediğimiz çocuklardır...demek istediğim;yanlış eğitim veriyorsunuz...konuşamayan bir çocuk anlamsız ses çıkarıyo diye sizin bir meslek taşınız çocuğa bağırmıştı...işte eğitim anlayışınız...derdimiz budur...

yazmayın artık nolur!

saygılar....

16-08-2005
Yusuf Kadri KAHRAMAN
Özel Eğitim Öğretmeni

öncelikle arkadaşlar bu memlekette bu eğitim anlayışı olduğu sürece herkes her şey olur. buradaki esas sorun şu sınıf öğretmeni arkadaşları çokta hor görmemek lazım. sonuçta özel eğitim çok paraların döndüğü bir sektör haline geldi arkadaşlara bu imkan verildiği sürece bu sektörden pay almak isteyeceklerdir. bunu kimse engelleyemez. bir dönem bu arkadaşlar psikoterapist bile olmuşlardı:))))))))
16-08-2005
Nilüfer TOSUNOĞLU
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

sınıf öğretmenleri, psikologlar, şunlar bunla yerine arkadaşlar işlerimize bakalım. herkes kendi mesleki bilgilerini gelişimsel yetersiliği olan çocukları geliştirmede kullansın. ülkemniz kazansın. aramızdaki bu polemiklere son vermeye davet ediyorum herkesi. zaten insanlar sıkışınca birbirlerinden yardım alıyor. bu edenle işimize bakalım diyorum.
16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

zaten Türkiye'de bir biz özel eğitimiler işimizi doğru yapmıyoruz bizim dışımızdaki herkez bu işi mükemmel yapıyor Özel eğitim merkezlerinde ve devlet okullarında bir özel eğitimcilere ihtiyaç yok hayır biz neden dört yıl ağırlıklı bir eğitim aldık anlamıyorum 160 saatlik eğitimde özel eğitimi anlatmaya yeterli galiba bu bölüm fanatikliği değil sadece alanınnın yeterince iyi yapılmasını istemek...Hala iddia ediyorom özel eğitim ile bakıcılık devlet okullarında karıştırılıyor. Sadece  davranış değiştirme bile iki dönemlik konu iken bu kadar konu 160 saate sığdırılsın!.. Sonra biz milli eğitimde bu sınıf öğretmenleri ile performans alımı üzerine bir yıl uğraşalım yanlış öğrenmeleri düzeltmek o kadar zorki.. hala bize fanatik diyorsanız sınıf öğretmenliğine atanan istatikcileri ve sosyologları düşünün ve sizin durumunuzu düşünün.  O zaman kapatsınar bizim bölümü sınıf öğretmenlerini bizim bölüme atasınlar. Bu bizim dört yıllık emeğimize ve engelli çocuklara yapılan bir haksızlıktır. Öğrenmeye hazırlık becerileri olmayan çocuklara neden okuma yazma öğretiliyor diye sormayalım nedeni belli 160 saate sığmamış çünkü öğrenmeye hazırlık becerileri. Biz yetmiyorsak bölümü artırsınlar bu nitelikli eğitim için daha anlamlı bir çözüm. nasıl olsa bu ülkede Psiklologların işini sosyologlar, sınıf öğretmenlerinin işini mühendisler Özel eğitimcilerin işini herkez yapıyor  nitelikli eğitim bu olsa gerek
16-08-2005
Meral Çilem ÖKCÜN
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.