Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Atipik Yaygın Gelişim Bozukluğu

Merhabalar .... Benim 4.5 yaşında bir oğlum var. Yaklaşık 1,5 yıl önce atipik yaygın gelişim bozukluğu teşhisi konuldu. Ben otizm mi diye algılayacak oldum ama doktora sorduğumda hayır otizm değil diye cevap verdi.Farklı dedi.Aslında biz ebveynler olarak gözlemlerimiz sonucunda 2 yaşına kadar herşey normal ve seyrinde gider iken zaman zaman konuşmanın akıcılığının azalması, sosyal çekingenlik, içe kapanma,bazı eşyalarla oynarken takıntılı olma durumu,gibi belirtiler farkettik. 2 yaşında ilk konulan teşhis hiperaktivite dikkat eksikliği idi. 2.5 yıldır Risperdal isimli İlaç kullanıyor.Rehabilitasyon eğitim merkezine gidiyor. 7 ay önce kreşe başladı.Oldukça yol katettik. Benim sizden istediğim bu tip çocuklara kreştede verilmesi gereken eğitim metotları ne olmalıdır? Özellikle dikkati toplama çalışmalarına nasıl ve ne şekilde başlanmalıdır?El ve parmak kaslarını nasıl geliştirebilirim? İlgi alanları ve oyun çeşidi kısıtlı nasıl geliştirmeliyim?Bu tip gelişimsel bozuklukla ilgili yeterince bilgi bulamadım makale bölümünde ya da uzmanlar aracılığı ile detaylı bilgilendirebilirseniz memnun olurum. Sizlere çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sağlıcakla kalın.

04-02-2006
Ercan ŞAHİN
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
4 Yanıt
merhaba,kreşin çok faydası var.öğretmenler özel eğitim alan çocuklara kreşte özel program yapıyor.ben ayrıca spora verdim(otizm erkezispor yaşam merkezi)çocuklar birbirlerini görmüyor,bire bir spor hocarası eşliğinde.en ince harekete kadar zekayı kullanmaya yönelik bir çok hareket öğretiyorlar ve sınıyorlar çocuğu.benim oğlum ayrıca taslakları okuyor,ezberliyor fakat dil gelişimi çok geri.birtek bunu çözmemiz kaldığını söylüyorlar.şu anda oğlum 3 yaşını 3 ay geçti.sizlerden yorum rica? tşk ederim
01-08-2011
Deniz ATASOY
Gıda Mühendisi

merhaba el kaslarını çalıştırmak için ben kızıma  oyun hamurları ile çalıştırıyorum çok faydasını gördüm tavsiye ederim
24-02-2006
Ece KÜÇÜKEL
Diğer

alaçağınız yolda başarılar dilerim.el parmaklar gelişimi için oğlum da yaptıklarım -*kibrit toplatmak*.pirinç fasulye vs kananoza tek tek toplamak .*tak çıkarlar loga olabilir.*para lastiği ile oynayabilir tabi her başardığı sonrası abartılı alkış ve/veya yiyecek ödülü .ben bunları ve benzerlerini yapıyorum umarım faydası olur.biz 17 aylık ken kreşe başlattık gerçekten faydası var.

24-02-2006
Cenk HEKİMOĞLU
Diğer

Sayın Şahin

anaokuluna  ve özel eğitime başladığınıza göre tamamen doğru yolda görünüyorsunuz.Tebrikler.

Anaokulunda olduğuna göre ince devinsel gelişimi yani sizin el ve parmak kasları dediğiniz gelişim için orada kendi düzeyinden başlayacağı çocuklarla kendini geliştirebilir ..Aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezine devam ettiğinize göre uzmanınız size yardımcı olacaktır.

Anaokulu çalışmalarının tümü ;ritim çalışmalarından tutun, parmak oyunları ve evcilik oyununa dek  faydalı olacaktır,sınıf öğretmeninin yönlendirilmisiyle tüm sınıf daha nitelikli bir eğitim alabilir.

 Size bağlılığından pek söz etmemişsiniz ve  bu konuyu çözmüş gibi görünüyorsunuz ki bu çok önemli .Haberlerinizi bekliyoruz.Başlamak bitirmenin yarısı derler gerçekten önemli bir yol katetmişsiniz bir kez daha tebrikler.Haberlerinizi bekliyoruz

saygılarımla 

04-02-2006
Sarp BENGÜ
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 673 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Büşra Ş.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Dün

Enes B. B.
Psikolojik Danışman

Bugün

Duygu U.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Dün

Bahar T.
Ergoterapist

Dün

Meftune S.
Çocuk Gelişimcisi