Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Artkülasyon çalışması

Artikülasyon çalışması nedir, ne değildir? Nasıl yapılır, nasıl yapılmaz? Yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler
06-11-2006
Vedat KARAHAN
Özel Eğitim Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
13 Yanıt
dilkom.un kitaplarında ayrıntılı bir şekilde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
03-07-2012
Seyfettin ÇAM
İşitme Engelliler Öğretmeni

seslerin telaffuzu için pratik öneriniz var mı? yardımlarınızı bekliyorum.
02-07-2012
Tuba KAMAR
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

sevgili vedat bey yazım hatası yapmış olabilirim. sizde sanırım ünvan yazımı hatası yapmışsınız. meslek hayatınızda başarılar dilerim.
17-12-2006
Suna AKSOY
İşitme Engelliler Öğretmeni

sizinde önerilerinizi bekliyorum. gulay acar hanımefendiye laf söyleyeceğinize önerilerini yazsaydınız daha memnun olurdu. ayrıca suna hanım ARTIKÜLOSYON değil artikülasyon çalışması... iyi çalışmalar
15-12-2006
Vedat KARAHAN
Özel Eğitim Öğretmeni

gülay hanımım artikülasyonlanla ilgili bilgilerini paylaşmasını isterdim. sonuçta yaptığımız işin eğitimim yanı sıra birzada deneyim ve gözlemim bir bütünü olduğunu düşünüyorum. bi okarda yanlış kazandırılmış artıkülosyonun gelecekte özeliklede okuma yazma çağında sonrun olusturduğunu bilinçsizce yapılan sonuçların daha sonra büyük sorunlara neden olduğuna dikkat çekiyorum. özel eğitimle uğraşan kişilerin birbirlerine kaba bir tarifle laf atmak yerine bilgi paylaşımında bulunmalarını beklerdim.
14-12-2006
Suna AKSOY
İşitme Engelliler Öğretmeni

wedat bey işte nolacak ki...ne bilsin artikülasyon falan..wedat bey benm eski müdürüm..gülay hanım eli uzundur vedat beyin dikkat etmenizi tavsiye ederim..
01-12-2006
Bekir ADATEPE
İşitme Engelliler Öğretmeni

gülay hanım artikülasyon çalışmasını gayet iyi bir şekilde yaptığımı düşünüyorum. ne olduğunu emin olun ki sizden daha iyi biliyorum. KTÜ İşitme Engelliler öğretmenliği mezunuyum. Esin Hanım'ın da belirtiği gibi burda önemli olan bilgilerin paylaşılması ama sizin gibi şahıslar maalesef buna engel oluyor. Söylemesi ayıp siz nereden mezunsunuz, çıraklık eğitim merkezi mi....?
16-11-2006
Vedat KARAHAN
Özel Eğitim Öğretmeni

Öncelikle kimsenin avukatlığını yapmak gibi bir niyetim olmadığını belirtmek isterim.Ancak gülay hanım yaklaşımınızı oldukça art niyetli bulduğumu belirtmeden geçemedim.Burası mesleki bilgilerimizi paylaşacağımız,zaten bildiğimiz ancak farklı görüşler ve yaklaşımlar içeren konularda fikir alışverişi yapacağımız ve mesleki tartışmalar yapacağımız ya da yapmamız gereken bir forumdur.Hal böyle olunca elbette mesleki konularda istişare yapabileceğimiz konular üzerine konuşmamızdan ve bunları sormamızdan doğal ne olabilir ki?Ayrıca konu başlığını daha iyi okursanız arkadaşın 'ben bu konuyu bilmiyorum' demediğini de görmüş olacaksınız.Foruma biraz daha amaca yönelik şeyler yazarsak hepimiz için daha faydalı olacağına inanıyorum.
15-11-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni

ünvanınızda özel eğitim öğretmeni yazıyor artikülasyon çalışmasını duymamış olmanıza şaşırdım nerden mezunsunuz
15-11-2006
Gulay ACAR
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

verdiğiniz bilgiler için teşekkur ederim. ilginize teşekkurler
14-11-2006
Vedat KARAHAN
Özel Eğitim Öğretmeni

Artikülasyon çalışmasında dikkat edilmesi gereken bir nokta da seslerin kelime bütünlüğünde verilmesidir.Önce ünlü sesler sonra ünsüzler verilir.Kolaydan zora,önden geriye,bilinenden bilinmeyene doğru bir sıra izlenir.(örneğin görünen seslerden başlanabilir.b,m,p gibi)Küçük çocuklarda oyunla yapıldığında daha etkili olur.Artikülasyon çalışmalarında seslerin abartılmadan normal ağız hareketleriyle verilmesi önemlidir.
07-11-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni

Artikülasyon çalışmalarında amaç çocuğun dilimizdeki sesleri doğru ve anlaşılır sesletmesidir.Artikülasyon çalışması çocukla birebir yapılır.mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.Aileyle işbirliği yaparak çalışmaları çocuğun tüm yaşamına yaymak gerekir.Artikülasyon çalışması için tek bir yöntem yoktur.Bu alanda kullanılan yöntemleri duruma göre kullanmak gerekir.
07-11-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni

Artikülasyon bozukluğu kişinin yaşına uygun olarak çıkarması beklenen sesleri çıkartamama sorunudur.Bu durum kişinin sosyal hayatını sekteye uğratır.Artikülasyon bozukluğunun şiddeti kişiden kişiye değişmektedir.Artikülasyon probleminin en çok yaşandığı sesler yaşa bağlı sesletiminin düzelmesinin beklendiği seslerdir(r sesi gibi)Artikülasyon problemi işitme engeli dışında konuşma organlarında meydana gelen bozukluktan, zeka engelinden,otizmden ya da psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir
07-11-2006
Esin ŞENKAL
İşitme Engelliler Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 635 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Canan Ö.
Uzman Öğretici

Dün

Aysu E.
Uzman Öğretici

Dün

Bahtisen E.
Fizyoterapist

Dün

Beyza U.
Psikolog

Dün

Beyza C.
Çocuk Gelişimcisi