Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

Acil bilgi istiyorum... Sigortalı eleman

Merhaba,

Özel rehabilitasyon merkezlerinde en az kaç sigortalı eleman bulundurulmalu?
Sigortasız usta öğretici çalıştırılabilir mi?
Cezası ne kadar olur?

Bilgilendirirseniz sevinirim...

Selamlar
26-12-2007
Ciwan ARMANC
Diğer
Öğrencilere verilen dersleri MEBBİS'e otomatik aktarın.
5 Yanıt
Hiçbir işletme sigortasız eleman calıştıramaz bu hem bir insanlık ayıbı hemde kanuni bir suçtur. Hele egitim veren bir kurum bunu yaparsa İnsanlık ötesi bir ayıptır.
10-02-2008
Ozgur KAMİL
Psikolog

MECBUR KALAN İNSANLAR SİGORTASIZ ÇALIŞIR.SİZ DE ELİ MAHKUM OLANLARI ÇALIŞTIRIP ONLARIN ÜZERİNDEN KAR YAPMAK İSTEMEZSİNİZ.KENDİNİ MADDİ VE MANEVİ GÜVENDE HİSSETMEYEN İNSANLARDAN VERİM ALAMAZSINIZ GEREKENİ YAPACAĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM...
28-01-2008
Jale SARITOPRAK
Görme Engelliler Öğretmeni

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde ödeme belgelerinin yanında öğretmen ve uzman personelin sigortasının ,vergilerinin tam olarak yatırıldığına dair belgelerin onaylı örnekleri olmazsa hiç bir ödeme alamazsınız.Ayrıca SSK ile ilgili işlemlerin hatalı yapılması halinde (sayın İbrahim İmran Üstündağ öğretmenimin söylediği gibi) asgari ücretin 3 ile 12 katı arasında ceza alır,tüm işlemleriniz de şüpheli işlemler statüsüne alınır.
24-01-2008
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

BU İŞE TİCARET GÖZÜ İLE BAKTIGINIZ NE KADAR BELLİ.DAHA KURUM AÇMADAN NERDEN NE KAÇIRSAM PAZARLIGINA DÜŞMÜŞSÜNÜZ.SİZİNĞİBİ ZİHNİYETLER YÜZÜNDEN BU ÖNEMLİ İŞİ LAYIKIYLA YAPAN KURUMLARDA ZOR DURUMLARA DÜŞÜYOR.REHABİLİTASYON İŞİ UZMAN KİŞİLERLE YÜRÜTÜLMESİ GERKEN VE HERKESİN YAPAMAYACAGI KADAR ÖNEMLİ BİR İŞTİR.
24-01-2008
Fatma KAYA
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE SİGORTASIZ HİÇ BİR ELAMANI ÇALIŞTIRAMAZSINIZ. ÇALIŞACAK ELEMANIN VALİLİK ONAYI ALINDIKTAN SONRA SİGORTA KAYDI YAPILIR VE BİR GÜN SONRA İŞE BAŞLAYABİLİR. BİR GÜN BİLE SİGORTASIZ ÇALIŞAMAZ. ÇALIŞAN ELEMANLARIN SİGORTA KAYITLARI REHABİLİTASYONUN MUHASEBE BÖLÜMÜNDE ASILI OLMASI GEREKİR. DENETİME GELEN SSK YETKİLİLERİ İÇERİDE BULUNANLARIN KİMLİĞİNİ TOPLAR VE SİGORTA KAYITLARI İLE KARŞILAŞTIRIR. Sigortasız işçi çalıştırmanın yaptırımı ;idari para cezası her sigortasız işçi için asgari ücret tutarında (531.-YTL X sigortasız kişi sayısı)Ayrıca bunların giriş tarihlerinden itibaren primlerini gecikme cezası ile ödemek gerekiyor. Sigortasız eleman çalıştıran işverenin kendisi de büyük bir risk altına giriyor. Örneğin bir kişi sigortasız çalışırken iş kazası geçirir ve yaralanırsa o iş yeri, kaçak eleman çalıştırma cezası dışında, tüm sağlık giderlerini karşılamak durumunda kalır. Allah korusun, iş kazasıyla sigortasız çalışan bir kişi ölürse ailesine bağlanacak aylık bütünüyle o iş yerinden tahsil edilecektir. Yani kaçak işçi çalıştırmanın bedeli ağırdır ve bu durum ahlaki de değildir. Kesinlikle sigortsız eleman çalıştırmayın.
28-12-2007
İbrahim İmran ÜSTÜNDAĞ
Uzman Öğretici

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!