Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

ARADAKİ FARK NEDİR?

MEB bağlı bir özel eğitim okulu ile SHÇEK bağlı bir özel eğitim okulu arasında herhagi bir fark var mı?
16-08-2005
Özgür GÜNEŞGİL
Diğer
Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
6 Yanıt
SHÇEK yönetmeliğinin çıkış tarihi 13.03.2005,MEB'e bağlı kurumların ise ilki sanırım 1996.MEB'de herşeyin bir yönetmeliği vardır ve sıkı kurallara bağlıdır.(Örnek standartlar yönergesi vb.)Özel kurumlarla ilgili tüm yönetmelikleri http://ookgm.meb.gov.tr/mevzuat.asp adresinde bulabilirsiniz.Eğer herhangi bir uygulamanın karşılığını bulamazsanız "devlet kurumlarındaki kanun ve yönetmelik hükümleri uygulanır." hükmü uygulanır.MEB'e bağlı kurumlar özel eğitime öncelik verir,SHÇEK'e bağlı kurumlar ise rehabilitasyon kavramına. Saygılarımla...
28-06-2006
Mustafa ALTUNTAŞ
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

Merhaba tüm rehabilitasyon maerkezleri mill eğitim bakanlığına bağlanıyor.bu durumda bizim hangi planları hazırlamamız gerekir?bir örenek bep ve böp programı varmı?yünite panı gibimi yapacağız?
27-06-2006
Zeynep SARI
İşitme Engelliler Öğretmeni

Bence hiç bir fark yok. SHÇEK deki yönetmeliği, MEB aynen kopya etmiş.Bu da gösteriyorki MEB.Bu alanda yeterli uzmanları ve bilgileri yok.Buda MEB lığının ne kadar beceriksiz ellerde olduğu gösteriyor.Ben MEB ve SHÇEK yönetmeliklerini tamamen inceledim tıpa tıp,Kopyası.Yazıklar olsun . Rehabilitasyonların Eğitime ara verme tatil etme birilikte haraket etme gibi konulara kurum sahipleri karar veriyor ve kurumlar arasında bir eş güdüm yok. Herkes farklı hareket etmektedir.Örnek: Kış aylaraında soğuk ve fırtınalı havalarda Valilikler Hıfsısaha Kurulu kararları gereğince Tüm Okullar Üniversiteler 2 veya gün 3 gün eğitime veye işe ara vermekte iken, bu kurumlar faaliyetlerine devam etmektedirler.Bunlar hizmet aşkı ile mi yoksa ücretleri kesilir diyemi yapmaktadırlar düşünmek gerek.Özürlü ve hasta Öğrenciyi Buzlu ve karlı tehlikeli kış günlerinde aileleri ile yollara düşürmektedirler. Hangi kanun hangi yönetmeliklerde böyle bir şey var, bilemiyorum .Saygılarımla
09-06-2006
Nusret KOCHAN
Sınıf Öğretmeni

MEB e bağlı özel eğitim okullarının SHÇEK e bağlı okullardan bir farkı İlköğretim bölümlerinin olması(Özel eğitim kurslarında yok)Yani 1. tan 8. sınıfa kadar sınıflar oluyor ve ilköğretim diploması veriliyor meb onaylı.İlköğretim öğrencileri tıpkı diğer okullardaki gibi ilköğretim progarmıyla hafta içi hergün 6 saat ders görüyorlar.(Özel eğitim okuıllarına seanslı öğrencide alınıyor)
14-10-2005
Ogeda ABLEOĞLU
Özel Eğitim Öğretmeni

gelişimi ilerledikçe zamanla düzelme şansı var. makat kontrolü ergenlik başlangıcına kadar devam ediyor. bence nörolog ve ürologlara çocuğu tekrar götürsünler. makat kontolü için mutlaka tıbbi bir tedavi vardır. hemen karamsarlığa düşmemek gerekir.
17-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

yönetmelikleri farklı olduğu için mutlaka bir fark oluyor. ancak bu farkın eğitime yansıması kurumların personel niteliğine bağlı. bu farklılıklar kurumlardan kuruma da değiştiği için yerinde inceleme yapmak daha uygun. shçeke bağlı kurumların bile kendi içlerinde eğğitim uygulama farklılıkları oluyor farklı iki bakanlığa bağlı kurumda fark olması gayet doğal. ancak ben mebe bağlı kurumların nasıl çalıştığı konusunda çok fazla bir fikre sahip değilim.
16-08-2005
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 971 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Betül C.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Zeynep D.
Sosyal Hizmetler

Bugün

Nihal G.
Özel Eğitim Uzmanı

Dün

Şule E.
Fizyoterapist

Bugün

Merve D.
Fizyoterapist

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi