Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

9 Yaşındaki Erkek Çocuktaki Psikoz Hakkında

Merhaba. 9 yaşındaki kardeşimin yaklaşık 8 aydır psikoz atakları oluyor. Özgül öğrenme güçlüğü ve artikülasyon bozukluğu ile ilgili özel eğitim görmekte. Premature doğdu. Yapılan EEG vs MR 'da rölandik hepilepsi ve hidrosefali bulgularına saptandı. Aile öyküsüne bakacak olursak annemizde şizofreni, babaannemizde epilepsi hastalıkları mevcut. Genellikle var olmayan sesler duyuyor, kendiyle konuşuyor, kendiyle gülüyor, kendi kendine kavga ediyor ve hiç yaşanmamış anıların gerçek olduğunu bize savunuyor. Gittiğimiz nörolog hidrosefali ve rölandik epilepsinin psikoza sebep olmayacağını aktardı. Pskiyatri bölümü ise bipolar, şizofreni ve otizmden şüphelenmekte. Otizmden şüphelenme sebepleri hastalık öncesi de bulunan internet bağımlılığı ve sosyal içe dönüklük. Ancak göz teması kurmasında herhangi bir problem yok. Bilgisayar dışında vazgeçilmez rutinleri de mevcut değil zaten 1 ay kadar bilgisayarsız kalma sonucu bu semptomlar başladı. Sürekli aynı yatakta yatma aynı kıyafeti giyme gibi rutinleri mevcut değil. Odaklanma konusunda ciddi problemleri var. yaklaşık 6 aydır şizofreni ve bipolar odaklı ilaç tedavisi görüyor.

Çocuklarda psikoza sebep olabilecek hangi hastalıklar var? Hangi bölümlere gitmeliyiz?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

31-05-2021
Çağdaş Mehmetali SAKALLI
Belirtilmemiş
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
1 Yanıt

Sayın Çağdaş Mehmetali SAKALLI

Belirtmiş olduğunuz rahatsızlıklar uzman bir çocuk psikiyatristinden yardım almanızı gerektiren problemler. Diğer rahatsızlıkları (rölandik epilepsi ve hidrosefali) ile ilgilide Nöroloji doktorundan yardım almalısınız. Tedavinin sonuçlarını beklemek şu an için en doğrusu olacaktır.

Tecrübe paylaşımı ile ilgili ise şunu ifade edebilirim psikiyatrik tehşis için kesinlikle çocuk psikiyatristine gitmeniz.Nöroloji içinde Çocuk Nöroloji tercih etmeniz olacaktır. 

27-06-2021
Dündar COŞKUN
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Görüşleri...

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

İş Arayanlar

iş arayan 1109 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Sümeyra G.
Uzman Öğretici

Bugün

Unzule K.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Burcu B.
Psikolog (Klinik)

Bugün

Tuğçe C.
Psikolog

Bugün

Ebrar G.
Odyolog