3,5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUM OTİZMLİ Mİ?

3,5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUM OTİZMLİ Mİ?

3,5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUM OTİZMLİ Mİ?

ÇOCUĞUM 3,5 YAŞINDA DOĞUMDA TAKILAN KOL SİNİRLERİ KOPARILDI. SAĞ KOLU FELÇLİ BU SEBEPLE HACETTEPEDE 5 AMELİYAT OLDUK FAKAT KOLDA VE ELDE ŞUANA KADAR BARİZ BİR İLERLEME KAYDEDİLEMEDİ. LAKİN ŞU DÖNEMDE ASIL SORUM VE SORUNUM ŞU; ÇOCUĞUM 4-5 AY ÖNCESİNE KADAR KONUŞAN ANNE BABA DEDE SU VS. BİR ÇOK ŞEYİ SÖYLEYEN BİR ÇOCUKKEN BİR DEN SUS BUS OLDU. SÜREKLİ AĞLAMAYA BAŞLADI. BAZEN BİR SEBEP YOK BAZE DE KORKU VEYA İSTEDİĞİ ŞEYİN YAPILMAMASIYLA BAŞLAYIP DİLEDİĞİ YAPILSADA BİTMEK BİLMEYEN AĞLAMALAR.. SESLENDİĞİMİZDE BAZEN BAKIYOR BAZEN BAKMIYOR. DUYMADIĞINI ZANNEDTTİĞİMİZ OLUYOR AMA KULAK DOKTYORUNA ÇIKARDIK PROBLEM YOK. YERE BİR ŞEY DÜŞTÜĞÜNDE "ONU BİZE VER" DEDİĞİMİZDE ÇOK NADİR ALIP VERİYOR. GEL DEDİĞİMDE GENELDE GELİYOR YANIMA. SUSASA BENİ MUTFAĞA GÖTÜRÜYOR MUSLUĞUN BAŞINDA BEKLİYOR. BAZEN ELİYLE GÖSTERİYOR AMA ÇOK NADİR. BUNUN DIŞINDA HERŞEYİ ISIRIYOR ÖNCEDEN ÇOK AŞIRI DEĞİLDİ AMA SON ZAMANLARDA ISIRDDIĞINI KOPARMAYA DAHA SONRADA ISIRDIĞINI KOPARIP YUTMAYA BAŞLADI. PARKA GÖTÜRÜYORUZ. SADECE SALINCAĞA İLGİ DUYUYOR. AMA EĞLENMİYOR HEMEN SIKILIYOR. KAYDIRAĞA GÖTÜRÜYORUZ ÖNCE BİZİM YATRDIMIMIZLA KAYIYOR HOŞUNA GİDİYOR SONRA BİDAHA İSTEMİYOR. İLGİSİ ÇOK KISA. GÖZ TEMASINA GELİNCE BENİM ŞAHSEN 10 15 SANİYE  KALİTELİGÖZ TEMASI KURDUĞUM OLUYOR AMA DIŞARIDAN İNSANLARLA ANLIK TEMASLAR KURUYOR. ANNESİYLEDE 3 5 SANİYE TEMASI OLUYOR. OYUNCAKLARIYLA OYNAMIYOR ONLARI SADECE ISIRMAK İÇİN KULLANIYOR. ÖZEL BİR İLGİ ALANI OYUNU YOK. YAŞITLARIYLA BİR ARADA ONLARIN YAPTIĞINI YAPMIYOR OPNLARLA OYNAMIYOR KENDİ KAFASINA GÖRE TAKILIYOR. KREŞE BAŞLATTIK. FAKAT ORADA DA AYNI. OYUN OYNASADA ÇABUK SIKILIYOR. ODAKLANMA VEYA İLGİLİYİ UZATMA GİRİŞİMLERİ YETERSİZ VEYA BAŞARISIZ OLUYOR.. ÇOCUĞUMUN AYRICA 10 AY ÖNCE 1 KARDEŞİ OLDU. DOĞUM TRAVMASI, PEŞ PEŞE YAŞADIĞI AMELİYATLAR, ARDINDAN PANSUMANLAR, ARDINDAN FİZİK TEDAVİLER DERKEN ÇOCUK BU YAŞINA KADAR HİÇ SOSYALLEŞEMEDİ DİĞER ÇOCUKLAR GİBİ OLAMADI ZATEN.. NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK. SİZCE ÇOCUĞUM OTİZM Lİ Mİ_ DOĞUMDAN KAYNAKLANAN BİŞEY OLSAYDI DOĞAR DOĞMAZ ANLAŞILMAZMIYDI NEDEN 3 YAŞINDAN SONRA BU HALE GELDİ. DOĞDUĞU GÜNDEN BERİ AİLECE MUTSUZ HUZURSUZ BİR YAŞANTIMIZ VAR. ANNE SÜREKLİ GÖZ YAŞLARI İÇİNDE. BANA SORARSANIZ RUH SALIĞIM ALŞT ÜST EVE ENDİŞE İÇİNDE GİDİYORUM. ADIMLARIMI ZOR ATIYORUM DESEM YERİ. BİLGİSİ OLANLAR YARDIMCI OLABİLİRSE SEVİNİRİM. 

11-03-2019
Muhammet KARAKÖK
Büro Memuru
Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.
3 Yanıt

Kolundaki problemin brakial pleksus olduğunu düşündüm. Çocuğun yaşıtlarından farklı olarak sürekli tedavi alması sosyallikten uzak olmasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Otizm tanı yaşı 2 yaştan aşağı zaten zor konuluyor. Belirtiler genellikle sosyal etkileşim azalması, iletişim ve dil gelişim eksikliği ve sınırlı ilgi (yineleyici davranışlar, takıntılı davranışlar), göz temasının az olmasıdır. Sakin kalın, korkmayın. Hemen otizm diyemeyiz. Psikiyatriden ve nörolojiden randevu alırsanız gerekli testler yapılır. Kardeşi doğdu diye ve önceden kalma tedavilerden dolayı travma yaşıyor olabilir. Anne babasının mutsuz ve huzursuz olduğunu hissedip böyle de yapıyor olabilir. Üzülmeyin çocuğunuza her zamankinden daha fazla destek verin birlikte oyunlar oynayın. Kontrollerinizi geciktirmeden yapın. Geçmiş olsun umarım zor günleriniz çabucak geçer.

28-03-2019
Özge TAŞ
Fizyoterapist

Yorumlar

İlginiz ve değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Özge hanım.  Önce Gelişimsel Pediatri Uzmanına gittik. Sonra o bizi nöroloji profesörü hocasına yönlendirdi. O bazı belirtiler otistik bulgulara yakın ama tam anlamıyla onu işaret etmiyor dedi. Beyin Mr'ına yönlendirdi. Mr çekildi fakat ben içim rahat etmediği için başka bir nöroloji profesörüne daha gittim. Oda Mr'ı istedi. Otizm değil bu çocuk. Beyninde hasar da çıkmayacak göreceksiniz dedi. Hacettepede olan bu profesör ve uzman doktor Amino asitlerden ağır metallere hatta DNS sına kadar Ankara'nın çeşitli yerlerindeki özel labratuvarlar ve hacettepedeki imkanlarla kapsamlı tetkikler istedi. Bunların  EEG de dahil bir kısmı sonuçlandı hiç bir şey çıkmadı.  Lakin Beyin Mr ı sonuçlanana kadar tedbir olarak 1 hafta -10 gün kadar kortizon tedavisine başlandı. Beyinde bir iltihap veya dejenerasyona bağlı sorunların önüne geçmek içinmiş sanırım. Bu arada Bir de madalyon klinikte hizmet veren bir psikiyatri profesörüne gittik. Oda hiperaktivite, ağlama ve ısırmalarını önlemek için ilaç verdi. Yalnız kortizonla psikolojik ilaçlara aynı anda başladığımız için aksine çocuk daha da hırçınlaştı bana sarılmadan 1 dk sı geçmez oldu. Bir kaç gün önce MR çekildi ve sonuçlandı. Hemen CD'sini Ankara'ya Hacettepe'ye gönderdim. Memleketimdeki radyoloğun incelemesine göre beyinde bir problem gözükmüyor. Şimdi Ankara'daki doktorlarımızdan haber bekliyoruz çağırdıkları vakit gideceğiz ve tedaviye tüm tetkik ve görüntülerin sonuçlarına göre yön verecekler.. Hayırlısı olsun inşallah. Bizler her sıkıntıya bir şekilde katlanıyoruz ama evlat gerçekten çok başka. Rabbim tüm çocuklara şifalar versin. SİZLER GİBİ DEĞERLİ İNSANLARI DA ÇEVREMİZDEN EKSİK ETMESİN.

Muhammet KARAKÖK   -   29-03-2019

merhaba,

çocuğunuzun sağlık sorunları nedenyile gelişimi yaşıtları ile aynı seviyede olmamış. bu zaten anlattıklarınızda belli. fakat son zamanlardaki bildiklerini unuttu dediğiniz durum bana göre otizm nedeniyle değil, kardeşi doğduğu için çocuklarda görülen gerileme davranışı. yani çocuklar kendisi ilgi ve sevgiye yoğun bir şekilde ihtiyacı varken kardeşi doğduğunda bebeğe gösterilen ilgiyi kıskanma ve bunun neticesinde de gerileme durumuna giriyor. normalde bu gerilemelere yalancı gerileme denielbilir. bunun atlatılma süresi çocuktak çocuğa ve ona sağlanan manevi desteğe göre değiştir. 

asla pes etmeden yol almalısınız. elbette ki işiniz zor ancak çocuğunuzun durumu nedeniye siz kendinizi güçlü hissemtek zorundasınız. eğer sizin ona karşı tahammülsüz ve anlayışsızve ondan rahatsız olduğunuz gibi bir his alırsa çocuğunuz daha da agresifleşebilir. ısırmaları da ilgi ve isteği daha fazla isteme nedeni. bebeğin nasıl ki her şeyi ile siz ilgileniyorsunuz o da bebek gibi davranaarak sizinn onunla iglilenmenizi bekliyor. onunla sakin bir iletişim, sevgi dolu bir iletişim, oyun dolu bir iletişim, yaşadığı zorluklar ve ilgi isteğine karşı da anlayış dolu bir iletişim sunmaslısınız. bunun neticesinde bir çok sorunu başaracağınızı düşünüyorum. 

çocuğunuz şu an aslında ben merkezci yaşına girmiş durumda ve bu yaşta dünya onların etrafında dönsün isterler. bu yaşta kardeşinin olması ise onun dünyasını ele geçirmeeye çalışan bir bireyin varlığı olarak kaffasında ve kalibinde yer ediyor. bu dünyasına bir zarar gelmeyeceğinin mesajılı bir şekilde ona vermelisiniz ki hem kardeşine hem de size karşı manevi olarak savaşını sürdürmesin. çünkü bildiklerini unutması bu savaşı başlattığını gösteriyor. ısırmaları da bunu ifade ediyor. 

her zamankinden daha sıkı sarılın ona, daha fazla sevin, daha fazla annelik ve babalık hisçsettirirn, psikolojisini güçlü tutarsınız. gerisi de yine destekle hallolur. destek almayı da ihmal etmeyin. gerekli durumlarda mutlaka uzmanlardan destek alın. 

sevgiler. allah yardımcınız olsun. 

12-03-2019
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Yorumlar

Merhabalar hocam.

İlginiz ve değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Abdullah bey. İlgimizi daha da yoğunlaştırdık. Özel kreşe maddi imkanlarım elvermediği halde başlattık devam ediyoruz. Verdiğiniz bilgiler ışığında ve tıbbi anlamda sorun olup olmadığına ilişkin takip ve tedavilerle yolumuza devam ediyoruz/edeceğiz sonu hayırlı olur inşallah.

ALLAH RAZI OLSUN.

Muhammet KARAKÖK   -   29-03-2019

Çocukta depresyon belirtileri var.Ona özel ilgi alaka gosterin .Stresinin kaynağı yaşadıkları yaşına göre fazlaca olay hadise yaşamış.Azarlama olmasın.Kendini değerli hissetsin .Çocuk psikiyatrine götürün. Geçmiş olsun

03-05-2019

Yorumlar

Allah razı olsun hocam. Bir psikiyatri uzmanına götürdük. Takibindeyiz.. risperdal adında  ankisiye ilacı verdi. Biraz farklılık oluştu ağlamaları azaldı dikkatini bir nebze daha çok toplamaya başladı fakat konuşma gelmedi. İnşallah dediginiz gibi yavaşta olsa  iyiye gidecek .

Muhammet KARAKÖK   -   6 gün önce

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.