2 yaşındaki oğlum konuşmuyor

2 yaşındaki oğlum konuşmuyor

2 yaşındaki oğlum konuşmuyor

herkese selamlar. 2 yaşına yeni giren oğlumda henüz anlamlı kelime yok. göz teması ve adını soyledıgımızde bakma var. bırkac uzmana gosterdım kesınlıkle otıstık degıl dedıler. 3 aylıktan bu yasa kadar hep tv tablet telefona maruz bırakıldı. 1 aydır hepsını kapattık ve su an bır krese baslattık. tavsıyelerınız nelerdır daha once evladı bu sekılde olan aılelerın cocukları su an nasıllar bılgılendırırsenız cok mutlu olurum ıyı gunler.

21-10-2020
Mustafa KOÇAK
Belirtilmemiş
Kurulum, donanım, güncelleme derdi yok, doğrudan kullanımınıza hazır kapsamlı bir otomasyon...
3 Yanıt

mehaba , önce bir dil konuşma terapistine götürünüz. dil ve ses yollarında herhangi bir fiziksel veya fizyolojik bir durum yoksa bazı ses ve heceleri çıkarıyorsa ileride konuşacaktır. hiç tasalanmayın. konuşma yaş eşiği 4 tür. inşaallah 4 yaşına gelmeden konuşacaktır. ancak sizde konuşması için yardım edebilirsiniz.örnek istediği bir nesne ve oyuncağın adını söyletmeden vermeyiniz. söyle coşkulu bir biçimde ^^ aferin demek pasta istiyorsun al bakalım ^^ şeklinde veriniz. yanına akranlarının gelmesini sağlayınız ve başbaşa oyunlar oynasınlar. söyleyemediği zaman gülmeyin, alay etmeyin ve zorlamayınız. sosyal ortamlarda bulundurunuz.  iyi ve sağlıklı günler. Hayati UYAR. Özel eğitim öğretmeni.

09-11-2020
Hayati UYAR
Özel Eğitim Öğretmeni

mustafa bey, maalesef zaten sorunun ne olduğunu söylemişsiniz. sorunun cevabı da kendi içinde saklı. tv tablet vs vs. çocuğu iletişimden uzak tutmuş. çocuk acıkınca yemek, uykusu gelince yatak görünce de tamam. kendi dünyasında kalmış. bu nedenle yapılması gerekeni de söylemişsinz. hepsini kapatmışsınız. oyun oynayın. tv tablet açığını oyunla zevk hale getirecek şekilde oynayın yalnız. buna dikkat edin. çünkü alışkanlığı hep o yönde olduğu için. bir de oyunları sizler de keyif alır hale getirerek oynayın. oyun oynarken onun konuşmamasını aklınızdan çıkarın. konuşturmalıyım düşüncenizi bilinçaltınızdan çıkarın. siz de iki yaşındaki bir çocuk gibi heyecanla, keyifle oyun aoyayın. kısa zamanda değişiklikleri fark edeceksinizdir. onun hoşlandığı oyunlarla başlayın ona dahil olun. sonra eşit derecede oyunlar kurun sonra da öğrenmesini istediklerinizi de işin içine sokacak şekilde oyunlar oynayın. kreş evet dış destek olarak doğru karar. ama siz evde mutlaka oyun oynayın....

31-10-2020
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Yorumlar

hocam degerlı bılgılerınız ıcın cok tesekkur ederım. evde de oynayacagımız oyunları cok bılmedıgımız ıcın sızlerın ne gıbı oyun tavsıyelerı olur acaba dıl gelısımı ıcın?

Mustafa KOÇAK   -   02-11-2020

Merhabalar anladığım kadarıyla işitme problemi de yok  gibi ama kesinlik arz edemem çünkü sesinizin tonuna göre de bakıyor olabilir  otizim yok demişsiniz alt bölümleri de olabilir bunların dışında  çocugunuz her hangi bir rahatsızlık geçirdimi havale vs ailede akraba da geç konuşan oldu mu. Söylenenleri yerine getirebiliyor mu (alıcı dil olarak) Kreşe göndermekle doğru olanı yaptınız akran eğitiminde çocuklar daha hızlı öğrenirler akranlarını taklit ederler. kreşte yapılabilecekler ise öğretmen arkadaşarım oyun yoluyla konuşturabilirler kartlarla çalıştırılabilir somut nesnelerle her gösterilen materyalin ismi söylenip söyletirilebilir dikkat edilmesi gereken başlangıçta kelimeler uzun olmamalı  çocugun ifade edici dilini zorlamamak adına öğrencinin yapısına göre zamanla hece ve kelime çalışması artırılmalı. sizin yapacagınız şey ise kartlarla çalışma yapın onun dışında bol bol vakit geçirip konuşun konuşmaya teşvik edin örnek mutfakta çalışıyorsanız her yaptıgınızı isimlendirin gezintideyseniz isimlendirin ve onunda tekrar etmesini isteyin ve bu süreçte sevdiği şeylerle pekiştirin pekiştireçlerinizi doğru zamanda doğru şekilde vermeye dikkat edin.  umarım faydalı olur. 

22-10-2020
Zeynep KİLİNÇ
Belirtilmemiş

Yorumlar

işitmesinde hçbir sıkıntı yok tek sorunumuz uyaran eksıklıgı oldu. sureklı tv tablet basında buyudu . havale falan gecırmedı akrabalarda var mı ınanın bılmıyorum gec konusan . soyledıklerımızı yerıne getırmeye basladı komut alıyor ama tabı her komutu almıyor tv kapandıktan sonra komut almamız gelişti

Mustafa KOÇAK   -   22-10-2020

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Kullanıcı Görüşleri...
İş Arayanlar

iş arayan 2505 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Sezin E.
Fizyoterapist

Bugün

Simge Ş.
Fizyoterapist

Bugün

Sibel Ş.
Fizyoterapist

Bugün

Ayşe N. V.
Fizyoterapist

Bugün

Dilara Y.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.