Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

21 YAŞ ÜSTÜ REHABILITASYON SORUNU

Merhaba.21 yaş üstü engellılerın rehabılıtasyon göremeyecegı konusunda bılgınız var mı?

17-01-2006
Belirtilmemiş
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
8 Yanıt

11.Mayıs.2004 Tarıh ve 109965 sayılı SSK.Kısa Vadelı Sigortalar Daıre Başkanlıgı nın da yazısında belırttıgı gıbı ...573 sayılı Kanun Hükmünde kararname ıle 'Özel egitime erken baslamak esastır ' ilkesi  dikkate alınarak üst yaş ve alt yaş sınırı olmadıgı belırtılmıstır.Danıstay Sekizinci Dairesının 2003/614F Ara kararı ıle sözkonusu Yönetmeligin Yaş Sınırlaması ile 2. maddesının iptal edıldıgı ve Kurum saglık tesıslerınce duzenlenecek raporlarla bu  bıreylerın egıtım almasına karar verılır ıse rehabılıtasyondan faydalandırılmalarına tıtızlık  gösterılmelıdır denmektedır..

  Ancak SSK Hastalık Servısı neden hala engellı bıreylerı magdur edilmelerı anlasılamamaktadır.??? Saygılar

03-02-2006
Belirtilmemiş

Merhaba..Her sey yoluna gırıyor...Sevgılı Mehmet Küçükgöz sen kımı takıp edecegını ıyı bılıyorsun mesajını aldım ama sana donemedım senden bana ulasmanı  ıstıyorum.Saygılar
02-02-2006
Belirtilmemiş

Bildiğiniz gibi SHÇEK e bağlı kurumlarda ruhsat alırken istediğiniz yaş sınırını; şayet gerekli eğitim programını ve yeri temin ederseniz rehabilitasyon merkezi belirliyor.SSK yaş sınırına bakmaz.Eğer 0-3 yaş eğitim programı hazırlamamışsanız onuda alamzsınız. Biz ne kadar dert yansak ta yönetmeliklere uymak zorundayız maalesef. Kolay gelsin
26-01-2006
Belirtilmemiş

Yanlıs anlamayın lutfen savunmanız  acısından soylemedım.Bizim baglı bulundugumuz her resmı kurum laçka durumda herkes kendınce fıkır uretıyor.Bılıyormusun bılmem bır  donem de yazı  gonderdıler yonetmelık eskı oldugu ıcın yas grubu 3-21 yas yazılmıs ama esasında yas  sınırı yoktur dıye bır ara dosyalarımıza bakıp bu  genel  yazıları buraya aktarırım.Bılıyorum kı her merkez asagı yukarı aynı  fıkırde bırlesıyor.Masa arkasında tarıfle rehabılıtasyon yapılmaz.Uygulamada hersey degısır öenmlı olan  mantık cercevesınde hareket etmektır.Saygılar
26-01-2006
Belirtilmemiş

Ben doğru olduğunu savunmadım. Sadece yönetmelik gereği yapılan uygulamanın doğruluğundan söz ettim. Yapılan uygulamaların neresi doğru ki savunalım. Özürlü olmanın sosyal güvenceye endeksli olduğu, fiziksel engelli bir çocuk için gerekli cihazlandırmanın parasını verip rehabilitasyon giderlerini ödemeyen(Bağkur ve yeşilkartlılar), işitme engelli bir çocuk için işitme cihazı parasını ödeyip eğitim giderini ödemeyen bir düzenin neresi savunulabilirki...

25-01-2006
Belirtilmemiş

Sızce neden dogru bu? zeka gerılıgınde yaş sınırı nasıl olabılır?Bizler kımlık yasına mı yoksa QI suna mı göre hareket edıyoruz?Yada söyle dıyelım meslek  egıtımı alamayacak ve  ayrıca 18 yasından sonra hayatını calısarak kazanamayacak engellıler 21 yasına geldıkten  sonra meslekı rehabılıtasyon ruhsatı yok  dıye kurum  dısınamı atılacaklar? Yanlıs!!!!!!!!!Kurumumun  meslekı rehabılıtasyon konusunda sıkıntısı yok onunda  ruhsatı alındı pekı bu ruhsatı almayan meslekı rehabılıtasyon uygulamayan merkezler rehabılıtasyonu devam eden engellıye güle güle mı  dıyecekler?..Saygılar
25-01-2006
Belirtilmemiş

Bence yaptıkları uygulama doğru. Bizde Erzurumdaki merkezimizde Haziran 2005 tarihinden itibaren yaş sınırını kaldırdık ve bu tarihten itibaren ödeme yapıldı. Önceden böyle bir ruhsatınız yoksa niçin ödeme yapsınlar ki?
21-01-2006
Belirtilmemiş

Konyada yapılan  bır uygulama bu dıger ıllerde nasıl acaba..Eger 21  yaş ustu meslekı egıtım ruhsatı almamıs ısenız 21 yasını dolduran engellılerın rehabılıtasyonuna son vermenız  gerekıyor..Bız kurum olarak 2005 mayıs ayında meslekı egıtım ruhsatıda aldık ama ruhsat  tarıhınden oncekı faturalar ssk hastalık servısı tarafından odenmedı..Gerekce ıse  21 yaş ustu ruhsatınız yok!!!!!Bu konuda SHCEK Genel Md.ve IL Md aynı görusu savunuyor......Halen 2004 ve 2005 yılından beklemekte olan  faturalarımız ne olacak..Bılıyoruz kı zıhınsel engelde yaş sınırı kaldırılmıs bulunmak ama bılmeyenler bılenlere kılavuz olunca burnumuz ...pislikten kurtulmuyor sızlerde yasıyormusunuz  bu sorunu?
17-01-2006
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 830 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Cüneyt B.
Uzman Öğretici

Bugün

Kahraman A.
Sosyolog

Bugün

Bilge A.
Çocuk Gelişimcisi

Bugün

Hamza D.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Esra Y.
Büro Memuru

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!