20 aylık kızım otizm olabilir mi gerçekten?

20 aylık kızım otizm olabilir mi gerçekten?

20 aylık kızım otizm olabilir mi gerçekten?

20 aylık bi kızım var seslendiğimizde her zaman tepki vermediği için kulaklarına baktırmak istediğimizde doktorumuz gelişime yönlendirdi ve otizim şüphesi var kızım oyuncaklarıyla amacına uygun oynuyor en sevdiği oyuncakları bultaklar genelde hareketli bi bebek tırmanmayı çok seviyo uyku düzeninde bi problemi yok ama telefonla yemek yiyo kelimeleri var ama çoğu tam değil yakın çevremde tek yaşıtı kuzeni onunlada oyun oynuyo malesef yaklaşık 8 9. Ayından itibaren telefondan videolar izliyo konuşmamasını hep buna bağladım kendi kendine oynuyor ama yetişkinlerlede anne baba dayı amca vs oynamayı seviyo temastan yana bi sorunu yok sarılmayı çok seviyor diyebilirim anne babaya değil komutlarımıda alıyo ver getir dediğimde sadece beni düşündüren ben bişey anlatmak konuşmak isterken dinlemiyo beni kalkıp gidiyo yürümesi gecikmedi yasından 1 ay önce yürüdü çok stresli bi hamilelik geçirdim şimdi otizm şüphesiyle takip etmek istiyolar ve şuan hamileyim sizinde fikirlerinizi merak ediyorum 

04-06-2021
Serap KARAGOL
Belirtilmemiş
Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.
1 Yanıt

Otizmin belli başlı temel belirtileri vardır.Bu belirtiler her çocukta sıklık düzeyine göre farklılık göstermekle birlikte çocuğunuz bu belirtilerden bazılarını veya hepsini taşıyor olabilir.Bu belirtiler ;

-Adına tepki vermede sınırlılık

-Göz kontağı kurmada sınırlılık

-Takıntılı/yineleyici hareketler

-Sosyal iletişimde sınırlılık(Bu sınırlılık bazen iletişimsel olarak,bazen yaşıtlarıyla oyun oynarken, bazen de oyuncaklara veya oyunlara karşı sınırlılık olabilir)

-Gecikmiş konuşma veya yaşıtlarına göre daha az seviyede konuşma (sizin çocuğunuz konuşuyor ise ekolali(sözcük tekrarı yapma,söylediklerinizi tekrar etme) gibi belirtiler otizmin en temel belirtileridir.

'Tüm bunlar dışında çocuğunuz verdiğiniz komutları yerine getirebiliyor mu? İstediği birşeyi işaret ederek size gösteriyor veya istediği şeyin adını söyleyebiliyor mu? Ya da siz veya babası odadan ayrıldığınızda size bakıyor fark ediyor mu ? ' yukarıda belirtiğim maddeler dışında ev ortamında çocuğunuzun bu durumlara verdiği tepkiler de değerlendirme açısından oldukça önemlidir.

İlk başta da bahsettiğim gibi çocuğunuz bu belirtilerden en az ikisini taşıyorsa veya ikisinden fazlasını taşıyorsa otizm riski  olabilir.Ancak bu tanıyı koyabilmek için çocuğunuzun uzmanlar tarafından detaylı değerlendirmeye girmesi gerekmektedir.

Son olarak çocuğunuz şuan bu belirttiğim maddelerden en az ikisini çok az miktarlarda taşıyorsa henüz 2 yaşında olduğu için tanı koyacak kadar yeterli kriter bulunmama durumu da olabilir.

Dediğim gibi tüm bu belirtilerin sadece bir veya iki tanesi kesin bir şekilde çocuğumda var diyemiyorsanız "gelişim geriliği veya uyaran eksikliği" başlıklarını da araştırıp okumanızı tavsiye ederim.

Özellikle otizmde erken tanı ve eğitim çocuğun gelişimi açısından oldukça önemli olduğundan doktor kontrolüyle birlikte en kısa sürede birkaç farklı rehabilitasyon merkezinde veya alanında uzman kişiler tarafından  eğitsel değerlendirmeye de girmenizi de tavsiye ederim.Yapılan eğitsel değerlendirmeler ve doktorunuzun sizden isteyeceği testler çocuğunuz hakkında daha net bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Umarım açıklamam faydalı olmuştur. 


Özel Eğitim Öğretmeni Ceyda Yenipınar

04-06-2021
Ceyda YENİPINAR
Özel Eğitim Öğretmeni

Yorumlar

Doğduğundan beri ismini çok az duydu ama onun dışındcverilen komutlarda sorun yaşamadık  bi şeyi istediğinde parmağıyla gösteriyo adını söylemiyo ama bi iletişim sorunu var evet tekrarlayan hareketler yapmıyo oyun oynamayı seviyo aksine sorunumuz tepki vermemesi bunun için otizim denilebilir mi ? Dediğiniz başlıkları araştıracağım çok teşekkür ederim

Serap KARAGOL   -   05-06-2021

İletişim eksikliği ve bazı durumlar karşısında tepkisiz veya ilgisiz kalması durumları otizmin belirtilerinden bazıları evet.

Yorumumda da bahsettiğim gibi otizm çok geniş bir yelpaze olduğu için bu tanıya sahip çocukların hepsi aynı belirtiyi göstermeyebilir.Her çocuk farklı alanlarda yeterli veya yetersiz olabilir.Örneğin bazıları oyun oynama yönergeye uyma konuşma gibi durumlarda sorun yaşamazken bazıları sosyal iletişim, toplumsal uyum ve daha farklı alanlarda sınırlılık yaşayabilirler.Bu yüzden mutlaka bir uzmandan yardım alıp detaylı değerlendirmeye girmenizi tavsiye ederim en kısa zamanda.Çünkü eğer çocuğunuz otizm ise bu tanıda erken eğitim çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Ceyda YENİPINAR   -   05-06-2021

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Kullanıcı Görüşleri...
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.