1.işaret dili çalıştayından elle tutulur bir sonuç çıktı mı?

1.işaret dili çalıştayından elle tutulur bir sonuç çıktı mı?

1.işaret dili çalıştayından elle tutulur bir sonuç çıktı mı?

merhabalar;ben bugün Ankara'dan geldim.Hepimizin bildiği ya da duyduğu üzere tdk nın başkanlığında düzenlenen 1.işarat dili çalıştayında görevliydim.Ayağımın tozuyla bu konuyla ilgili araştırma yapmak istedim.Belki bir çok özel eğitimci arkadaşla orada tanıştık,tanışmasak bile orada aynı sinir harbine ortak olduğumuza eminim?Ben kendi adıma söyleyeyim,iş.en.federasyonunun engelli üyeleri sanki bizlerden bişeylerin intikamını almak ister gibiydiler.Orada bulunan yada birşekilde haberi olan arkadaşlar fikirlerinizi merak ediyorum.
09-06-2007
Esra ÖRDEKCİ
İşitme Engelliler Öğretmeni
Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.
12 Yanıt
Babam 48 Yaşında Sağır ve Dilsiz.Son zamanlarda fazlasıyla Psikilojisi bozulduğunu düşünüyorum nette çok araştırdım Sağır ve Dilsizler için Psikiyatri varmı diye ama buladım bugün bu siteyi buldum lütfen yardımcı olun.Babam ciddi anlamda şuan kötü ve yanlışlara sürükleniyor İstanbulda bize yardımcı olabilecek yerler varmı ? İsmini verebileceğiniz bir uzman yahut Öğretmen varmı ? Yardımlarınızı bekliyorum.Tşkler.
15-06-2011
Ebru GÜMÜŞBAŞ
Diğer

Sinir harbinin içinde ben de bulunuyordum.Haklı oldukları noktaların yanı sıra söylevleri ile tamamen bizleri karşı gruba koyarak bir ikilik yarattılar.
18-09-2007
Dilek ÖZKAN
İşitme Engelliler Öğretmeni

Açıkçası derslerde ve öğrencilerimle bireysel diyaloglarımda işaret dilini olbildiğince az kullanmaya özen gösteriyor,kendi aralarında olan iletişimlerinde kullandıkları işaret dilini yasaklamıyorum.Çünkü bu onların tercihi,onlar bu şekilde rahatlar.Ancak hayat sadece kendi arkadaş grubundan ibaret değil,bir şehri boşaltıp sadece işitme engellilere tahsis edmeyeceğmize göre herkes birbiriyle yaşamayı,iletişim kurmayı öğrenmeli değil mi?
20-08-2007
Esra ÖRDEKCİ
İşitme Engelliler Öğretmeni

Bu şekilde pozitif ve akılcı düşünen nadir insanlardan olduğunuzu düşünüyorum.Sebebine gelince;sizler hiç tanımama rağmen sizin hakkınızda birkaç fikir yürütmek isterim affınıza sığınarak.Sizi çok seven,iyi bir insan ,topluma yararlı bir birey olmanız için çabalayan aileleriniz olduğunu tahmin ediyorum.Nereden mi anladım yaptığınız işler insanların iyiliği için yapılan meslekler.Önce ailelerinizi, sonra sizi tebrik etmeliyim.Ancak diğer arkadaşlarınız sizler gibi şanslı değil.Malum türliyede yaşıyoruz mükemmel bir eğitim sistemine sahip değiliz.Herşey istendiği gibi olamıyor.Yukarıda yazdığınız yazıda kullandığınız imlanın doğruluğu,yazının amacına uygun anlatımını gerçekleştiren kaç arkadaşınız var?
20-08-2007
Esra ÖRDEKCİ
İşitme Engelliler Öğretmeni

Merhaba, Seda Bayrak ile Meslektas oldugumuz gibi, ayni zamanda Isitme engelliyimde. Arkadaslar, Isitme Engellilerin Isaret dilini tamamen ortadan kaldirmak icin, her isitme engelli bireyin Okur yazar olmasi konusmasi, ayrica dudaktan okumasi gerekir, ama takdir edersinizki böyle bir sey hemen hemen imkansizdir.Isitme yetisini kaybeden ve konusmada zorluk ceken isitme Engellilerin Özel egitim okullarindada bunlari ögrenemesi yüzünden bu arkadaslarimiza Isaret dili ile iletisim kurmaktan baska bir secenek kalmiyor. Her isitme engelli özel egitim okullarinda okuma-yazma, konusma ve dudaktan okuma terapilerinden basariyla cikamaz, bu durum sadece türkiyede degil dünyanin her yerinde gecerlidir; bunu göz önünde bulundurarak Okuma yazmayi, Konusmayi ayrica dudaktan okumayi ögrenemeyen isitme engellilerin Isaret dili ögrenerek toplumdan izole olmamalari gerektigini düsünüyorum. Isitme Engelli olmak Engel degildir, Engel kafada baslar... Saygilarimla... Sevgi ve Isikla Kalin.. Murat Kaya
14-08-2007
Murat KAYA
Özel Eğitim Öğretmeni

Herkese merhaba ! Bir süredir takip ediyorum soru-cevapları. Ben de işitme engelliyim. Aynı zamanda psikoloğum. İlk zamanlarda bahsettiğiniz konularda aklım karışmıştı. Bu karışıklığı işitme engellilerin dünyasına erişmeye çalışarak giderdim. Sizleri de bu dünyaya erişebilmek ve sorularınız cevp bulbilmek adına Türk İşitme Engelliler Milli Federasyonu'nun forum sayfası olan sanal bir ortama davet ediyorum. www.tiemforum.com Saygı ve sevgiyle...
28-06-2007
Seda BAYRAK
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

esra hanıma,hocam kurumumuzda incelemesını yaptığım bır ogrencının kabaca bep"ini hazırladım fikir edinmenız acısından sıze gonderdım,ihtıyacınızı karsılamazsa bıldırın daha detaylı olarak bır bep daha gondereyım (kapsamlı)iyi çalışmalar...
18-06-2007
Dursun DUYGULU
İşitme Engelliler Öğretmeni

size katılıyorum.benim canımı sıkan televizyonda örnek zagada seyrettiklerim.üniversiteden bir allahın kulu arayıpta açıklama yapmadı.
15-06-2007
Vildan KIRCALI
İşitme Engelliler Öğretmeni

Ben de sizinle aynı fikirdeyim.Genelleme yapmak yanlış ancak benim gördüğüm kadarıyla anne babası işitme engelli olan ya da çok da ilgili bir aileye sahip olmayan ailelerin i.engelli çocuklarının ""dünya bizim etrafımızda dönsün,biz kimseye uyum göstermek zorunda değiliz,devlet bize bakmak zorunda."tarzında bir bakış açısı olduğunu biliyorum.Ben 7 yıldır onların hayata bakışlarını değiştirmenin zorluğunu biliyorum.Beni kızdıran tdk ve meb gibi büyük kurumların bu oyuna alet olması ve onlara bizi muhatap göstermesi.Sizce?
14-06-2007
Esra ÖRDEKCİ
İşitme Engelliler Öğretmeni

ben de çalıştaydaydım bir dayak yemediğimiz kaldı söyleyecek çok lafım vardı ama konuşturmadılar federasyon kendi reklamını yapmaya gelmiş oraya meb de laf olsun diye bizi çağırtmış ama sahip çıkan yok çalıştaydan sonra işitme engellilere bakış açım değişti açıkçası bu arada tdk yı meb i ve o işe yaramayan federasyonu kınıyorum
14-06-2007
Emrah AKKAYA
İşitme Engelliler Öğretmeni

Aslında bu çalışmaya katılmak istiyordum.İşitme federasyon üyelerinin neden öyle yaptığını söyleyeyim bu arkadaşlar işaret dili ile eğitim almak istiyorlar.Ülkemizde işaret dili yörelere göre farklılık göstermektedir.Bu çalıştay ile ortak bir dile kavuşacakları düşünüyorlar.Yetişkin işitme engelli bireylerde cihazdan yararlanamamış,eğitim almamış ve geç cihazlanmış bireylerde işaret dili kullanılabilir.Ama aldığım eğitim ve eğitim anlayışım işitme yetersizliği olan bireyelerin doğal işitsel yöntem ile eğitim almalıdır.Bu şekilde bu bireylerin toplum ile bütünleşmeleri ve sosyal hayata uyumları daha kolay olacaktır.
09-06-2007
Tarık AKAY
Özel Eğitim Uzmanı

bunca rehabilitasyon merkezi işitme engelliler öğretmeni , dil ve konuşma terapisti , eğitim odyologları bu çocukların eğitimiyle ilgili tüm meslek grupları bu çocuklara DOĞAL İŞİTSEL SÖZEL YÖNTEM ile eğitim vermek ve konuşma kazandırmak için çalışırken İŞARET DİLİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINI HİÇ DOĞRU BULMUYORUM .BİZ ÇOCUKLŞARA İŞARETİ BIRAKTIRMAYA ÇALIŞIRKEN YANLIŞ GELİYOR SIRF BU YÜZDEN PEKÇOK MESLEK ELEMANI KATILMIYOR
09-06-2007
Selen ÜSKÜPLÜ
Özel Eğitim Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş Arayanlar

iş arayan 1740 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Fatih C.
Odyolog

Dün

Hamide T.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Dün

Vesile S.
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

Dün

Seda Y.
Uzman Öğretici

Dün

Özer Ö.
Beden Eğitimi Öğretmeni

Kullanıcı Görüşleri...
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.