Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

Tanım

Sağlık kurumları bünyesindeki  tanı ve tedavi laboratuarlarında hastanın durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişidir.Sağlık kurumları bünyesindeki  tanı ve tedavi laboratuarlarında hastanın   durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişidir.

Görevler

  • Laboratuardaki test cihazları ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapar,
  • Deneyler, analizler ve testlerde kullanılacak numune ve örnekleri hazırlar,
  • Tahlil edilecek katı ve sıvı örneklerin test edilebilmesi için gerekli kimyasal sıvıları ve karışımları ve fiziksel şartları hazırlar,
  • Laboratuar araç - gereçlerini kullanarak istenilen deney, test ve analizleri yapar,
  • Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder, takip işlemlerini yapar,
  • Laboratuar araç - gereçlerini temizler, dezenfekte eder, bakımını yapar,
  • Laboratuar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

  • Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
  • Dikkatini uzun bir süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı,
  • Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
  • Rutin işler yapmaktan sıkılmayan,
  • Sorumluluk sahibi,
  • Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Tıbbi laboratuar teknikeri sağlık kuruluşlarının laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç). Görevini genellikle oturarak yapar. Tıbbi laboratuar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan, idrar vb.) ve aletlerle ilgilidir, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Bu meslek zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma ihtimali yüksektir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Tıbbi laboratuar teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, hıfzısıhha enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler.

Tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar ile araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

Mesleğin eğitimi Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokullarının "Tıbbi Laboratuar" bölümü ile meslek yüksekokullarının ?Laboratuar?  bölümünde verilmektedir.  Ayrıca sağlık meslek liselerininde labortauvar bölümü vardır bu bölümü bitirenler laboratuvar teknisyeni , meslek yüksek okulunu bitirenler ise laboratuvar teknikeri ünvanını alır.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

  • Meslek Liselerinin ?Tıbbi Laboratuar? ve ?Laboratuar? ön lisans programlarından birine sınavsız geçiş için belirlenen bölümlerinden mezun olanlar bu ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  • Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar ise Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal (SAY-1) puanı almaları koşuluyla sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler.

Eğitimin Süresi ve İçeriği

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. üniversite eğitimi için.

Öğrenciler eğitimin 1. Yılında; Fizik, Anatomi, Tıbbi Biyoloji Genetik, Psikoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Sağlık Mesleğinin Esasları ve Deontoloji, Fizyoloji, Biyoistatistik,, Genel Biyokimya, Kimya, Genel Mikro-Parazit, Farmakoloji,   Parenteral Tedavi Uygulamaları, Patoloji

2 Yılında; Özel Mikrobiyoloji, Özel Biyokimya, Bilgisayar Bilgisi, Arşiv, Halkla İlişkiler, İlkyardım, Odiyometri Nörofizyoloji Laboratuarları ve Uygulanan Yöntemler, Deney Hayvanları ve Bakımı, Elektrikli ve Elektronik Cihazların Bakımı ve Tekniği, Klinik Mikrobiyoloji, Klinik Biyokimya gibi mesleki dersler ile Yabancı Dil, Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel kültür derslerini alırlar.    

Eğitim süresi lise içinse 4 yıldır. son sınıfta 1 gün okul 4 gün ise hastanede uygulamalı staj eğitimi görür.

Meslekte İlerleme

Tıbbi Laboratuar Teknikerleri çalıştığı sağlık kuruluşunda laboratuar sorumlusu olarak çalışabilirler. Belli bir bölümde uzmanlaşmaya gidebilirler.

?Tıbbi Laboratuar? ve ?Laboratuar?   ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı?nda başarılı oldukları takdirde ÖSYM?nin ?Tıbbi Laboratuar? ve ?Laboratuar? ön lisans mezunları için belirlediği lisans programlarından birine yerleştirilebilirler.

DGS sınavında başarılı olan öğrenciler biyoloji bölümünü okurlar ve tus sınavına girerler burda da eğitim aldıktan sonra bıranşına göre biyokimya veya mikrobiyoloji uzmanı olarak ünvan alırlar.

Burs, Kredi ve Ücret Durumu

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Tıbbi Laboratuar teknikerleri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 3-4 katı oranındadır.

Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.         

Diğer

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İş Arayan Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

iş arayan 1982 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

12-09-2021

Tuba Ö.
Çocuk Gelişimcisi

5 gün önce

Emre Ç.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı

06-08-2021

Melda M.
Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

06-08-2021

Ömer F. Y.
Fizyoterapist

11-07-2021

Züleyha Y.
Okul Öncesi Öğretmeni

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.