PARKİNSON VE GÜNCEL TEDAVİLERİ


26-03-2021 |

PARKİNSON VE GÜNCEL TEDAVİLERİ

Parkinson nedir, tedavisinde ne gibi yöntemler kullanılmaktadır, son güncel tedaviler neler? Parkinsonlu hastanın yaşamını kolaylaştıracak tavsiyeler

✔ Genelde 60 yaşına yakın kişilerde görülmeye başlanan, tedavi edilmedikçe #progresif ( #ilerleyici ) seyre dönüşen bir hastalıktır. Çoğunlukla vücudun bir yarısında #tremor ( #titreme ) ile başlar, tedaviden mahrum kalındıkça, diğer tarafa da sirayet eder.

✔ Aslında tüm canlılarda beyin yaşlandıkça dopamin ve dopamin'in uyardığı hücreler azaldığı için hareketlerde yavaşlama ve titreme gibi hafif parkinson benzeri bulgular görülür.

#DOPAMİN aslında bir hız-koordinasyon hormonudur diyebiliriz. İşte Parkinson'da bulguların çok hızlı ve şiddetli olmasının ana sebebi de dopaminin normalden çok hızlı azalmasıdır..

✔ #Dopamin #nörotransmitter maddeler denilen ve sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasal maddelerden biridir. Eksikliği #Parkinson hastalığının ana sebebi olarak tahmin edilmektedir. Parkinson'un asıl sebebi hâlâ tam olarak tespit edilememiştir. Dopamin beyinde hareketlerimizin amaca uygun yapılmasını (ince motor hareketler/hareketimizin ince ayarını) sağlayan bölgede (substansia nigra) görev almaktadır. Dopamin'in temasının olduğu hücrelerin kaybıyla parkinson hastalığı ortaya çıkmaya başlar. Bazı insanlarda dopamin kaybının daha hızlı oluş sebebi, hâlâ bir sır olduğundan bilim son yıllarda bu konu üzerine bi hayli çalışma yürütmektedir.

�� PARKİNSON BELİRTİLERİ

�� En bariz olanlar; hareketlerde yavaşlamalar ve titremeler yani tremordur. İstirahat halinde ortaya çıkan, el-ayaklarda titreme ve eklem hareketlerinde katılıkla kendini gösterir.

�� #Tedavi geciktikçe; yürürken tek veya iki taraflı kol sallanma hareketlerinde azalma veya tamamen kayıp, omuzlarda #protraksiyon (öne doğru kavislenme/ #kamburluk ile birlikte), adımlarda küçülme, kalkmada ve harekete geçmede gecikmeler, düğme-fermuar kullanmakta güçlük, dönmede zorlanmalar (ayakta-uzanırken) maske yüz ifadesi, yazı yazarken harflerde gitgide küçülme.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

�� Özellikle de konuşmada alçak ve yavaş ses tonu ile konuşulmaya başlanmasının bir sebebi de mineral eksikliği ( #DEMİR ) söz konusu olmaya başlamasıdır. #Mineraleksikliği kasların kasılıp gevşemesinde çok büyük rol oynamaktadır.

�� NASIL BİR ÇÖZÜM SUNUYORUZ?

�� Medikal/ilaç tedavilerine ek eş güdümlü olarak farklı branşlardan uzmanların takibi ile (Fizyoterapist & Nörolog & Aile hekimi...) en güncel tedavileri uygulayarak (ana sebebini bulmaya yönelik araştırmalar sebebiyle her geçen gün yeni teknikler bulunuyor) ilkin hastalığın progresif seyrini durdurmaktayız.

�� Ardından fiziksel kayıpların geri kazanımı için yoğun bir fiziktedavi süreci başlatarak (hastanın toleransına göre haftada 3-6 gün) iyileşme sürecini hızlandırmaktayız.

�� PARKİNSONDA SON GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

✔ Beyne elektrodlar yerleştirilip, fazla ateşleme yapan beyin hücrelerinin susturulması ve düzenlenmesi üstünden etki eden bir çalışma mevcut. Bu çalışma ve sonuçları ile ilgili son güncel bilgileri instagram hesabımızdan ve internet sitemizden takip edebilirsiniz.

✔ Ayrıca L-dopa pompası denilen ve bağırsak cerrahisi ile vücuda entegre edilen minik bir cihaz ile tremorların (titremeler) önüne geçilmeye başlanmıştır.

✔ Henüz deneme aşamasında olan ve vücuda elektromanyetik frekansla dalgalar göndererek tremorları anında kesen bir portatif cihaz da prototip aşamasındadır. Görüntülerini instagram hesabımızda bulabilirsiniz.

�� BİR KAÇ ANAHTAR BİLGİ VEREYİM!

�� Parkinson hastalarına vücut dışından dopamin verilmesi uygun bulunmamaktadır. Zira dopamin kan basıncını ve atış sayısını yükseltme amacıyla da kullanılabilen bir hormondur. Haliyle tansiyonu yükseltici etkiye sahiptir. Artı olarak kana verilen dopamin Beyin-omurilik sıvısı (Bos) dediğimiz sıvıya ulaşamaz bu sebeple merkezi sinir sitemini doğrudan etkileyemez. Parkinson hastaları ve distoni hastalarında, beyindeki dopamin miktarını artırmak için, dopamin sentezinde öncü molekül olan L-DOPA(Levodopa) molekülü kullanılır, L-DOPA kan-beyin bariyerini aşabilir. Yaptığım araştırmalarda şu veriye ulaştım:

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.
#L-Dopa baklagillerde de bulunuyor ve parkinsonun ilk evrelerinde bazı hastaların  faydasını gördüklerine dair yorumları da mevcut, fakat vücuda aynı zamanda ilaç olarak da alınmaya başlanınca vücuttaki dozajının artışı ters tepki gösterebilmektedir.

�� Dopamin, vücutta kana karışarak #nörohormon olarak da görev aldığından beyinde bulunan hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılayabilmektedir. Prolaktin normalde gebeliğin düzenlenmesi-süt üretimi gibi görevlerden sorumlu olsa da bir diğer görevi de böbreklerde bazı maddelerin emilimini sağlamaktır. Haliyle Dopamin eksikliği sonucu oluşan PARKİNSON böbrek problemlerini de beraberinde getirebilir. Hastalar su tüketimine çok dikkat etmeli ve "multidisipliner (bütüncül tıp) çalışması" gözetilerek iç hastalıkları doktorunun da gözetiminde tedavisine devam ettirilmelidir.

FZT. EYYÜB MUSAB TAŞ / EFİTE EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Fizyoterapist

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.