MEVSİMSEL DEPRESYON


02-03-2021 |

MEVSİMSEL DEPRESYON

Siz de son zamanlarda uyku sürenizde veya kalitenizde bir değişiklik yaşıyor musunuz? Kilonuzda gözle görülen bir değişiklik fark ettiniz mi?

MEVSİMSEL DEPRESYON

 

Mevsimlerin geçişleri kimi insanlar için heyecan verici olurken kimileri için hüzünlü hatta başa çıkması zor olabilir. Peki siz de son zamanlarda uyku sürenizde veya kalitenizde bir değişiklik yaşıyor musunuz? Kilonuzda gözle görülen bir değişiklik fark ettiniz mi? Sabahları uyanırken rutininize göre daha çok zorlandığınızı hissediyor musunuz? Mevsim geçişlerinin kişinin ruhsal iyilik halini, uyku miktarını veya kalitesini, enerji ve motivasyon düzeyini, yeme düzenini ve sosyal hayatını etkileme derecesinin genele göre fazlalığı mevsimsellik olarak adlandırılır.

 

Mevsimsel depresyon, genelde sonbahar aylarında başlayan ve kış aylarında da devam eden çökkünlük belirtileri ile kendini gösteren bir tür duygulanım bozukluğudur.  Bu bozukluk sad (seasonal affective disorder) olarak isimlendirilmiştir. Genel belirtileri çökkün duygu durum, yeme miktarında artış ve buna bağlı kilo alımı, uyku süresinde artma, sabah uyanma zorluğu, yorgun ve bitkin hissetme, dikkatini toplayamama,  anhedoni, sosyal içe çekilme ve genel olarak karamsar bakış açısına sahip olma denilebilir. Sıklıkla yüksek enlemlerde görülür.

 

Hepimiz, kışa doğru, azalan ışık miktarı sebebiyle kış hüznü yaşabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken hemen herkeste bulunan mevsimlere bağlı kilo farklılıklarından ziyade bu ruhsal durumun boyutu ve kişinin işlevselliğini sürdürüp sürdüremediğidir.Mevsimsel duygu durum bozukluğunun majör depresyonun bir türü olduğu unutulmamalıdır. Hastalığı mevsimsellikle açıklamanın yanı sıra kişiye göre farklı karakterize olabileceği de unutulmamalıdır. Bu konuyla ilgili destek almak istediğinizde, terapistinizle hikayenizi paylaşırken yaşadığınız süreçleri detaylı olarak paylaşmanız oldukça önem arz etmektedir.

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

 

Aynı zamanda kişinin duygu durum bozukluğu döngüleri de dikkate alınmalıdır. Kişinin ilkbahar-yaz dönemlerinde nispeten çökkünlükten sıyrılıp enerji kazanması akla hipomaniyi, dolayısıyla tip 2 bipolar bozukluğu getirebilir. Bu yüzden bu iki tanıyı birbirinden ayırmak bazen oldukça güç olabilir. Mevsimsel depresyon, mevsimlere bağlı klinik seyri ve özel tedavi biçimine (fototerapi) verdiği yanıtla ayrılabilir.

 

Dsm V’e göre, aşağıda yazan belirtilere sahipseniz mevsimsel örüntü gösteren depresyon geçiriyor olabilirsiniz;

 

-Mevsimsel depresyonun başlıca özelliği depresyon dönemlerinin yılın belli zamanlarında başlıyor ve yatışıyor olmasıdır ve bu durum tetikleyici psikososyal stres faktörü veya yaşam olaylarını içermemelidir. Çoğu olguda bu dönemler sonbahar-kış aylarında başlar, ilkbaharda yatışır. Bu döngü en az iki yıl sürmüş olmalı ve bu süre içinde mevsimsel olmayan dönemler olmamış olmalıdır. Ayrıca mevsimsel depresyon dönemleri, kişinin yaşamı boyunca ortaya çıkmış olan mevsimsel olmayan dönemlerinden sayıca daha çok olmalıdır.

 

-Mevsimsel örüntüde ortaya çıkan depresyon dönemleri çoğu zaman, çok uyku uyuma, çok yemek yeme, kilo alma ve karbonhidratlara aşırı düşkünlük gösterme ile belirlidir.

 

Mevsimsel depresyonun etkinliği kanıtlanmış ve uzun süredir kullanılan, en bilinen tedavisi “ışık tedavisi”dir.  Antidepresan ilaçlar da tedavi seçenekleri arasındadır. Bunun yanında psikoterapi de diğer birçok psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi etkili bir tedavi yöntemidir. Psikoterapilerin depresyon tedavisinde yüksek oranda etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

 

Son dönemlerde bu gibi rahatsızlıklarınız olduğunu düşünüyorsanız bu konuda uzman desteğiyle ilerlemenizin faydalı olacağını unutmamalısınız.  Sizlere destek vermek için uzman kadromuzla PsikoTerap-İST ailesi olarak daima yanınızdayız..

 

Uzman Klinik Psikolog Damla KANKAYA

 

Yazan: Psikolog Şevval Kardelen YILDIRIM

 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolog (Klinik)

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

İş Arayanlar

iş arayan 2084 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Güniz A.
Okul Öncesi Öğretmeni

Bugün

Yasemin A.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Emine Ö.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Rozelin İ.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bugün

Selin G.
Psikolog (Klinik)

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.