Evlilik Öncesi Sorunlar: Son Düzlük


18-06-2020 |

Evlilik Öncesi Sorunlar: Son Düzlük

'Erkek arkadaş, sevgili, flört, sözlü, nişanlı... '

'Erkek arkadaş, sevgili, flört, sözlü, nişanlı... ' bunlar bir yuvanın kurulmasına doğru yol alırken kişilerin birbirine verdiği isimler ve sıfatlardır. Bu aşamalarda ilişkiye has güzellikler ve zorluklar pek tabi olur. Çünkü her ilişki kendine has özellikler barındırır. İyi bir kişiyle iyi bir ilişki yaşamak ve bunu evlilikle taçlandırmak ise herkesi hayalidir. Peki, çiftlerin evliliğe doğru aldığı yolda karşılaştığı zorluklar nelerdir? Ve nasıl çözüme kavuşturulmalıdır? 

           Herkes bizzat yaşayarak veya dolaylı yollarla bu sorunları bilir ve tecrübe eder. Tabi bu evrede işler ciddiye bindiği için sorumluluk artar ve çiftlerin üzerindeki baskının rehavetiyle en ufak detaylar bile ciddi tartışmalara yol açar. İlişkinin getirdiği roller farklılaşmaya başladığı için beklentiler değişir. Buda kişilerde uyuşmazlık yaşatabilir. Sağlıksız bir evliliğin hiç kuşkusuz en büyük nedeni ise çiftlerin birbirini yeterince tanımamasıdır. Düşünceler yeterince bilinmezse bu yargılamalara yol açar, ilişki bu şekilde yıpranır. Çiftler birbirinin beklentilerini tam olarak anlayamadığı için gerçekleştiremez ve sorunlar büyür. Bu aşamada durumu içinden çıkılmaz hale getiren ise sağlıksız iletişimdir. Gerektiği gibi iletişim kuramamak karşılıklı 'değişim' ithamlarını beraberinde getirir. Ve iletişim kopma noktasına gelir. 

           Önemli bir diğer sorunda işin maliyet kısmıdır. Bu ailelere ve çiftlere büyük baskılar yapar. Ailelerin beklentileri doğal olarak yangına körük taşır. Her iki ailede tabiri caizse 'Parayı verdim düdüğü çalayım.' der. Buda aileler arası çekişmeleri arttırır. Hele ki ailede evlenen ilk çocuk onlarsa aileler daha baskın roller alır. Bir zaman sonra çiftler ikinci-üçüncü plana atılır. 

          Peki, bu sorunlar nasıl aşılmalıdır? Çiftler veya çiftlerden daha heyecanlı aileler neler yapabilirler? Pek tabi değişen şiddetlerde tartışma ve sorunlar her çift arasında gerçekleşir. Bunlar yoksa ilişkide bir şeyler yanlış gitmiş demektir. O ilişkide bir boyun eğen var demektir. Yani kısaca hiç sorun olmaması bir sorun olabilir. Sorunların ve tartışmaların en büyük çözümü ise her türlü ilişkide emniyet sibobu görevi gören EMPATİ'dir. Empati her ilişkide bir şeylerin çözüme kavuşmasını hızlandırır. Çünkü hatanın kaynağı çözümün en büyük anahtarıdır ve sorunun kaynağına bu şekilde ulaşılır.

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

            Biraz daha kompleks çözümler ise ilişkiye ve ailelere has olabilir. Lakin her evlenme aşamasında olan çiftin alması gereken önlemler olmalıdır. İlişkiler sağlam temellere oturtulduğu taktirde sallayan kişiler olsa da yıkılması güç olur. ( Unutmayın ki bir şey sallantıdaysa onu sallayan birisi mutlaka vardır.) Gelin bu önlemleri akılda kalması daha kolay olsun diye madde madde sıralayalım:

 1) Ortak dil! Sevgi her zaman kendi diliyle konuşur. Sevdiğiniz insanla kimsenin bilmediği bir anlaşma şekliniz mutlaka vardır. Bunu herkese karşı korumanız faydanıza olacaktır.

2) Net duruş! Çiftlerin evlilik kararını aldığında nasıl bir yol izleyeceğini en başında ailelere korkusuzca, kararlı bir şekilde açıklamaları kontrolü ellerinde tutmalarını sağlar. Kontrolü elinizde tutun gençler!

3) Birbirinize sahip çıkın! Çiftlerin ve ailelerin unutmaması gereken şey şu ki; yuvayı kuran ve içinde yaşayacak olan kişiler evlenecek kişilerin kendileridir. Nasıl, ne zaman, nerede vs. olacağına karar veren çiftler olmalıdır. Karar almaktan ve uygulamaktan korkmayın! 

4) Tartışmalarınızın ve sorunlarınızın aranızda kalmasını sağlayın! (Uzman dışında.) Ailelere yansıtmayın. Aynı şekilde ailelerde karşı tarafla yaşadığı sorunu çiftlere yansıtmamalıdır. 

5) Ailelerinizin görüşlerini müstakbel eşinize taşımayın. (Örnek: annem senin şu huyunu sevmedi...)

*) EMPATİ YAPIN!

              Son olarak ailelere bir şeyler söylemek gerekirse; çiftlerin heyecanlarına ve isteklerine kulak verin. Onlara boyun eğdirmek yerine el uzatmanız birlikte hareket etmenizi daha kolay hale getirir. Kendi yapamadıklarınızı onlarda gerçekleştirmeye çalışmayın. Onlara tepelerinde değil yanlarında olduğunuzu hissettirin.

          Bu yola baş koyan herkese şimdiden mutluluklar dileriz. Eğer sorunları çözmekte güçlük çekerseniz işinin ehli bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim... 

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1205 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Nadine T. Ö.
Psikolog

Bugün

Melis A. K.
Psikolog

Bugün

Sevgi Z.
İş ve Uğraşı Terapisti

Bugün

Aybike Y.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bugün

Osman D.
Fizyoterapist

Kurulum, donanım, güncelleme derdi yok, doğrudan kullanımınıza hazır kapsamlı bir otomasyon...

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • 7/24 Heryerden Erişim
  • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
  • Servis Programı
  • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.