DİL VE KONUŞMA EGZERSİZLERİ


13-08-2005 |

DİL VE KONUŞMA EGZERSİZLERİ

DİL GELİŞİM EGZERSİZLERİ

 

DİL HAREKETLERİ:

 

DUDAK HAREKETLERİ

 

YANAK HAREKETLERİ

 

MİMİKLER

 

ÇENE HAREKETLERİ

 

BURUN HAREKETLERİ

 

DİL GELİŞİM ALANI VE EGZERSİZLERİ

 

NEFES ALMA

 

GIRTLAK HAREKETLERİ

 

 

DİL GELİŞİM EGZERSİZLERİNİN UYGULANMA YÖNTEMLERİ

 

A  Konuşma Organlarının Çalıştırılması

 

1- Emmek: Kamış kullanarak değişik içeceklerin içirilmesi. Eğer kamışı çocuk ağzında tutamıyorsa kamışın etrafına lastik sararak yada farklı şeylerle destekleyerek kamışın ağız kısmı kalınlaştırılabilir.

- Alıştırmaya başlangıç olarak 9 mm lik hortumlarda kullanılabilir(gerekli ise)

- Emmeyi öğretmek;Terapist  kamışı meyve suyunun içine sokar emerek kamışa meyve suyunu çeker.Üst kısmından kamışı kapatarak kamışı bardaktan çıkarır.Kamışı düz olarak çocuğun ağzına sokar.Çocuk kamışın içindeki meyve suyunu bu şekilde emer.İkinci aşamada kamış biraz daha havaya kaldırılır ve kamış bu pozisyonda iken meyve suyunu emer.

Not:Terapist çocuğa emme sonrası davranışları gösterir.Ağzını şapırdatır.”mmm çok güzel”gibi sözel uyarılar verir.

 

2- Üflemek: Öncelikle derin nefes alıp verme nefes alırken “f ve p”sesini çıkarmak gibi çalışmalar yapılmalıdır.

-     Küçük bir mumu söndürmek

-     Küçük renkli makyaj pamukları araç olarak kullanılabilir.Pamuk masaya konur çocuk üfleyerek pamuğu hareket ettirir.

-     Bir kase deterjanlı su hazırlanır.Çocuk kamışla üfleyerek balonlar yapmaya çalışır.

-     İçinde küçük bir top olan plastik düdük üflemeye çalışır.

-     Küçük plastik bir borazan (flüt)ile üfleme çalışılır.

-     Bir pinpon topu ile üfleyerek masada oyun oynanır.

 

3- Çiğneme: Çiğneme dil dudak ve yanak kaslarının ortaklaşa çalışmasıyla ortaya çıkan bir      harekettir.

Yanak:Dil çiğneme de aşağıdan yukarı ,yukarıdan aşağı doğru dairesel hareketler yapar.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Isırmak:Çocuğa elma havuç gibi katı yiyecekler vererek ısırması istenir.

Sağ ve Sol yanakta çiğneme:Bir parça bisküvi çocuğun bir yanağının içine konulur.Çocuk dil yardımı ile bisküviyi yanaktan alır ve çiğner.Aynı çalışma diğer yanakta da yapılır.

Ağız kapalı çiğnemek:Bu çalışma için çok zor bir harekettir.Sürekli alıştırma gerekir.(haşlanmış patates gibi yumuşak katı yiyeceklerle çalışılır)

- Çocuğa 30sn süre ile çiklet çiğnetilir.

 

Dil:

Çocuğun dilinin ucuna bir parça bisküvi konulur.Çocuk bisküviyi dil yardımı ile ağzının içine alır.

Bir parça reçel ve çikolata (saralle gibi)çocuğun üst dişi ile dudağı arasına konur,çocuk dili yardımı ile bunu ağzına alır ve çiğner.

 

Dilin Yön Değiştirme Hareketleri:

-         Bir parça reçel veya çikolata çocuğun yanağının içine konur.Çocuk dili ile ağzına iter ve çiğner.

-         Bir parça lokum çocuğa verilir ve çiğnemesi istenir.

-         Küçük bir parça bisküvi çocuğun yanak içlerine diş etlerinin üzerine konur.Çocuk dili ile bunu alıp çiğnemeye çalışır.(önce bir sonra diğer yanağa)

-         Sağ ve sol yanak içine aynı anda birer parça bisküvi konur.Çocuk yanak içine konan bisküvilerin ikisini birden ağız içine alıp çiğnemeye çalışır.

-         Küçük bir kaşık çocuğun ağzına sokulur ve kaşık dilin üzerine bastırılır.Çocuk bunu dilini kaldırarak karşı koymak isteyecektir.Çocuk bu tepkiyi verince diş fırçası ile çocuğun dilinin üzeri hafif hafif fırçalanır.

 

 

Dil Çıkarma Alıştırmaları:

-             Çocuğun dudaklarına reçel sürülür,çocuk reçeli yalamaya çalışır.

-             Bir lolipop alınıp,çocuğun bunu yalamaya çalışması sağlanır.

-             Dudakların alt ve üst kısmına (bıyık yerine ve çene üstüne )reçel sürülür.Çocuk dilini üst ve alta mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışarak reçelleri yalamaya çalışır.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

 

Dili İçe Çekme Çalışmaları:

-     Çocuğun dilinin ucuna bir parça çikolata bisküvi konulur çocuk dilini içeri çekerek yiyeceği çiğnemeye çalışır.

-     Biraz seloteyp veya bandı çocuğun dil ucuna sarılır.Bu bant hafifçe çekilerek dil dışarıya çıkarılmaya çalışılır.

 

Dudak Hareketleri:

Hareketlerin Taklidi:Çocuğa üzerinde çeşitli yüz mimiklerinin bulunduğu kartlar verilir.(ağlama,gülme,kızma,üzülme vb.)ve çocuktan bunları taklit etmesi istenir.

Duvara asılı bir ayna karşısında çocuk ile birlikte geçilir dudak çeşitli şekillere sokulur ve çocuktan yapması istenir.

Terapist çocukla karşılıklı oturup, gülme, kızgınlık, somurtma, sırıtma, öpme, hapşurma vb. hareketlerini  tekrarlar.

Çocuk düğmeyi dişleri ile dudak arasına koyar,terapist lastiği hafifçe çeker ve hafifçe lastiğe vurur lastik hareket eder,çocuk bu hareketi dudaklarında hisseder.Aynı çalışma düğme ağız içinde dudakta yapılabilir.

 

Kamışla meyve suyu ve başka içecekler içirilir.Bir kaşığa biraz yiyecek konulur,çocuğun ağzına doğru uzatılır.Çocuk üst dudağı yardımı ile yiyeceği kaşıktan almaya çalışır.Terapist kaşığı yavaşça çekerek çocuğa yardımcı olur.

 

Ağız Alıştırmaları:

Terapist çeşitli dil dudak ve çene hareketleri yaparak çocuktan bu hareketleri taklit etmesini ister.

    Bir tabağa reçel yada süt konulur çocukla birlikte yalama çalışması yapılır.

    Çocuğa dondurma,şeker ve lolipop yalatılmaya çalışılır.

    Çocukla derin nefes alma,yanakları şişirme,üfleme çalışmaları yapılır.

                            

TEMEL ALIŞTIRMALAR

-     Dili diş ve dudaklar arasından çıkarma(ağız açık olarak)

-     Dili içeri çekme

-     Dili ağız dışında sağa sola hareket ettirmek

-     Dilin arka kısmını yukarı kaldırmak.

 

          Çeşitli dudak hareketleri yaparak aşağıdaki gibi sesler çıkarır.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

a)  “cık”sesi

b)  b)Elini ağzına vurarak kızıl derili gibi “aaa” sesi

c)  c)Ağız şapırdatma sesi

d)  d)Öpme sesi

 

Çocuk  terapistin ağzına elini değdirip ağız kapalı”mm”sesi çıkarılır sonra  çocuğun ağzına eli değdirilir çocukta aynı şekilde “mm”sesi çıkarır.

         

 
Ağız Kapatma Alıştırmaları

 Terapist  küçük bir kağıt parçasını dudaklarının arasına koyar ve dudakların arasında 5-10 sn tutar. Daha sonra aynı hareketi çocuğunuzdan yapmasını isteyiniz.

 

Bir oyuncağa ip takılır (tekerlekli araba gibi) ipin bir ucunda da bir düğme takılır. Çocuk düğmeyi dişleri ile dudakları arasında tutar ve dudaklarını sıkıca kapatır.Düğmeyi dudakları ile oyuncağı hareket ettirir.                    

Yorumlar (95)

[ Üyelere Özel ] 20-09-2015 16:54:13

Merhabalar sitenizi bugün keşfettim.Ankara da bir özel eğitimde çalışıyorum. Bugün bir yakınım tanıdığı biri için konuşma , dil egzersizleri ile ilgili bilgi istedi.Dökümanlarım okulda idi. Araştırdım ve sizi buldum. Öncelikle kutluyorum.Olması gereken çalışmaları buldum ve yakınıma önerdim.Çalışmaların tamamına yakınını öğrencilerime uyguluyorum. Aile de tekrarları yapınca çok hızlı gelişme kaydediyoruz. Çalışmaları, cocukları bıktırmadan oyunlaştırıp zevkli hale getirince daha güzel sonuçlar alınıyor. Tekrar teşekkür ediyorum iyi ki varsınız.

[ Üyelere Özel ] 21-05-2015 23:52:25

Emeğinize sağlık

[ Üyelere Özel ] 11-07-2013 14:00:24

Çok Yararlı bilgiler, Emeğiniz için teşekkürler.

[ Üyelere Özel ] 01-07-2013 12:11:49

Bilgilerinizden yararlandım, çok teşekkür ederim.

[ Üyelere Özel ] 23-02-2012 22:45:31

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bir de nefes kontrolü ile ilgili bilgiler olursa daha iyi olur bilen varsa yazsın lütfen teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 28-07-2010 12:14:44

Merhabalar. Benim 3-4 yaşlarında iki öğrencim halen baş kontrolu sağlamamaklar bitlikte çiğneme ve yutkunma konularındada gelişmemişlerdir. Önceki öğretmeni bunun üzerine yaklaşık altı ay çalışmış çok az ilerleme kaydetmiştir. Bu konuda uygulamalar yapıp da daha hızlı sonuç aldınız mı? Ve ya önerebileceğiniz yararlı yöntemler?

[ Üyelere Özel ] 21-03-2010 23:43:04

Basitten karmaşığa doğru adım adım kazandırılacak beceriler, egzesizler, çok faydalı bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık :)

[ Üyelere Özel ] 03-10-2008 20:46:28

emme çalışmasında pipet yerine daha farklı materyaller kullanılabilir.mesela piperon baslıkları daha esnek ve yumuşaktır bu daha iyi sonuç verebilir.ve üfleme çalışmasında mum üfleme faydalı olur ama dikkat edilmesi gereken şey çocuğun agızdan üfleyip üflemediğidir. işte kamışı burda kullanabiliriz kamışla su dolu kaba veya elinizin üstüne üflettirebilirsiniz..ayrıca pipetle deterjanlı suya üfleme çalışması yapmayın çocuk suyu içebilir. bunun yerine hazır baloncuk üfleme materyalini kullanın .yada detejanlı su hazırlanmış bir kapın üstündeki baloncukları üfletebilirsinizz........vs.. çiğneme çalışmasına gelince ilk başta yüz jimnastiği yapılır ve sonrasında yumuşak gıdalar yardımlı olarak çiğnemesi sağlanır bu şekilde uygulama katı yiyeceklere doğru gider... yinede bu bilgi için tşk ederimmmm

[ Üyelere Özel ] 22-04-2008 23:25:24

verilen bilgiler aşamalı ve sistematik yüreğinize sağlık ancak bunu çocuğun içinde bulunduğu durumu gözardı etmeden çok dikkatlice uygulamak gerekiyor,irite olmamalı hatta çocuğun ilgi alanı tespit edilerek o yönde gidilmesi (oyunlaştırarak.komik ,kararlı,keyifli) olmalı olabildiğince ve yaşamın içinde yeri geldiğince kullanılmalı (sosyal entegrasyonlarda)paylaşımınız için teşekkür ederim ilhan yılburak

[ Üyelere Özel ] 07-04-2008 12:16:17

Değerli arkadaşım, emeğine sağlık.Bu bilgiler bile bir çok eğitimci arkadaşa yol gösterir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var. bu çalışmaları yaparken Özel eğitime ihtiyacı olan çocuğun yada bireyin hikayesi gözardı edilmemeli.bir küçük yanlış daha çok hataya sebebiyet verebilir. Mümkünse, arkadaşımızın bizimle paylaşmış olduğu bilgiler bu konudaki uzman kişinin (dil ve konuşma terapisti,fizyoterapist) yönlendirmesi, model olması ve belirli aralıklarla eğitimcinin yapmış olduğu çalışmaları takip etmesi ile iş birliği içinde gitmesi gerektiğini biliyor ve bunun doğruluğuna inanıyorum.

[ Üyelere Özel ] 24-02-2008 18:41:20

uğraşılırsa verim alınabilinir. tutarlı ve kararlı bir yol izlemek gerekir.Yani başından sonuna kadar uygulamak.

[ Üyelere Özel ] 28-11-2007 21:21:58

Gayet iyi ve aşamalı bir anlatım, bizim de öğrencilerimiz için uygulamaya yönelik olmuş.Hazırlayan kişiye teşekkür ederiz.

[ Üyelere Özel ] 23-11-2007 23:53:52

teşekkürler arkadaşlar

[ Üyelere Özel ] 22-11-2007 15:10:09

abdullah arkadaşım doğruları yazmışsın ve bu bilgiyi bizimle paylaştığın için teşekkürler... o beğenmeyen arkadaşlara sesleniyorum "bilinçsizce" "berabat" gibi kelimeler lütfen sarf etmeyelim insanlara kırıcı konuşmayalım burda bu kelimeleri konuşacağınıza bilginizi konuşturun burası bilgi paylaşma platformu eğitim üzerine bu şekilde konuşamazsınız!!!

[ Üyelere Özel ] 04-11-2007 00:00:30

süper

[ Üyelere Özel ] 02-11-2007 15:17:13

uygulanırsa verim alınabilir

[ Üyelere Özel ] 28-10-2007 20:58:28

teşekkurler

[ Üyelere Özel ] 03-10-2007 11:32:29

tebrikler.

[ Üyelere Özel ] 17-09-2007 22:55:10

çok teşekkürler makaleniz bir özel eğitimci için çok yararlı bir öğrencimin çiğneme bir diğerinin konuşma problemi var bu noktada ilk adım için yaralı olacaktır tekrar teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 13-09-2007 13:42:17

elinize sağlık gayet güzel böyle kaynakların çoğalmasını diliyorum

[ Üyelere Özel ] 05-09-2007 20:34:07

egzersizler doğru fakat bu makalenin yaralanımı ve uygulaması nedir?makalenin veriliş amacı nedir? dil gelişimi bu şekilde mi destekleniyor? yurtdışındaki sitelerde makaleler bu şekilde mi veriliyor? bu nasıl uygulanıcak kime uygulanıcak?bu bi makaleden çok gazete sayfasındaki habere benziyor. ama şu da var ki az sayıda bu meslek çalışanı zahmet edip paylaşıma açık bilgiler veriyor.dayanışma oratmı sağlıyor.

[ Üyelere Özel ] 25-08-2007 19:56:11

öğrencilerimle çalıırken kullanacağım. sağolun

[ Üyelere Özel ] 24-08-2007 20:01:07

eğsersizler güzel ama her konuşma bozuklugun eğsersizleri farklıdır siz karma olarak vermişsiniz eğsersizler verilmeden önce çocugun konuşma tanısı bilinmeli ve ona göre eğsersiz verilmeli

[ Üyelere Özel ] 22-08-2007 23:21:41

güzel faydalanacağım

[ Üyelere Özel ] 17-08-2007 16:00:30

bu egzersizler dil ve konuşma bozukluklarında çok sınırlı ..dil ve konuşma eğitimi dil dudak egzersizlerinden ibaret değil maalesef...bu konuda bize ancak dil ve konuşma terapistleri yardımcı olabilir..bu konuda kimden nasıl yardım alabiliriz ????

[ Üyelere Özel ] 12-08-2007 11:59:11

Bu konuda bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz

[ Üyelere Özel ] 17-07-2007 10:36:57

çok iyi

[ Üyelere Özel ] 16-07-2007 17:35:38

Bilgi paylaşmak güzeldir, teşekkür ederim.

[ Üyelere Özel ] 06-07-2007 19:31:30

Dil gelişimi için basit ama sadece temel bilgileri içeriyor.Çünkü dil gelişimi sadece ifade edici dilden oluşmuyor artı,kekemelik gibi durumlarda bu yöntem uygulaması gereke son aşama.Bi de artikülasyon bozukluğu var sesler nasıl çalışılıyo ve psikolojik destek eksik kalmış.ama yinede egzersizler olarak uygulanabilir.

[ Üyelere Özel ] 21-06-2007 12:06:13

bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekürler

[ Üyelere Özel ] 21-06-2007 10:58:58

tşk

[ Üyelere Özel ] 07-06-2007 21:53:22

ben bu bilgileri bulmak için belki 1 yıl araştırdım o zaman internette yoktu.size çok teşekkür ederim yeni özel bebek sahibi olan tüm ailelere yardımcı olacak bizim ögretmenımız bu dedıklerınızı yaptı ve başarılıda oldu sevgiler

[ Üyelere Özel ] 29-05-2007 17:13:02

harf çıkarma çalışmaları için ne yapmak gerekiyor

[ Üyelere Özel ] 24-05-2007 22:14:25

oldukca güzel ve egitimciler tarafindan uygulamaya alindiginda basarili sonuclar alacaklarina inaniyorum dil ve konusma problemi olan cocuklarda bu egzersizler gercekten etkili oluyor tesekkür ederim

[ Üyelere Özel ] 24-05-2007 00:21:02

kötü diyenler özel eğitimden anlıyorlarsa ben de ne olayım. Abdullah Demir hiç kimsenin göstermediği bir incelik ve fedakarlık göstererek kolay kolay bulunamayacak bu bilgileri tüm özel eğitimcilerle paylaşmış. Ne kadar teşekkür etsem az. Kötü diyenler siz de bir kaynak yazın ya da adresini söyleyinde biz de sizi takdir edelim. AMA YOK.

[ Üyelere Özel ] 22-05-2007 14:36:45

Birazda kekemeler için bilgi alabilirmiyiz

[ Üyelere Özel ] 22-05-2007 14:30:01

Sayın Uğurluya katılıyorum. Hastayı incelemeden ilaç yazmaya benziyor.

[ Üyelere Özel ] 18-05-2007 16:30:29

kotu yorum arkadaslar bu konu hakkında bılgınz var mı sızler arastryor yada bu sekılde oo bılmediğinz bilgilerı paylasyormusnz .kıskanmayın ve çaba gosterın bunlar ön egsersızlerdir ve baslangıç olarak her çocukla yapılabilir.teskkurler abdullah bey

[ Üyelere Özel ] 11-05-2007 14:49:08

Evet genel olarak (yapılabilen öğrencilerle, yapılabilacek olanları yazmışsınız. Beğendim

[ Üyelere Özel ] 02-05-2007 19:01:22

yorumları okudumda sayın uğurlunun yorumuna katılıyorum.sorunun kaynağı bulunmadan bu tarz egzersizler çocuğa angarya bence.yalnış bilgiler değil ancak hangi sorunda hangi uygulama yapılması gerektiğinin bildirilmesi gerekiyordu.ailelerinde beklentisi bu zaten. çocuk r sesini çıkaramıyorsa nasıl bir çalışma yapılmalı gibiii

[ Üyelere Özel ] 27-04-2007 09:13:44

engelli yada konuşamayan çocuklar için iyi bi egzersiz türü düzgün uygulanığında çocukta iyi derecede gelişim oluyor

[ Üyelere Özel ] 17-04-2007 13:13:40

teşekkür ediyoruz bu şekilde bildikleirnizi aktarmanız çok güzel

[ Üyelere Özel ] 31-03-2007 22:27:07

çok karışık anlamak zor

[ Üyelere Özel ] 30-03-2007 19:30:51

okudum uygulamaya başladım velilerime de uygulatıyorum sağol.

[ Üyelere Özel ] 30-03-2007 12:32:37

egzersizler güzel fakat benim çocuklarım için daha fazla ve farklı alıştırmaya ihtiyacım var özellikle down çocuyklarım için nefes çalışmaları ağız sıvısın kontrol her an ağızı kuru tutma,horlama öksürme yanak şişirme dil altında fasulye ile konuşma ve s ş k gibi dil ve gırtlak sesleri için varsa güzel alıştırmalarınızı bekliyorum teşekkürler...

[ Üyelere Özel ] 25-03-2007 20:02:27

Harika, çok bilgilendirici. teşekkürler size...

[ Üyelere Özel ] 22-03-2007 05:27:40

teşekürler

[ Üyelere Özel ] 17-03-2007 07:33:28

teşekkürler. harcadığınız emek ve verdiğiniz bilgi için.

[ Üyelere Özel ] 15-03-2007 17:35:03

teşekkürler,bende böyle bilgileri arıyordum zaten.işime yaricaktır inşallah

[ Üyelere Özel ] 06-03-2007 09:43:25

makaleniz gayet faydalı emeğiniz için teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 06-03-2007 04:21:59

çok iyi bir şiir yazan arkadaşa teşekkürler.

[ Üyelere Özel ] 07-02-2007 20:05:47

araştırmışsınınz iyi

[ Üyelere Özel ] 05-02-2007 17:08:34

bunlar nedeni bilinmeden yapılan ezberlenmiş çalışmalar,öncelikle sorunun kaynağını bulmak için bişeyler yapılmalı ondan sonra bu çalışmlar belki.şimdilerde herkes her çocuğa kağıt üfletiyor,çikolata yalatıyor bunları bilinçli kullanmak gerekir

[ Üyelere Özel ] 01-02-2007 21:14:17

bu tip yazılar uygulama açısından daha yararlı.teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 31-01-2007 11:09:45

bu tip yayaınlara o kadar çok ihtiyacımız var. öğretmen olarak sınıfa girdiğimde dil ve konuşma alanında ne yapmama gerektiği konusunda sıkıntı çekiyorum. bu yayınlar biraz sıkıntımı hafifletiyor.

[ Üyelere Özel ] 13-01-2007 11:19:54

çalışmlarınız çok yerinde ve başarılı olmuş.. yalnız bazı harfleri çıkaramayan çocuklar için ne yapılması gerektiği hakkında da bilgi edinebilmek isterdim...

[ Üyelere Özel ] 08-01-2007 21:30:04

araştırmanız ve paylaşımınız için teşekkürler.çok yalın, anlaşılır ve de uygulanır bir yazı.

[ Üyelere Özel ] 04-01-2007 12:31:09

teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 04-01-2007 10:41:21

ihtiyac olunan bilgiler

[ Üyelere Özel ] 25-12-2006 15:00:15

bir deemet kamyon bir demet çiçek gerçekten çok güzel olmuş ...

[ Üyelere Özel ] 24-12-2006 00:48:03

paylaşımınız için teşekkürler.

[ Üyelere Özel ] 10-12-2006 19:49:04

atladığımız unuttuğumuz bilgileri el altında tutabileceğimiz bir kaynak niteliğinde teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 25-11-2006 12:05:26

Çok iyi Çalışma

[ Üyelere Özel ] 22-11-2006 21:56:06

önemsnmeye bir konuya ısık tutulması güzel şener

[ Üyelere Özel ] 22-11-2006 18:43:03

çok beğendim gerçekten paylaşılacak ve uygulanan konu.eksikler bu yazıyla giderilebilir

[ Üyelere Özel ] 16-11-2006 14:13:27

iyi fena değil daha iyi makalelerinizi bekleriz

[ Üyelere Özel ] 12-11-2006 13:30:34

güzel

[ Üyelere Özel ] 11-11-2006 14:39:30

sınıf öğretmeni olan eşim bunu oğlumuza uyguladı ve çok başarılı oldu.detaylı olmasıda çok iyi.çıkarılamayan seslerin kullanildığı kelimelerle ayna karşısında çalışmak,ağız dil şeklini göstermek yararlı oluyor. tabii sesleri çıkarmayı (incelik ve teknik olarak)bilmek gerekli

[ Üyelere Özel ] 06-11-2006 10:59:07

guzel bır kaynak .yararlı bır bılgı..teşekurler...............

[ Üyelere Özel ] 02-11-2006 23:59:02

derli toplu güzel bir kaynak teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 31-10-2006 14:54:43

özellikle eklemleme bozukluğunda çok iyi

[ Üyelere Özel ] 18-10-2006 15:38:48

yapılabilecek en güzel egzersizleri yazmışsınız teşekkür ederiz.

[ Üyelere Özel ] 17-10-2006 13:36:24

güzel bir araştırma olmuş.Eelinize sağlık

[ Üyelere Özel ] 01-10-2006 01:34:35

teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 22-09-2006 18:04:50

teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 19-09-2006 11:26:42

bu belgeyı şu anda öğrencilerim için kullanıyorum.özellikle velirin evde çalişması için de veriyorum kurumum ve öğrencilerim adına teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 16-09-2006 13:13:34

berbat

[ Üyelere Özel ] 04-09-2006 14:30:38

güzel yararlı bir yazı teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 17-08-2006 03:44:45

bu konuda yazılmış başka makalelerinizin de olması bizleri sevindire
cektir.

[ Üyelere Özel ] 08-08-2006 23:48:32

[İçerik Yok]

[ Üyelere Özel ] 28-07-2006 15:35:39

slm.açıklamalarınız açık ve gerçekten faydalı,güzel.teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 26-07-2006 11:50:59

güzel bir çalışma olmuş teşekkür ederim...

[ Üyelere Özel ] 12-07-2006 19:55:56

AYIRDIĞIIZ ZAMAN VE EMEĞE TEŞEKKÜR EDERİM

[ Üyelere Özel ] 07-06-2006 16:16:49

bizimle bilgilerinizi paylaştığnız için teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 06-06-2006 21:37:10

Gayet güzel ama bu bilgilerin dışında dil geriligi olan çocuklarda iki kelimelik, üç kelimelik cümleler kurma özne ve eylemden,özne nesne eylemden oluşan vb cümleler kurulmasına yönelik önerilerde bulunursanız sevinirim teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 02-06-2006 19:40:14

teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 22-05-2006 17:23:23

daha iyi olabirdi.biraz daha uygulama içerirse fena olmaz hani

[ Üyelere Özel ] 11-05-2006 13:22:19

teşekkürler verdiğiniz emeğe

[ Üyelere Özel ] 07-05-2006 08:25:15

KONUMA ETM N N ADIM OLAN ALIMALARI DLE GETRDNZ N TEEKKRLER.

[ Üyelere Özel ] 04-05-2006 09:50:46

olduka iyi

[ Üyelere Özel ] 02-05-2006 17:38:20

beğendim ama mesela çocuk herhangi bir harfi sesletemiyorsa ne yapacaz egzersizi var mı?

[ Üyelere Özel ] 21-04-2006 23:40:51

[İçerik Yok]

[ Üyelere Özel ] 30-03-2006 16:58:35

Bende Necmi Bey'e katılıyorum. Keşke bizlere o konuda da biraz daha bilgilendirseydiniz, çok mutlu olurduk:)) Bir de mesleğinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler

[ Üyelere Özel ] 04-03-2006 15:22:08

yönergeleri algılayamayan yada sp den dolayı konuşma organlarını kullanımda sınırlılığı olan çocuklarla neler yapılabileneceği konusunda da bilgi verseydiniz daha da güzel bir çalışma olabilirdi.

[ Üyelere Özel ] 27-02-2006 01:21:59

Çok teşekkürler,sizden ricam tabiki bulabilirseniz, bazı harfleri söyliyememe r,t,l,ç..durumlarını çalıştırır egzersizleride yayınlarsanız sevinirim...

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Özel Eğitim Uzmanı

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 2209 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Esil E. E.
Sosyal Hizmet Uzmanı

Bugün

Semiha P.
Psikolog

Bugün

Tuğçe S.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bugün

Zeynep G.
Psikolog

Dün

Yasemin Ç.
Fizyoterapist

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.