ÇOCUKLARA KORONAVİRÜS (COVİD-19) NASIL ANLATILMALI?


02-03-2021 |

ÇOCUKLARA KORONAVİRÜS (COVİD-19) NASIL ANLATILMALI?

Aile tutumlarının değişmesi ve ''koronavirüs'' hakkında çocuklarını oyun aracılığı ile bilgilendirmeleri panik ve anksiyeteyi konrol a

ÇOCUKLARA KORONAVİRÜS (COVİD-19) NASIL ANLATILMALI?

 

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber gerek yetişkinler gerekse de çocuklar bu durumdan etkilendi. Viral salgın ile ortaya çıkan panik ve anksiyete çocuklarda da görülmektedir. Bu konuda aile tutumlarının değişmesi ve ‘’koronavirüs’’ hakkında çocuklarını oyun aracılığı ile bilgilendirmeleri panik ve anksiyeteyi konrol altına alabilir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi & Uzman Psikolog Selin KALABAŞ bu konuyla ilgili önemli önerilerde bulundu:

 

 

 1) Yetişkinler mümkün olduğunca sakin kalmalı ve sakinliklerini çocukları ile paylaşmaları gerekir. Ebeveynlerinin kaygılı hali çocuklarına da bulaşabilir, bunun içindir ki ebeveynler öncelikle kendi kaygılarını kontrol altına almalıdır.

 

2) Çocuklarının yaşlarına uygun olarak doğru bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Doğru bilgiyi kendi ailelerinden öğrenmeyen çocuklar bunu dışarıda daha tehlikeli koşullarda öğrenebilir.

Bu yüzden çocukları ile samimi bir şekilde doğru bilgiyi paylaşıp onlarla korona hakkında sohbet edebilirler. Ayrıca, çocuklara oyun aracılığı ile salgından korunmak için alınan önlemler (el yıkama, kıyafet temizliği vb gibi) anlatılmalıdır, sorulan soruların hepsi cevaplanmalıdır.  

     

3)  Ebeveynlerin güvendiği iki haber kaynağını takip edip emin olunmayan hiçbir bilgi paylaşımında bulunmamaları gerekir. Özellikle bu süreçte çocukların TV de izledikleri kanallar takip edilmelidir. Dahası, çocukların yanında endişe içeren konuşmalardan kaçınılmalıdır.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

 

     4) Bu süreçte rutinlere aynı şekilde devam edilmelidir. Çocukla, öngörebilecekleri durumların olması ile birlikte kendilerini güvende hissederler. Ayrıca, bu durum onları belirsizlikten kurtarıp kaygılarını azaltmaya neden olmaktadır. 

 

Belirsizlikten kaynaklanan kaygı halleri doğru bilgi paylaşımı sayesinde kontrol altına alınabilir fakat ebeveynler üstesinden gelemedikleri durumlarda da mutlaka bir uzmandan destek almalılar.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolog (Klinik)

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Kullanıcı Görüşleri...
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.