ÇANLAR TOPLUM İÇİN ÇALIYOR


15-11-2019 |

ÇANLAR TOPLUM İÇİN ÇALIYOR

''Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür onunla birlikte onun için sorma bir çan sesi duyduğunda bil ki o ç

‘’Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür onunla birlikte onun için sorma bir çan sesi duyduğunda bil ki o çan senin için çalıyor.’’

İnsan küçültülmüş bir evrendir, bir küçük kozmostur. Fiziki açıdan özne olan insan sosyolojik bakımdan ise bir bireydir. Biyo-kültürel olan insanın temel özelikleri konuşmak, tartışmak ve paylaşmaktır. Bu sebepledir ki insanoğlu sosyal bir örgütlenmeye her daim ihtiyaç duymuş bu ihtiyacın üretim şakileriyle desteklenmesiyle birlikte aileleşme yoluna gidilmiştir. İnsandaki sosyal örgütlenme çabası ‘’toplum’’ olgusunun da çıkış noktasıdır. Bu nedenledir ki toplumun temel taşı olarak aile tanımlanmıştır. Buradan çıkarılabilecek sosyolojik sonuç sağlıklı birey sağlıklı aile, sağlıklı aile sağlıklı toplum tümevarımıdır. Aile olma bilincinin insanoğluna kazandırdıklarının yanı sıra bir de insan türünün devamlılığı açısından önemli olan ihtiyaçların ( beslenme, barınma, üreme, eğitim…) karşılanması noktasında zaman zaman vücut ağırlıklarını aşan problemlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu sosyal, kültürel, ekonomik sorunların çözümü, bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sosyal refah ve huzurun sağlanması bir toplumun devamlılığı açısından son derece önemli etkenlerdir. Toplumu bir arada tutan ilişkilerin geliştirilmesi ve toplumun kimyasını ayrıştıracak zararlı etmenlerin ortadan kaldırılması amacı ise toplumları devletleştirmeye zorlamıştır. Bu durum aynı zamanda devletin mi toplum için toplumun mu devlet için metaforuna da bir açıklık getirmektedir.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Gerçek devlet ise sınırlanmamış sonsuzluk gerçek tam tanrısal insandır. Hegel de aynı şekilde ‘’ devlet Tanrının yeryüzündeki temsilcisidir.’’ Derken herhalde böyle bir düşüncenin etkisinde kalmış olacaktır. Devleti ve devlete ait olan gücü tam olarak eline geçiren kuvvet bu güç ve kuvveti toplumun yararına kullanmak yerine düşünce ve davranışlarını bir paradoks mantığı içinde kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaları, görev ve yetkileri kendi yaptığı kanunlara uydurmaya çalışması sonucunda ise toplumlarda’’ Anomi ‘’ meydana gelmektedir. Anominin yaşandığı toplumlarda kişilerin liderlere olan güveni kaybolur. Birey hem kendisine hem de çevresine yabancılaşır. Tam bir normsuzluk halidir aslında ve mekânsal yakınlığa karşın ruhsal bir uzaklık yaşanılır. Bireyin toplum içerisinde iyi bir yere gelmek için gerekli olan şeylere olan inanç zayıflar. Buna örnek vermem gerekirse toplumda iyi bir yere gelmek için gerekli olan şeyin eğitim olduğuna olan inancın yitirilmiş olması makul bir örneklem olacaktır. Çünkü eğitimin artık bir kazanç değil bir kayıp olduğu, eğitimli olmanın iş sektöründe kalifiye sayılmadığı bir düşünce hâkim kılınmıştır. Diplomalı işsizlere bakıldığında bunun aksini savunmakta ne yazık ki mümkün olmuyor. Zaten son zamanlarda toplumdaki toplu intiharlar, şiddet ve istismarlar toplum psikolojisinin akıbetini sergilemektedir. Keza sağlık alanında antidepresan ilaçların kullanımındaki rekor seviye yine bu anomiyi destekler niteliktedir. Fakat bütün bu olumsuzlukların aksine birçok olgu ve kavramın kaynağı konumunda olan devlet kendisine özgü gücü ve yaptırımı yerinde ve zamanında ve tam bir hukuk kuralları çerçevesinde kulanmış olsa, işte o zaman toplumdaki huzur ve istikrarın sağlanması, sosyal refah seviyesinin yükseltilmesi mümkün olacaktır. Fakat bu değerlerin sağlanması feodal yönetim şeklileriyle mümkün değildir. Çünkü feodal devlet yönetimlerinde topluma yönelik sosyal hizmetler sadaka kültürü mantığıyla isteğe bağlı keyfilikle sunulmaktadır. Ancak  ‘’sosyal devlet’’ kavramının anayasal güvenceye alındığı yönetimlerde sosyal hizmetler topluma hak temelli bir mantıkla ve bir zorunlulukla sunulmaktadır.

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

Sonuç olarak gelinen noktada çanların durmaksızın çaldığını ve her çanla birlikte bizim de bir parçamızın öldüğünü, çanın kimin için çaldığı sorusunun anlamını yitirmiş olduğu düşüncesindeyim.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.