Brakial Pleksus

Brakial Pleksus

Nedir?

Brakial pleksus boynun her iki yanında yer alan, üst ekstremitenin motor ve sensoriyel fonksiyonunu sağlayan, periferik sinir ağıdır. Komplike bir anatomiye sahip olması yaralanma sonrası tanı ve tedaviyi güçleştirir.  Brakial pleksus yaralanmalarının tedavisi 1900 lü yılların başında ilgi çekmiş ve başlamıştır (W. Thornburn, Manchester, İngiltere). Daha sonraları Millesi (Avusturya), Narakas (İsviçre), Lusskin, Campbell ve Thompson (ABD), Allieu, Gilbert, Alnot (Fransa) konu üzerinde çalışmışlardır. Marmara Bölgesi'nde modern mikrocerrahi yöntemle brakial plexus ameliyatı ilk kez Aralık 1997'de, Uludağ Üniversitesi ameliyathanelerinde Prof. Dr. Tufan Kaleli tarafından gerçekleştirilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Doğumda aşırı traksiyon

Düşmeler

Araç kazaları. Kazalar içinde motosiklet kazaları % 80 (bunların %20 sinde aksiller ve subklavian arter yaralanması oluşur).

Spor aktiviteleri

Düşerken kolun asılı kalması

Proksimal humerus, klavikula, costa, skapula ve servikal vertebra transvers proses kırıkları ve omuz çıkıkları

Radyoterapi sırasında olan yaralanmalar

Nasıl Tanı Konur?

  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması
  • Nöroliz veya mikrocer rahi yöntemle sinir grefti kullanılarak brakial pleksus onarımı (3-6 ay sonra)
  • Tendon transferi
  • Artrodez

Cerrahi uygulama kriterleri:

1. Penetran yaralanmalar (Cam, bıçak kesileri Vb)

2. Nörolojik defisit ile birlikte açık, deplase klavikula kırıkları

3. Subklavian arter yaralanması ile birlikte olan sinir yaralanmaları

4. Yaralanmadan 3-6 ay sonra klinik muayene veya EMG ile sinir iyileşme bulgularının artık saptanamaması

5. Supraskapular veya aksiller sinirlerin 6. aydan sonra iyileşme bulgusu vermemesiObstetrikal brakial pleksus yaralanmaları Doğum sırasında omuzlar pelviste sıkışır bebeğin aşırı çekilmesi sonucu pleksus yaralanır. Makadi gelişte ise baş pelviste sıkışmış iken gövdenin çekilmesi sonucu yaralanma meydana gelir. Yaralanma genellikle c-5 c-6 da oluşur. Modern obstetrikal uygulamalar yaralanma riskini azaltmıştır. 1938 yılında 1.58/1000 olan ensidans 1962 yılında 0.38/1000 e düşmüştür. 

Brakial pleksus yaralanması tipleri:

  • Erb-Duchenne tipi: Omuz çevresi paralizisi mevcuttur. c-5, c-6 tutulumu görülür.
  • Tam paralizi: Tüm brakial pleksus tutulumu söz konusudur.
  • Klumpke tipi: c-8, Th1 tutulumu vardır. Horner sendromu (Miyosis, ptosis, enoftalmus) görülebilir. Nadirdir.

Genellikle fizik tedavinin ağırlık kazandığı konservatif metodlarla tedavi edilir. Erb-Duchenne tipinde ebeveynlerin uyguladığı 2-3 dakika süren omuz abdüksiyon ve eksternal rotasyonu, dirsek fleksiyonu, önkol supinasyonuna yönelik pasif germe egzersizleri. Klumpke tipinde el ve el bileği germe egzersizleri. Omuz bölgesine splint uygulamaları önerilmez.
Son yıllarda üç aylık bebeğin biseps kasında felcin devam etmesini cerrahi endikasyon farz eden görüş ağırlık kazanmıştır. Sinir greftleri ile mikrocerrahi teknikle onarım uygulanır. Tedavi edilmeyen olgularda iç rotasyon ve addüksiyon deformitesi gelişir

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle fizik tedavinin ağırlık kazandığı konservatif metodlarla tedavi edilir. Erb-Duchenne tipinde ebeveynlerin uyguladığı 2-3 dakika süren omuz abdüksiyon ve eksternal rotasyonu, dirsek fleksiyonu, önkol supinasyonuna yönelik pasif germe egzersizleri. Klumpke tipinde el ve el bileği germe egzersizleri. Omuz bölgesine splint uygulamaları önerilmez.

Görünme Sıklığı Nedir?

Görülme sıklığı 1000 miadında doğumda 0,5-5,1'dir (2,4,5). OBPP 35,796 yenidoğan üzerinde yapılan bir çalışmada 1,5/1000 oranında saptanmıştır (2,4). BPP'li 191 yenidoğan üzerinde yapılan çalışmada hastaların cinsiyeti açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İş Arayanlar

iş arayan 1270 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Ebru K.
Psikolog

2 gün önce

Gonca K.
Fizyoterapist

Dün

Pınar S.
Anaokulu Öğretmeni

Dün

Tarık Ç.
Diğer

Dün

Felek U.
Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.