r harfini söyleyememe

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 12-03-2009 ] r harfini söyleyememe
Ben 14 yaşındayım.r harfini söyleyemiyorum.Aynı zamanda hafızlığa çalışıyorum.Bunun için r harfini söylemem şart.Hocam devamlı r harfini söylemeye çalışırsam düzeleceğini söyledi ama 4 aydır uğraşıyorum bir türlü düzelmiyor.Lütfen bana yardım edin.Nasıl söyleyebilirim.Hafızlıktan sonra Kuran Kursu Hocalığına başvuracağım.Sırf Bu yüzden hoca olamayabilirim.Yardım ederseniz sevinirim...
[ 13-03-2009 ] r
sevgili arkadaşım r harfi çok zor telafuzludur köpek hırlamasını hatırlıyormusunuz. rrrrrrrrrrrrrrrrrrr biraz araç motor sesıne de benzıyor bu sekılde çalısırsanız bır sure sonra diliniz r harfı ıcın uygun yeri bulur sonra r harfını başta ortada ve son olan hecelerı tekrarlarsanız duzgune yakın bır telafuz çıkarabılırsınız ama bır konusma terapistinden de profosyonel yardım alırsanız daha çabuk ve duzgun bır telafuz a ulasırsınız yardım edebıldıysem ne mutlu bıze
[ 22-08-2010 ] işe yaramıyor
ben çok uğraşmama rağmen r harfini hala söyleyemiyorum.söylemek için uğraşıyorum ama olmuyor.üzerine gittikçe moralim bozuluyor.toplum içinde konuşmaya utanıyorum artık.bazı insanlar normal karşılıyorlar ama bazıları yüzüme vurunca birdaha hiç konuşmak istemiyorum.acaba bundan sonra düzelmez mi?
[ 24-08-2010 ]
Sevgili arkadaşım, Mükremin Bey'in söylediği gibi /r/ sesi üretimi zor ve geç edinilen bir sestir. Anatomik bir probleminiz yoksa uygun terapiyle sesi üretebilmeniz mümkün. Bunun için de konuşma bozuklukları uzmanı yardımına ihtiyacınız olacaktır.Karamsarlığa kapılmanıza gerek yok. İlinizdeki konuşma terapistlerini http://www.dkbud.org/detailpage.tr.php?strPageName=Terapistler adresinden öğrenebilirsiniz. Başarılar.
[ 18-02-2011 ]
dediklerinize katılıyorum size yardımcı olmak isterim hacer hanım dil konuşma seminere gittim ve bununla alakalı sertifikam vadır size memnuniyetle yardımcı olurum.
[ 18-02-2011 ]
hiçbir geçerliliği olmayan "sözde" sertifikalı "sahte" terapistlerden uzak durunuz!.. bkz: bir önceki mesajın sahibi arkadaş.. bir de hiç çekinmeden "dil ve konuşma terapisti" ünvanı yakıştırmışlar kendilerine.. yazık..