Özel Eğitim Yüksek Lisans Programı

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 15-03-2017 ] Özel Eğitim Yüksek Lisans Programı

Merhaba arkadaşlar, bir devlet okulunda ücretli öğretmen olarak özel eğitim öğretmenliği yapıyorum. Branşım Coğrafya ve formasyonum var. Bu işi yapmaya başladıktan sonra kendimi yeniden keşfettim ve mutlu olduğum branşın özel eğitim olduğunu anladım. Bu alana ciddi derecede ilgim var, bu nedenle özel eğitimden yüksek lisans yapmak istiyorum ve bununla ilgili bazı sorular soracağım. Bilgi sahibi olanlar görüşlerini belirtirse çok sevinirim.
1) Alan dışı olarak (coğrafya mezunuyum) yüksek lisans programına kabul edilir miyim?
2) Bu alanda yüksek lisans yaparsam devlet okullarına özel eğitim öğretmeni olarak atanmam mümkün mü?
3) Şayet atamanma imkanı varsa yüksek lisansı tezli olarak mı yapmam gerekiyor yoksa tezsiz de kabul görüyor mu?
4) Bu programlar ingilizce yeterlilik istiyorlar mı yoksa ingilizce olmadan da kayıt olabiliyor muyuz?

Bu soruları cevaplayabilirseniz çok sevineceğim. Eğer böyle bir imkanım yoksa yeniden sil baştan üniversite okumak istiyorum. Umarım birileri görür ve cevaplar. Şimdiden teşekkür ederim.

[ 20-03-2017 ] Yükseklisans
Egitim fakultesi mezunu olup ozel egitimde yukseklisans yapanlar ikinci oncelik olarak devlete atanabiliyor ama formasyon hakkinda bilgim yok.. tezli ya da tezsiz farketmiyor. Ama yukseklisans mezunu olarak sana onerim maddi ve manevi gucun varsa lisansi oku. Hem isi ogrenirsin hem sonrasinda yukseklisansini tanitmak icin falan ugrasmazsin.
[ 25-03-2017 ]
Gamze Aker hocam öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Burada özel eğitime kaynak gösterilen bölümler haricinde diğer bölümlerden kısa yoldan özel eğitimci olmak isteyenlere gösterilen tepkilerden haberdarım, nitekim açtığım konunun itibar görmeyişinden de mevzu açıkça anlaşılıyor. Zaman ayırıp yazmışsınız bunun için tekrar sağ olun.

Yaşım 27, kendi alanımdan yüksek lisans da yaptım. Uzun süre gönüllü olarak şizofreni ve bipolar bozukluk derneklerinde gönüllü öğretici ve eğitim danışmanı olarak çalıştım. Bir belediyeden şizofreni hastalarına yönelik ödenek talep ederken yaptığım çalışmalardan dolayı bana özel eğitim öğretmeni olmam konusunda teklif geldi. Sektörde kendi alanımda çalışarak kazandığım paranın neredeyse yarısına ücretli öğretmen olmayı kabul ettim. Demem o ki kesinlikle amacım maddi olanaklar değil; bu, yazıyı okuyan diğer öğretmen arkadaşlarım tarafından da bilinsin isterim.

Öte yandan 2 yıllık uzmanlık eğitiminin azımsanmayacak nitelikte olduğuna inanıyorum. Zorunlu YÖK dersleri, seçmeli alan dışı dersleri ve eğitim derslerini (formasyonumu gazi üniversitesinden aldım) çıkıp bir de uzmanlık tezini ekleyince işi öğrenme ve akademik eksikliği tamamlama konusunda lisans eğitiminden çok da geride kalmayacağımı düşünüyorum. Gönül isterdi ki lisans eğitimimi de bu bölümden alayım ama herkes her zaman mutlu olacağı mesleği küçük yaşlarda öngöremiyor. Ben bu işi gerçekten gönülden yapıyorum ve velilerimi o dönemin başındaki korkularından bir nebze olsun sıyrılmış olarak görmek beni inanılmaz mutlu ediyor.

Yazıyı fazla uzattım affola. :)
[ 25-03-2017 ]
Özel egitim bölüm yuksek lisans hangi üni var dil konuşma ve işitme olabilir istanbulda bulunan üni olursa cok sevinirim 10 yıldır özel eğitimde çalışıyorum sizlere basarılar diliyorum
[ 28-03-2017 ]
Cihan hocam lisans hangi dersleri aliyorsa yuksek lisansda ayni dersleri aliyor tek farki staj durumu.. işin icine girmissiniz zaten stajin esprisi kalmiyor :) Bir an once bolumleri arastirip basvurun cunku talep cok.
Mustafa hocam medipol universitesinde dil konusma var. Hatta bende dusunuyorum. Bilgi edinirsem yazarim buraya.
[ 30-03-2017 ]
Fiyat için bilgi alabilirseniz bende paylaşım yaparım iyi günler