Otizmli Çocuklarda Etkinlik Çizelgeleri Kullanımı

07-09-2010

Değerli okuyucular; otizmli çocuklar bir çok beceriyi ve konuyu öğrenebilmelerine rağmen bir başka kişi komut vermedikçe, onu bir şekilde yönlendirmedikçe öğrendikleri beceriyi yerine getirememektedirler.

Örneğin 'ayakkabı bağcığı bağlama' becerisini öğrenen bir çocuk ayakkabısının bağcığı çözüldüğünde, başka bir insandan 'ayakkabı bağcıklarını bağla' vb. bir yönerge almadan bağcıklarını bağlamamaktadır.


Çocuk bağcığını bağla yönergesiyle bu beceriyi yerine getirir hale gelmiştir ancak bu sözel ipucu olmadan beceriyi yerine getirmemektedir. Yani uyaran kontrolü bu sözel ipucundan etkinlikle ilgili uyaran olan ayakabı bağcığının çözülmesi uyaranına transfer olmamaktadır.


Yine otizmli çocukların büyük bir kısmının seçim yapma, bağımsız olarak hareket etme, boş zamanlarını değerlendirme vb. konularında büyük bir sıkıntıya düştükleri gözlenmektedir.


İşte Princeton Çocuk Gelişim Enstitüsü uzmanları yıllarca süren araştırmalar sonucunda bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla Aktivite programını-etkinlik çizelgelerini geliştirmişlerdir.

Etkinlik çizelgesi: otizmli öğrencinin bir çok etkinliği peş peşe, yetişkinden ipucu almadan gerçekleştirmesini sağlayan resim ya da sözcük setidir.......

Yazının devamı ve video için:

http://www.beratcelik.com/index.php/otizm/757-etkinlik-cizelgesi-kullanm

Berat ÇELİK

Zihinsel Engelliler Öğretmeni
Resim Yok