Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

VERGİ MUAFİYETİ

Tüm kurumları (kursları) vergi muafiyeti konusunda düşünmeye ve bilgi alışverişine çağırıyorum.

2004 yılında Çıkan vergi muafiyeti uygulamasının yanlış uygulandığını düşünüyorum.

Gerekçe:

1.Kurs-Okul aynı program,aynı eleman,aynı sürede aynı sosyal güvenlik kurumuna (veliye)aynı tedavi giderleri yönetmeliğinde ilan edilen ücret ve faturaya yazılan hizmet tanımı doğrultusunda ücret tahsili yapmaktadırlar.Hatta çocuğun faturasını, bu ay okul emekli sandığına (veliye) kesiyor vergi muafiyeti öteki ay yukarıdaki tanımlar doğrultusunda kurs kesiyor vergi muafiyeti yok.Ben okulların vergi muafiyetine karşı değilim uygulamanın yanlış olduğuna inanıyorum.Okullar tam gün eğitimi için veliye bir fatura kesiyorsa ( zannetmiyorum kesildiğini) o kısmına vergi muafiyeti almasının doğru olavağı kanaatini taşıyorum.

28-02-2006
Belirtilmemiş
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.
11 Yanıt
Özel Balçova Zirve Eğitim ve Reh. Kursu yetkilisi sizi kutlarım farklı bir yaklaşım da bulunmuşsunuz.Yavaş yavaş anlaşılıyor galiba mesele.Bu konuda daha çok arkadaşın fikirlerini alabilirsek faydalı olacak.
17-03-2006
Belirtilmemiş

aynı hizmeti vererek kesmiş olduğumuz faturalarda( senas eğitimi+grup )diye kesiyoruz.Bu durumda okulun vergi muafiyeti alabilmesi için aileden aldığı tam gün için faturalandırmış olduğu ekstra bir ücret varsa bunu vergi muafiyetine sokabilir.Arkadaşlar bu aileye yapılan bir yardımdır(329,40)devletin aileye yaptığı bir yardımdan biz nasıl vergi muafiyeti kazanalım şayet aile cebinden eksra bir ödeme yaparsa bunu vergi muafiyetine sokabiliriz kanaatindeyim.Devlet bir yandan aileye yardım yapacak bir yandanda siz bana vergi vermeyin diyecek pek mantıklı değil ama keşke sizlerin dediği gibide olsada 40 gün 40 gece lokma döktürsek.
17-03-2006
Belirtilmemiş

 YAZIŞMAYLA ANLŞILACAK BİR KONU OLMADIĞINA KARAR VERDİM.ANCAK DİYALOGLA ANLAŞILABİLECEK BİR KONU.TÜM ARKADAŞLARA KONUYU ANLATMAYA HAZIRIM.

232 452 46 03  MÜDÜR İSTENSİN

07-03-2006
Belirtilmemiş

bizim ilimizdeki il m. e. müdürlüğü ile görüşmemizde özel eğitim merkezlerinin yaptığı işin  kursla alakası olmadığını onlarda söyledi. bu iş özel eğitim kurumunda olmalı. fakat biz kurs merkezi olmayı tercih ettik. çünkü bina şartlarım ancak buna yetiyor birçok merkezde aynı durumda. yani söylemek istediğim benim binam gibi apartmanların arasında 3 katlı ufak bir binada özel eğitim kurumu falan olmaz diye düşünüyorum. ancak kurs olur. bu yatırımı yapabilen kişilerde vergi muafiyetini hakediyorlar.
07-03-2006
Belirtilmemiş

yeni özürlüler yasasında kurs değil

MADDE 17. — 8.6.1965 tarihli ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 1 inci maddesinde yer alan "öğrenci etüd eğitim merkezleri," ibaresinden sonra gelmek üzere "özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri," ibaresi eklenmiştir.

yanibizlerin yeni adı"özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri," olmuştur.Sadece ÖÖKGMüdürlüğü Kanun yukarıdaki tanımın altında yani özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri altında okul ve kurs diye ayırım yapıyor.Ben tekrar ediyorum kursun tanımlanması yapılsın.Biz sertifika veren bir kurum değilizki kurs olalım.Bence adımız özel eğitim merkezi şeklinde olabilir.

 

 

03-03-2006
Belirtilmemiş

yeni özürlüler yasası içinde çeşitli kurslar statüsünden çıkmış olmamız aslında vergi muafiyetinden faydalanmamız anlamına gelebilir ,  bu konuya bir açıklık getirilmesi gerekir, meb tarafından hazırlanacak bir raporun maliye bakanlığına sunulmasıyla bu sorun çok kolay çözümlenebilir ama zaman alacağı kanaatindeyim.
03-03-2006
Belirtilmemiş

Kadıki yeni özürlüler yasasında Adımız Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak değişti.Bununda MEB anlatılması lazım.Biz kurs sonunda sertfika vermiyoruz ki Kurs olalım.Kurs oluşumuz o zamanki kanunda tanımımız  olmadığındandı.

MADDE 17. — 8.6.1965 tarihli ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 1 inci maddesinde yer alan "öğrenci etüd eğitim merkezleri," ibaresinden sonra gelmek üzere "özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri," ibaresi eklenmiştir.

625 SAYILI

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU

Madde 1-Bu Kanun, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu gerçek kişiler, özel hukuk tüzel kişileri veya özel hukuk hükümlerine göre yönetilen tüzelkişiler tarafından açılan okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim kurumları ve bu düzeyde haberleşme ile öğretim yapan kuruluşlar, çeşitli kurslar, dershaneler, öğrenci etüd eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, biçki dikiş yurtları ve benzeri kurumların kurum açma, öğretime başlama, eğitim, öğretim, yönetim, denetim ve gözetimi ile yabancılar tarafından açılmış bulunan özel öğretim kurumlarının eğitim, öğretim, yönetim, denetim ve gözetimi konularındaki hükümleri kapsar.(3035) (5378)

02-03-2006
Belirtilmemiş

BAKIN: yanlış yorumlamayın;

Benim tezim verilen hizmet içeriğinin birerbir aynı olmasından hareket ediyor.Siz okul kurs diye düşünmeyin .Maliye açısındandan bakın konuya.Muafiyeti veren MB. MEB değil.

Maliye satılan mala ve hizmete bakar.

02-03-2006
Belirtilmemiş

özel eğitim kurumları özel okullar sınıfına sokuluyor. bizse ehliyet kursları vb. kurslar statüsüde görünüyoruz. bu yüzden bize vergi muafiyeti verilebileceğini sanmıyorum bize verirlerse diğer özel kurslarda isteyecektir. yanlış anlamayın bende vergi muafiyeti verilmesinden yanayım fakat mantıksal olarak bana biraz zor gibi görünüyor.
02-03-2006
Belirtilmemiş

Büteçe uygulama talimatında böyle yazıyor.

Özürlü çocukların rehabilitasyonlarının ve eğitimlerinin, ruhsat aldıkları kurumların ilgili yönetmeliklerinde belirlenen esaslar doğrultusunda gerekli personeli istihdam eden resmi (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler tarafından açılan merkezler) ve özel rehabilitasyon ile özel eğitim merkezlerinde sağlanması durumunda; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi tarafından hazırlanan aylık/yıllık çalışma programı, bireyselleştirilmiş eğitim planı ve belirlenmiş rehabilitasyon programları doğrultusunda aldıkları; Grup eğitimi için aylık 60 YTL, aylık/yıllık çalışma programı bireyselleştirilmiş eğitim planı ve belirlenmiş rehabilitasyon hizmeti bedelinin ise aylık 245 YTL tutarı kadarı karşılanacaktır. Bu miktarları geçen kısım ise ilgili tarafından karşılanacaktır.

Siz faturaya çocuğun bireyselleştirilmiş,Yani BEP planını koymuyormusunuz.Koyuyorsunuz;o ne demek ben çocuğa bireysel eğitim verdim demek.Tamgün eğitim verdik demek değil.Zaten verdiğiniz dersin saatini,tarihini yazıyorsunuz.Doğrumu.Bu uygulamayı  okulda kursta aynen böylemi yapıyor?

02-03-2006
Belirtilmemiş

okul ya da kurs ikisininde ödeneği aynı, birinde seans üzerinden fatura kesiliyor diğerinde aylık eğitim... uygulama saçma
02-03-2006
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • E-fatura entegrasyonu
 • Web tabanlı (mobil uyumlu) veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri alma ve aktarımı
 • Tüm formların otomatik hazırlanması
 • Yılsonu değerlerlendirme işlemlerinin tek tuşla yapılması
 • Faturaların otomatik üretilmesi ve hatasız MEBBİS'e aktarılması
 • Online teknik destek imkanı
 • Pratik ders yazılabilmesi
İş Arayanlar

iş arayan 579 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Esma A.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

İdil K.
Dil ve Konuşma Terapisti

Dün

Cemile B.
Uzman Öğretici

Dün

Derya Ç.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Dün

Zehra G.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen