Rehabilitasyon merkezlerine kayıt şartı

Rehabilitasyon merkezlerine kayıt şartı

Rehabilitasyon merkezlerine kayıt şartı

Merhaba, özel bir okulda rehber öğretmen olarak çalışmaktayım. Oldukça ağır durumda muhtemelen yaygın gelişimsel bozukluk tanısı alabilecek bir öğrencimin acilen özel eğitim alması gerektiğini düşündüğüm için aileyi bu konuda bilgilendirdim. Aile RAM'a gitmedi öğrencinin ne sağlık ne de RAM raporu yok fakat bir özel eğitim merkezinden haftada 2-3 saat özel eğitim almaya başladıklarını söylediler. Öğrenci 1. sınıf, kaynaştırma öğrencisi değil şuanda haliyle ancak bu ilerde ciddi sorunlar oluşturacak malum.. Merak ettiğim şeyler;

1-Ram ve sağlık raporu olmadan özel eğitim merkezlerinin aileden ücret alarak hizmet vermesi yasal mıdır?

2-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kayıt şartları nelerdir?

3-Böyle ağır durumda olan öğrenciler için ram'a resmi yönlendirme yapmak zorunlumudur?

4-Ram'a gitmeyi aile istemediyse eğer yönlendirilme veya bilgilendirme yapıldığına dair kendi adımıza önlem alma amaçlı tutanak tutulmalımıdır?

Şimdiden zahmet edip cevap verenlere çok teşekkür ederim..

09-03-2018
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
3 Yanıt

1. Sorunuza cvp cvp vermek istiyorum. Eğitim.aldirabilir ancak kurum özel olduğu için aileden ücret alırsa fatura kesmek zorunda. Aile ücret ödüyordu mutlaka fatura istesin. Vergi kaybı olmaması açısından. Kurum.isterse ücretsiz öğrenci olarak da ücret almadan vegitim.verebilor. ama milli eğitim ücretsiz öğrenci kotasını raporu olanlardan talep eder.

2. Sorunuza ilişkin ise şunu diyebilirim. Öğrencilerin tıbbi teşhisi olmadan kuruma kayıt edilmesi her ne kadar yönetmelikte engel olmamasına rağmen eğitim hizmetlerinin selameti açısından ve etik ilkeler nedeniyle daha sonra sorun yaşanmaması adına kayıt edilmemesi daha uygundur. Örneğin anne baba ayrılmış olan velilerde taraflardan birisi ailenin diğer bireyin şikayet edebilir ve bunu çocuğun vasilik haklarını kötüye kullanma olarak kullanabilir. Bu vb. İhtimaller de göz önünde bulundurulmalıdır. 

Ayrıca kurum teşhis verilen bireyler için eğitim vermek üzere hizmet verdiği için ram raporu olmasa da tıbbi raporundan sonra kayıt etmelidir. Tıbbi raporu olmayan bireylerin kayıt edilmesi kurumun tüzüğü ile uyuşmaz. Müfettişler bu durumda sıkıntı çıkarabilir. 

3. Ve 4.sorulariniz için ise öğretmen yönlendirme talebinde bulunabilir. Rehberlik servisi ile görüşün birlikte hareket edin. 

13-04-2018
Abdullah DEMİR
Özel Eğitim Uzmanı

Yorumlar

Teşekkürler cevap için. Rehberlik birimi benim zaten, tekrar aileyle istişare edip bi karara bağlarız umarım. İyi günler dilerim.

Nurcihan Bozdemir   -   13-04-2018

MERHABALAR

 ÖĞRENCİNİN DURUMU AKRANLARINDAN BARİZ BİR ŞEKİLDE FARKLILIK GÖSTERİYORSA AİLESİ İLE PAYLAŞIRSINIZ. KABULLENME SÜRECİNDE SORUN YAŞANIYORSA DURUM HAKKINDA RAM'A DA YAZILI BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ. İLLA AİLENİN RIZASI ARANMAZ. RAM AİLE İLE GÖRÜŞÜR. VEYAHUT AİLE İLE DURUMU PAYLAŞIRSINIZ. TUTANAK HALİNDE DOSYASINDA TUTARSINIZ. BU DURUMDA ÖĞRENCİ AKRANLARINDAN GERİDE OLACAĞI İÇİN MUHTEMELEN (SINIF YAŞ DURUMUNU BİLDİRMEMİŞSİNİZ) SINIF TEKRARI YAPILIR. SONUÇ OLARAK AİLE ZARARLI ÇIKAR. 

C-1) RAM RAPORU OLMADAN DA VELİ ÇOCUĞUNA İSTEDİĞİ ŞEKİLDE EĞİTİM ALDIRABİLİR. ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDEN ÖZEL EĞİTİM ALMASINDA BİR SAKINCA YOKTUR.

C-2) ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNE KAYIT İÇİN -RAM DAN ALINMIŞ EĞİTİM RAPORU - AİLE MUVAFAKAT NAMESİ  YETERLİDİR.

C-3) AİLE BİLGİLENDİRMESİ DOSYASINDA OLDUĞU SÜRECE SORUN YOKTUR AMA YİNE DE RAMA YÖNLENDİRMEKTE FAYDA VAR.

22-03-2018
Rıza AYDIN
Sorumlu Müdür

Yorumlar

Merhaba, cevap için teşekkür ederim. Sınıfını belirtmiştim aslımda 1. sınıf öğrenci ancak yaş olarak 2. sınıf olması gerekiyor. Çocuğun durumunu kabullenmiş ama Ram‘a gitmeyi kabul etmemiş durumda aile. 

Başka verilen bir cevapta tutanak tutarsanız yönlendirmek zorundasınız yazmışlar. Ayrıca aile istemiyosa zorla yönlendirilmiyor demişler. Bu yüzden şuan bilemedim. Ancak ben en azından Ram‘a ve özel eğitime gitmeleri gerektiği konusunda bilgilendirme yaptığıma dair yazılı bir tutunak tutulabileceğini düşünüyorum. Böyle aileler iş son noktaya geldiğinde ‘kimse bize bişey demedi, Ram’a gitmemiz gerektiğini okuldaki rehber öğretmen söylemedi.’ deyip işin içinden sıyrıladabiliyor. İşimizi sağlama almakta da fayda var gibi.  

İyi günler dilerim, tekrar teşekkürler.. 

Nurcihan Bozdemir   -   13-04-2018

Elimden geldiğince yanıt vermeye çalışayım

-Ram ve sağlık raporu olmadan özel eğitim merkezlerinin aileden ücret alarak hizmet vermesi yasal mıdır?

özel kurum olduğu için eğitim alabilir diye biliyorum

2-Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kayıt şartları nelerdir?

sanıyorum ki çocuğa yapılan testler sonucu hangi alanda ne kadar özel eğitime gereksinimi olduğu belirlenip ona göre eğitimine başlanıyor

3-Böyle ağır durumda olan öğrenciler için ram'a resmi yönlendirme yapmak zorunlumudur?

ailenin izni olmadan bunu yapmak mümkün değil maalesef.

4-Ram'a gitmeyi aile istemediyse eğer yönlendirilme veya bilgilendirme yapıldığına dair kendi adımıza önlem alma amaçlı tutanak tutulmalımıdır?

tutanak tutarsanız RAM'a yönlendirmek durumundasınız.

(muhtemelen ailenin kaydına işleyeceğine yönelik korkuları var ve bu sebeple sizin RAM'a yönlendirmenize müsade etmiyorlar. Aile çocuklarının durumunu kabullenmekte güçlük çekiyor olmalı. Onları ikna ederseniz çocuğun eğitim hayatını çok kolaylaştırmış olursunuz umarım ikna edebilirsiniz. Çocuk için en doğrusu bu olur. Şimdiden kolay gelsin)

12-03-2018
İrem KARACA
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık

Yorumlar

İrem hanım cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Aileyi ikna etmeye çalıştık fakat kendilerini kapatmış durumdalar ve RAM’ın bi fayda sağlamayacağını düşünüyorlar. Tanı kategorisi bakımından nereye koysanız tam uyuşmuyo öğrenciyle. Çok farklı bir durumu var. Bu nedenle yanlış tanı alıp yanlış eğitimle yönlendirilmek istemiyorlarmış. Resmi sınavları başladığında yani 4. sınıfa geldiğinde ayrı değerlendirme yapılması zorunlu hale geleceği için o zaman gideriz şimdi gerek yok dediler. Ama bu durum bizi çok yoruyor tabi haliyle. İkna çalışmalarına devam artık... İyi günler diliyorum.

Nurcihan Bozdemir   -   13-04-2018

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.