Oglum otizm olabilirmi

Oglum otizm olabilirmi

Oglum otizm olabilirmi

Merhabalar...2 yaşındaki oglum için çevremizdeki bazı aile buyuklerimiz bu cocukta bir sorun var diye tekrar edip duruyorlar...Malum bir anne olarak bunu asla kabul etmiyor ve kaldiramiyorum...Evdeki bazi ailevi sorunlar yuzunden bebekliginden bu yana televizyonu fazlaca izledi...Birde sinirli bireyler olunca bazı hareketleri insanlara garip geliyor...sinirlenince ara sira elini isiriyor hemde gozlerimizin icine bakarak...anne baba dede teyze sema amca mama abi birde 1'den 10'a kadar sayabiliyor...arabalariyla onlari duz zeminlere koyup oynuyor...gozumuzun icine bakip gulumsuyor...gelip bizi opup ohhh diyor...arada benim sıkca soyledigim bir sarkiyi bana bakarak oda soylemeye calisiyor...yazi yazmayi kalemleri cok seviyor...bide kendisinden buyuk ablalara guzelse hosuna gittiyse inanilmaz sekilde kur yapiyor...yani ben otistik oldugunu dusunmuyorum...komut almiyor diyorlar...yani birseyleri getir derseniz sinirlenip donup gidiyor...ki bence cok normal...dedigim gibi gergin sinirli bir ailede bence cok normal...ama yaniliyor olabilirmiyim...cok uzuluyorum...cok tv izlettim bende depresyonla uzun sure mucadele ettigim icin fark etmedim...bence etken otizm degil televizyon...ama bi ihtimal otistik olabilirmi?

22-08-2019
Melek SEMA
Mörş
7/24 Heryerden, Kesintisiz ve Ücretsiz Erişim
1 Yanıt

Merhaba Melek Hanım,

Endişelerinizi giderebilmek için çocuğunuza yönelik birtakım gözlemlerinizi sorgulamaları açısından Çocuk Ruh Sağlığı Uzmanı/Çocuk Nörologu ile görüşmenizde fayda görüyorum. Erken tanı oldukça önemlidir. Otizm tanısını koyabilmek için çocuğunuzun gelişim dönemine göre bazı davranışları ne sıklıkla yaptığını bilmek gerekir. O nedenle koruyucu olarak (önlem amaçlı) uzmanlarla görüşmenizi öneririm. Açıkçası anlattığınız kadarıyla otizm olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak uzmanlar eşliğinde değerlendirme yapılması çok daha güvenilirdir.

Ayrıca mümkün olduğu kadar televizyondan, tabletten veya telefondan uzak durması son derece önemlidir. Daha 2 yaşında çünkü ve beyin gelişimi 6 yaşa kadar devam ediyor. Bunu özendirmekten ziyade ailesiyle birlikte sevdiği etkinlikleri yapmak ve oyunlar oynamak mümkünse spora yönlendirmek ya da ilgi alanını keşfedip o alanda ilerlemek daha keyifli olacaktır. Sosyal etkinlikler düzenlemeniz ya da birlikte kurabiye yapmanız, gezmeye gitmeniz enerjisini atmasına iyi gelecektir. Bununla birlikte aile de gergin ortamdan kurtulup keyif alabilir. Stresli günler geçiyorsanız çaba göstermeniz gerekecektir. Ailece birlik olmanın mantığı ile üstesinden gelmeye çalışacağınıza inanıyorum. Bu bakımdan yaşamınızı yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Endişe, sıkıntı içinde yaşamaktansa birlik olup mücadele etmek zor; ama başarıya ulaşılabilen bir yoldur. İyi dileklerimle.

Sevgiler...

23-08-2019
Çağla CAN
Çocuk Gelişimcisi

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

 • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
 • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
İş Arayanlar

iş arayan 1655 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Alper K.
Psikolog

Bugün

Zehra M.
Psikolog (Klinik)

Dün

Hilal Y.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Dün

Emel T.
Psikolog

Dün

Şeyma E. K.
Psikolog

Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.