Soru-Cevap

Soru-Cevap Formu

MEB 'deki Sorunlar

Son zamanlardaki mebe geçiş süreci ve karşılaşılan sorunlar hakkında sahip olunan görüşleri nedense hiç bir kurum paylaşmaya yanaşmıyor.Bütün kurumlar arasındaki dirsek teması olması halinde istediğimiz ve sorun yaşadığımız alanlarda daha etkili olabiliriz.Geçiş konusunda tabiri caizse hiç bir kurum ser verip sır vermiyor.Gaziantepte bildirimler şu an için meb tarafından alınmıyor.Ve bu durum ödemeler hususunda gecikme yaşanacağını gösteriyor.Geçişler konusunda bir kısım kurumlar kurs olarak devam ederken bir kısım ise okul olarak geçiş yapmaya çalışıyor.Bu konuda herkesin ciddi anlamda eksiklikleri bulunmukta bu konuları burada tartışmamız herkesin yararına olacaktır.Bütün kurumları bu foruma davet ediyoruz bizbilgilerimiz paylaşmaya hazırız ya siz?
14-03-2006
Belirtilmemiş
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
30 Yanıt
Rıdvan bey tebrikler, araştırmacı kişiliğinizi kutluyorum. Gerçekler duyumlardan önce gelir, bu yüzden hep duyum değil bilgi belge diyoruz.
26-04-2006
Belirtilmemiş

MEB ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUN TASLAĞI: Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi: Özel eğitim gerektiren bireylerin konuşma ve dil gelişim güçlüğü, ses bozuklukları, zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal veya davranış problemlerini ortadan kaldırmak ya da etkilerini en az seviyeye indirmek, yeteneklerini yeniden en üst seviyeye çıkarmak, temel öz bakım becerilerini ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma uyumlarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını,
25-04-2006
Belirtilmemiş

özel eğitim okullarında zaten fizik yok, kurslarda var
24-04-2006
Belirtilmemiş

meb özel eğitim kurumları yönetmelik taslağını okuyabilirsiniz bu taslakta bedensel engelliler,fizyoterapi ve fizyoterapist kelimeleri ve eğitim programları hiç geçmiyor ayrıca fizyoterapistler derneği üyelerini internet üzerinden bu konuda bilgilendirdi kullandığınız kelimeleri uygun bulmadığımı da ayrıca belirtiyorum
24-04-2006
Belirtilmemiş

Kaynak ne? veya hangi mantığa hizmet ediyorsun? atmasyon yapma.
23-04-2006
Belirtilmemiş

birşey yazıldığında kaynak ve dayanak gösterilirse seviniriz. Neye dayanarak bedensel alınmayacak deniyor?
23-04-2006
Belirtilmemiş

bunun dayanağı nedir? eğer böyleyse boşuna fztr almayalım kaynak belirtirseniz sevinirim.
22-04-2006
Belirtilmemiş

MEB fizyoterapiyi sağlık bakanlığına devredecek.Bedensel engellilere ödeme yapmayacak
22-04-2006
Belirtilmemiş

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU TASARISI Geçici Madde 4- 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümleri gereği izin almış olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 31/12/2007 tarihine kadar Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen şartlara uygun olarak açılış izinlerini yenilerler.
16-03-2006
Belirtilmemiş

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU TASARISI h) Özel eğitim okulu: Özel eğitim gerektiren bireylere hizmet veren, özel olarak yetiştirilmiş personelin bulunduğu, geliştirilmiş eğitim programlarının uygulandığı özel öğretim kurumunu, k) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi: Özel eğitim gerektiren bireylerin konuşma ve dil gelişim güçlüğü, ses bozuklukları, zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal veya davranış problemlerini ortadan kaldırmak ya da etkilerini en az seviyeye indirmek, yeteneklerini yeniden en üst seviyeye çıkarmak, temel öz bakım becerilerini ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma uyumlarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarını, Yeni yasada adlar ve tanımlar böyle olacaktır.
16-03-2006
Belirtilmemiş

1...Emekli sınıf öğretmenimiz özel eğitim sertifikası alınca MEB atamasını yapar.Emekli olduğundan dolayı hizmet fiili cetvelini eke koyarsınız stajyer muamelesi görmez. 2... sosyal hizmet uzmanlarının konumu ne durumda olacak? http://ookgm.meb.gov.tr/Mevzuat_htm/yonetmelikler/OOKooekrstıpyon.htm adresine girerseniz orada SHU nının durumuna bakabilirsiniz.Ben SHU nını pek bulamadım.Ancak Kuruma müdür veya Md:Yrd olabilir.
16-03-2006
Belirtilmemiş

Yaşanan son değişikliklerden sonra hep şu soruda takıldık acaba kursmu okul mu diye.Bu konuda bilgisi olan kurumlar yazabilirlerse sevinirim.Kurum olarak bilgimizi paylaşabiliriz.Ancak bu flu ortamdan böyle çıkabiliriz.
16-03-2006
Belirtilmemiş

Meb te sadece sertifika yeterli olacak sınıf öğretmeninde tecrübe aranmadan seans yazabileceğiz.Sosyal hizmet uzmanları meb in tanımlandırdığı ve çalıştırılabilecek personel arasında göstermediğinden galiba artık çalıştıramayacağız sosyal hizmet uzmanlarını.
16-03-2006
Belirtilmemiş

Meb de deneyim şartı yok.Shçeke bağlı kurumlarda deneyim şartı aranıyor.Sosyal hizmet uzmanları meb in mevzuatına göre şu an hiç bir eğitim programına katılamıyor.Ancak sorumlu müdür olabiliyorlar. (Meb de sorumlu müdür olmak için üniversite mezunu olmak yeterli)
15-03-2006
Belirtilmemiş

Deneyim şartı sadece shçek e bağlı kurumlarda istenen bir durum.Meb de böyle birşey sözkonusu değil.Sosyal hizmet uzmanları şimdilik mevzuatta hiçbir derse giremiyor.Bir değişiklik olmasa böylede kalacak gibi.Ancak sorumlu müdür olabilirler(Meb de üniversite mezunu herkes sorumlu müdür olabiliyor)
15-03-2006
Belirtilmemiş

Meb tebliğler dergisinde açılış izni alan okulları inceledik.Bunlardan bazıları kurs bazıları da Özel eğitim merkezi olarak geçiyor.Acaba Shcek den geçen kurumlar Rehebilitasyon merkezzi olarak mı devam edecek?
15-03-2006
Belirtilmemiş

Acaba meb de sosyal hizmet uzmanlarının konumu ne durumda olacak?
15-03-2006
Belirtilmemiş

Arkadaşlar,emekli sınıf öğretmenimiz özel eğitim sertifikası alınca yine meb de deneyim şartı aranacak mı?
15-03-2006
Belirtilmemiş

Bakın kursa 3 tip öğrenci kabul edebiliriz.bunun haricindekileri şu an kabul edemeyiz. 1-- 0-6 yaş özel eğitime ihtiyacı olan. 2-İlköğretim ve orta öğretim kurumlarında okuyan, mezun olan veya ayrılan özel eğitim gerektiren bireyler, 3- Resmi özel eğitim kurumlarından yararlanamayacak düzeyde ağır engelli bireyler alınır. Şimdi size katıldığım ve herkesin sorduğu soru: Resmi özel eğitim kurumuna devim edipte bizim alamadığımız CP li öğrenci Fizyoterapiyi nereden alacak. MEB te ozaman bu CP li çocuk ÖZEL özel eğitim okuluna gitsin derse ne olur.ÇÜnkü ÖZEL özel eğitim okulunda FZT vardır herhalde.
15-03-2006
Belirtilmemiş

Öncelikle mevzuatta (yani meb)Herhangi bir resmi kuruma devamı halinde öğrenci özel kuruma devam edemez diye bir durum mevcut değil bunlar sadece varsayım.Bunu yapabilmeleri için her okulda fizyoterapist bulundurmak zorundalar çünkü kas hastası bir çocuğun zihinsel herhangi bir problemi olmayabililr.Bu çocuklar o zaman orta kalır.Ne yazık ki ülkemizde kararlar masa başında alındığı için pek isabetli olamıyor .Milli eğitim zihniyetinden herşey beklenir çünkü uygulamaya yönelik bilgileri bulunmuyor.Devletin açtığı zihinsel engelliler okulu hazırıda bozar çünkü ayrıştırma yapamıyorlar ve çocukları 10 lu gruplar halinde bir arada alıyorlar ve hazırkinide bozuyorlar.Bize bu şekilde bir çok öğrenci geldi.
15-03-2006
Belirtilmemiş

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır

Kurumunuzun ihtiyaç duyduğu tüm işlemler tek otomasyonda... Hem de ücretsiz!

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...