Acil yardım

Acil yardım

Acil yardım

Hocalarım merhabalar, okulöncesi öğretmenliği mezunuyum. Şu an okulöncesi özel eğitim sınıfında ücretli öğretmen olarak görev yapıyorum.

Çocuklarımın ikisi otizmli (biri 6 diğeri 3 yaşında) , biri %80 zihinsel engelli(6 yaşında). Hiçbiri konuşmuyor. Sadece kriz anlarında hayır, anne gibi kelimeleri söylüyorlar. Bu çocuklara ne gibi dil çalışmaları yaptırabilirim ? Taklit oyunları oynatıyorum, sesliharf aaa-eee çalışması yaptırıyorum, komut öğretimine de başladım.  Velilerim çok negatifler bir an önce çocukları konuşsun istiyorlar.. Benden önce 7 öğretmen değişmiş bunların ikisi kadroluymuş. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum..

17-11-2018
Ozlem DULGER
Anaokulu Öğretmeni
Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.
2 Yanıt

merhaba öncelikle bu süreç sabır gerektirir.Sosyal bilimlerde sonuç geç alınır hele bilinmeyeni insansa ki bu engelli bir bireyse bu aktarımları yapın . bireydeki stresin ateşini rehberlik boyutuyla aile eğitimiyle düşürün. Buu süreçte onların da katkısı olacağından, sabırlı olmaları dikte edilsin.

  Öğretim boyutunda bireyiniz orta ağır sanırım. Kriz anında konuşuyorsa birey bu bir sinyal iletişime geçme şansınız yüksek... krizi fırsata dönüştürebilirsiniz. Diğer yandan kısa yönergeler vermenizde yara var. Ses çalışmaları ama görsellerle destekli, ses dinletmeler  siz sözylerken dudaklarınızı belirgin kocaman vurgulu seslendirmelerle ses , hece, sözcük çalışmaları renk çalışmaları yaptırabilirsiniz. Basitten zora  , ileriye geriye zincirleme yöntemleri gösterip yaptırma(demonstrasyon) dokunsal , kabartılmış nesnelerle çalışmalar. detaylar için buraya telefonunuzu bırakırsanız görüşevbiliriz saygılarımla. Ha unutmadan ebeveynlere acele yok sakin, normal bireylerle 4.5. vitesle giderken biz bunlarla 1. ya da 2. vites benzetmesiyle çalışıyoruz demeniz onlarda etki yapar.Bir de bu aile eğitimi sürecinde ebeveynlerin, çocuğu kabullenmelerde hangi aşamada olduğunu anlamaya çalışın.ŞOK, İNKAR ,KEDER.BİRİNCİ AŞAMADA MI; yoksa 2. aşama karışık duygular suçluluk, KIZGINLIK ,utanma, VEYA 3. AŞAMA KAPI KAPI DOLAŞMA , ANLAŞMA ,PAZARLIK VEYA KABUL UYUM SÜRECİNE GEÇMİŞ Mİ ? neden acele ediyorlar eğitimde bu sorunun çözümünde ihtiyacınız olacaktır.

08-04-2019
Ercan EROL
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Hocam merhabalar öncelikle bizim elimizde sihirli bir değnek yok. Bunu velilerinize sizde bildirin ki sizi bu kadar sikistirmasinlar.Yuzde 80 diyorsunuz.Bu zamanla olur ve çocuğun isteği de çok önemli bu noktada .Oyun içind e onu konuşturmaya çalışın.top ile al ver at tut gibi kısa kelimelerle başlayın .Öncellikle tek heceli kelimeleri tercih edin. Zamanla söylemeye başlayacaktır.sonra 2 hecelilere geçersiniz. 

30-11-2018
Aslı ÖZALTAN
Okul Öncesi Öğretmeni

Sorunun yanıtını biliyor musunuz?
Sorunun yanıtını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki alanı kullanarak soruyu yanıtlayınız.

 

Soruyu yanıtlarken:

  • Doğrudan soruyu yanıtlayınız, veya soruya verilen diğer yanıtları geliştirecek şekilde yanıt veriniz
  • Yanıtınızda hakaret, küfür veya kanunlara uygun olmayan paylaşımlar bulunmamalıdır. Buna uygun hareket etmeyen üyelerimizin üyelikleri durdurulacaktır
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.