işitme Cihazı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


03-10-2018 |

işitme Cihazı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşitme kayıplı bireyin işitme cihazı alırken dikkat etmesi gerekenler kısaca anlatıldı. Bu süreçte doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Eğer işitme testiniz yapıldıktan sonra, bir işitme cihazı kullanmanız tavsiye edilirse, işitme uzmanları sizinle birlikte sizin için doğru işitme cihazını bulmaya çalışacaktır. Bu seçim süreci sizin ihtiyaçlarınızın değerlendirilmesiyle başlar ve cihazınızın özelleştirilmiş programlamaları sonrası takip ziyaretleri ile sona erer.

İHTİYAÇLARINIZIN DEĞERLENDİRİLMESİ

İşitme uzmanınız  yaşam tarzınız, beklentileriniz, kişisel tercihleriniz ve düşünceleriniz, önceki işitme cihazı deneyimleriniz, işitme testi sonuçlarınız gibi bilgileri edinmek için sizinle derinlemesine bir istişare yaparak seçim sürecine başlamalıdır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak sizin için uygun gördüğü seçenekleri incelemeniz için size sunmalıdır. 

İŞİTME TESTİ SONUÇLARI

İşitme testi sonuçlarınız hangi tip işitme cihazının sizin için en uygun olduğunu belirleyebilir. Küçük, kulak içi veya kanal içi modeller genellikle hafif işitme kayıpları için uygunken daha büyük modeldeki işitme cihazları şiddetli dahil olmak üzere herhangi bir işitme kaybı için kullanılabilir. İşitme kaybınızın şekli (formu) da önemlidir. Örneğin open-fit ( açık uygulama) denilen hortum yerine ince bir tüp ile bağlantılı olan bir miniBTE ( küçük boyutlarda, kulak arkası) , yüksek frekansları etkileyen hafifçe eğimli kayıplar için uygunken, kulak kalıbıyla uygulanan bir BTE (kulak arkası) dik eğimli kayıplar için daha iyi bir seçenektir.

Eğer sizin kaybınız orta frekanslarda alçak ve yüksek frekanslardan daha kötüyse, işitme kaybınızı daha iyi karşılayacak gelişmiş işitme cihazı özelliklerinin bazılarına ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyacınız olan teknolojinin seviyesi işitme kaybınızın şekli ve derecesiyle belirlenebilir. Kulak kanalınızda daralma, sık sık kirlenme, aşırı terleme gibi sorunlar varsa kulak arkası cihaz kullanmanız gerekmektedir.

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

YAŞAM TARZI

İşitme cihazını düşündüğünüz zaman işitme profesyonelinizin arzu ettiğiniz yaşam tarzının resmini iyi alması önemlidir. İşitme kaybınız kötüleştikçe belirli ortamlardan ve sosyal durumlardan yavaş yavaş kaçınabilirsiniz. Şimdi yeni işitme cihazınızın yardımı ile ne yapabilmek istediğiniz hakkında düşünme zamanı. Örneğin, Eğer siz akşamlarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla telefonda konuşarak geçiriyorsanız, telefonunuz ile iyi çalışan veya onunla uyum sağlayabilen bir işitme cihazı isteyeceksiniz. Genellikle günümüzdeki gelişmiş işitme cihazları farklı derecelerdeki arka plan gürültüsüyle farklı dinleme durumlarıyla karşılaşan insanlar için tasarlanmış durumda. Daha az arka plan gürültüsüyle genellikle evde vakit geçiren biriyseniz temel modellerde işitme cihazı tavsiye edilir.
TERCİHLER
işitme cihazınızı etkileyecek birçok farklı tercih türleri var. Neredeyse hiç görünmeyecek küçüklükte kulak içi (CIC) bir işitme cihazı mı istersiniz yoksa parlak bir renk seçmenize ve tarzınızı göstermenize izin verecek büyüklükte kulak arkası (BTE) bir cihaz mı tercih edersiniz? İşitme cihazınızın sesini kontrol etmek üzere bir butonu olsun mu istersiniz yoksa otomatikleştirilmiş teknoloji ile sizin için değişmesini mi tercih edersiniz? Cihazınızla birlikte uzaktan kontrol ve wireless aksesuarları gibi küçük aletler ister misiniz? 
Tercihleriniz el beceri düzeyinizden de etkilenebilir. Küçük bir pili sıklıkla değiştirmeye istekli olacak mısınız ? Bu sizin için mümkün olacak mı ? Yoksa daha az pil değişimi gerektiren daha büyük bir cihaza sahip olmanız daha iyi olur mu?  Bunlar odyoloğunuzla birlikte keşfedeceğiniz tercihlerden birkaçı.
ÖNCEKİ DENEYİM 
Son olarak, yeni bir işitme cihazı seçeceğiniz zaman önceki işitme cihazınızı düşünmek önemli. Son işitme cihazınızı sevdiniz mi? Neden ? Ses kalitesinden, stilinden ya da başka birşeyinden hoşlandınız mı ? Hangi yeni özellikleri denemek istersiniz? Bu tür bir anlayış odyoloğunuza sizin memnuniyetinizi sürdürmek ya da arttırmak için hangi yeni işitesel enstrümanlara ihtiyacınız olacağını belirlemekte yardımcı olacak.
TEK İŞİTME CİHAZI MI? ÇİFT İŞİTME CİHAZI MI? HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM? 
İki kulağa sahip olmamızın bir nedeni var. İki kulağınızda işitme kaybı varsa iki işitme cihazıyla donatılmalısınız. Biz iki kulağa sahibiz, çünkü her iki kulağımızdan duyduğumuz zaman konuşmaları daha açıkça duyabilir, konuşmayı arka plan gürültüsünden daha kolay seçebiliriz. Sesin hangi yönden geldiğini iki kulak arasında karşılaştırma yaparak anlayabiliriz. Son olarak, sadece iki kulağa sahip olmak daha iyi bir ses kalitesi verebilir. Sinemalarda uygulanan Surround Ses sistemini bilirsiniz. Filmin gerçekliğini arttırmak adına sizi çevreleyen bir ses sistemi bulunur. Sesi farklı yönlerden alırsak ortamın gerçekliğini daha fazla hissedebilmemiz ve keyif almamız mümkün olabilir.
Sonuç olarak lütfen her iki kulağınızda işitme kaybı varsa ve bir ya da iki işitme cihazı alma konusunda kararsızsanız, iki işitme cihazıyla yola çıkın.
Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Odyolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.