Williams Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler


31-12-2015 |

Williams Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Williams sendromlu çocuklar fiziksel olarak vücut duruşları ve kas kontrolleri yönünden oldukça zayıf olabilirler. Bu çocuklar da çoğunlukla öğrenme güçlüğü, aşırı hareketlilik gibi problemler görülebilir. Yaşıtlarına göre öğrenme düzeyleri biraz daha geç olabilir. Gelişimlerinin belli basamaklarında gerilikler olan bu çocuklarda dikkat eksikliği ve konsantrasyon problemleri vardır. Bazen aşırı sıkıntılı, gerginlik durumları görülebilir. Bunun yanı sıra aşırı hassas işitme özelliğine sahiptirler ve bu sebeple çoğunlukla gürültülü ortamlardan hoşlanmazlar.

Williams sendromu kasları etkilediğinden bu çocuklar çoğunlukla geç yürürler ve kanlarındaki kalsiyum oranının yüksekliği kusmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenlerle birçoğunda uygun diyet programları uygulanabilmektedir.

Williams sendromuna sahip çocuklarımızın bazıları normal yaşıtlarıyla birlikte eğitim görürken bazılarıda özel eğitim sınıflarında eğitim görmektedir. Bu sahip çocuklar gelişim düzeylerine bağlı olarak okullarda da birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirler. En önemlisi öğrenme güçlüğü ve kısıtlı dikkat süresi nedeniyle yaşadıkları sıkıntılardır. Yazma, matematik gibi alanlarda başarısızlık gösterebilir ve yaşıtlarına oranla daha geç öğrenebilirler ancak Williams sendromuna sahip çocuklar genellikle öğrenmede istekli olur ve kolay kolay pes etmezler. Uygun bir eğitim programı ve birçok defa tekrarla öğrenebilirler.

Bu çocuklar cana yakındır ve iletişim kurmak isterler. Sözel yetenekleri iyidir ve onlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Konuşmayı severler ve büyüklerle diyalog kurmaktan hoşlanırlar. Yüz yapılarındaki tebessümü nedeniyle kendilerini kolayca sevdirir ve iletişimi başlatırlar. Ancak yaşıtlarıyla iletişim kurmada zorluk çekerler. Müziğe karşı ilgilidirler, şiir okumayı,dans etmeyi, şarkı söylemeyi severler.

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Williams sendromlu çocuklar bazı alanlarda öğrenme güçlüğü yaşayabilirler bu yüzden onlar için özel eğitimde uygulanan etkili ve verimli öğretim yöntemlerinden yararlanmalıyız. Örneğin zaman kavramı gibi anlamada zorluk yaşadığı alanlarda bol pratik yapmalı ve konuyu günlük hayatın içine katarak daha kalıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak Williams sendromlu çocuklarımızın eğitimleri hiçbir zaman katı olmamalıdır. Derslerinin yanı sıra onlarında bir çocuk oldukları göz ardı edilmemeli ve her çocuk gibi oyun oynamalı, eğlenmeli, keşfetmeli ve sosyalleşmelidir.

Williams sendromlu çocuklar bazen bir konuyu takıntı haline getirebilir ve o konuda aşırı konuşmaya başlayabilirler böyle durumlarda çocuğunuza cevap vermeniz takıntının devam etmesine neden olabilir ve bu sebeple bu gibi durumları görmemezlikten gelerek sergiledikleri davranışın sönmesine neden olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra dikkat süresini geliştirmek ve sözel anlatımını güçlendirmek için uygulamalar yapabilirsiniz, örneğin resimlere bakarak anlatım yapmasını isteyebilir, parçadan soru çıkartabilir, gün içinde neler yaptığını sorabilir veya izlediği bir filmi anlatmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ve ilgi süresini geliştirdikçe uygun pekiştireçlerle ödüllendirebilirsiniz.

Son olarak şunu asla unutmayın, Williams sendromu yaşam boyu süren bir gelişimsel durumdur. Bu çocuklarımıza Anne ve babası olarak destek verdiğiniz sürece bağımsız bir birey olabilirler. Bu sebeple Anne ve baba olarak çocuklarımızdan desteğimizi hiçbir zaman çekmemeliyiz. Eğitim süreçlerinde her zaman onlara destek olmalıyız, Onlar için zaman çok önemlidir ve zamanı bu çocuklarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak doğru şekilde kullanmalıyız. Çünkü çocuklarımız için kaybedecek zaman yoktur.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Anıl YÜCEL

Özel Eğitim Öğretmeni

Fotoğraflar

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Özel Eğitim Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1356 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Kemal B.
Psikolog

Bugün

Fatma N. Ö.
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni (İlköğretim)

Bugün

Belgin A.
Çocuk Gelişim Ve Eğitim Uzmanı

Bugün

Fehime H.
Psikolog

Bugün

Hanife D.
Özel Eğitim Öğretmeni

Yenilenen EÇOP'u Denediniz mi?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ demoyu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • Veritabanı sunucu hizmeti
 • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
 • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
 • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.