Tatlı bir rica: "Dikkatimi dağıtıyorsun anne, biraz sessiz olur musun?"


02-02-2018 |

Tatlı bir rica: "Dikkatimi dağıtıyorsun anne, biraz sessiz olur musun?"

Unutmayalım ki her çocuk benzersizdir ve özgür bırakıldığı sürece birey olacaktır.

Aslında bu cümleyi kim kuruyor? Tabii ki genel olarak ebeveynler... Bunu söylemek bizler için çok normal, zaten çok yoğunuz, bir şeyler yetiştiriyoruz ve çocuklarımız hep bizim dikkatimizi dağıtıyorlar. Fakat bir anda yemek sofrasında neredeyse 4 yaşındaki bir çocuğunuzdan "Dikkatimi dağıtıyorsun anne biraz sessiz olur musun? Görmüyor musun yemek yiyorum" gibi bir tepki gelince anne ile baba göz göze gelip sadece kalakalıyor.

"Dikkatimi dağıtıyorsun anne biraz sessiz olur musun?"

Gülsün mü, ağlasın mı, dursun mu, iletişime devam etsin mi? Ne yapsın bu anne ve baba? "Tabii yavrum haklısın, yemek yiyorsun, yemek yerken pek konuşulmaz" mırıldanmalarından sonra başlıyorlar sessiz düşünmeye; "Biz galiba çok söz hakkı verdik, tamam kendine güvensin dedik de bu kadarı da fazla sanki?"

"Yoook tam da istediğimiz bu, bize kal gelse de ne yapacağımızı bilemesek de çocukta olmasını istediğimiz işte tam da bu! Gerektiği yerde gereken cevabı verebilmesi, onu rahatsız eden bir durum karşısında bu sıkıntısını ifade edebilmesi, haksızlığa uğramış hissediyorsa hakkını arama cesaretini gösterebilmesi."

Unutmayalım ki her çocuk benzersizdir ve özgür bırakıldığı sürece birey olacaktır.

Sadece bunlar mı? Hayır, bir de bunlar var...  Mutluysa mutlu olduğunu belli edebilmesi, sarılmanın önemine varabilmesi... Yani olumlu olumsuz her neyse yaşadığı, hissettiği özgürce ifade edebilmesi... Çocuğumuz ancak o zaman birey olmaya başlayabilecek; duygularını ifade edebildiği zaman... Unutmayalım ki her çocuk benzersizdir ve özgür bırakıldığı sürece birey olacaktır. Yeter ki bizlerin rehberliği "çocuğa hakim olan ve onun gelişmesini engelleyen çok güçlü bir enerji yerine ona keşif fırsatları veren ve destek olan bir enerjiye dönüşsün".

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

Ne zaman ki çocuğu "her zaman daha sıkışık işlerle uğraşan yetişkini rahatsız eden kişi" olarak görmekten vazgeçeriz; işte o zaman onun yaşam enerjisini anlamaya ve onunla yaşamaya başlarız. Aslında çocuk hep şunu ister "benim iyiliğim için beni engelleme". Ne kadar güzel bir cümle... Bu cümle biz yetişkinlere de ne kadar iyi gelir farklı açılardan düşünürsek. Çocuklarımızda hep bir yaşam enerjisi bizlerdeyse hep bir "cıs" kelimesi vardır. Oysaki çocuklarımızın doğal kapasiteleri ve kendilerine has ayarları vardır. Ayarlarını çözebildiğiniz çocuğunuz kapasitesinin farkına varabilir, yetenekleri ortaya doğal ortamda koyabilir. Çünkü onlar aylak değil bizlerden daha meşguldürler. Başarmaları gereken bir dolu görevleri, farkına varmaları gereken bir beden ve davranış biçimleri vardır. Bu süreçte bizlerin sağlaması gereken, uygun ortam ve uyaranla rehberlik eden anne ve babadır. Bu davranış biçimleriniz ve iletişiminizle belki çocuğunuz çok konuşacak, çok soracak ve yapılan her şeyi sorgulayacak. Ancak bırakın sorgulasın, sorgulasın ki yarın hayatında pasif bir birey yerine ne istediğini bilen, olmak istediği yerde olan ve duygularını ifade edip özgürce yaşayabilen bir birey olsun...

 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1257 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Gizem K.
Anaokulu Öğretmeni

Bugün

Salahattin M.
Fizyoterapist

Bugün

Atakan Y.
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık

Bugün

Rıdvan Z.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Derya G.
Çocuk Gelişimcisi

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz