Otizmli Bireyler için Ergoterapi


10-07-2019 |

Otizmli Bireyler için Ergoterapi

Amerikan Ergoterapi Derneği'ne göre ergoterapi, bireylerin yaşamlarının tüm yönlerinde bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olan etkili bir terapidi

Amerikan Ergoterapi Derneği'ne göre ergoterapi, bireylerin yaşamlarının tüm yönlerinde bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olan etkili bir terapidir. Ergoterapi, insanlara bağımsız ve tatmin edici bir yaşam için gerekli becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olur.

Başka bir deyişle, ergoterapistler her yaştan insanla çok çeşitli beceriler üzerinde çalışmaktadır. Sonuç olarak, terapistlerin yaklaşımları, bireysel bir terapistin eğitimine, ilgi alanlarına, bulunduğu yere ve kişisel yeteneklerine bağlı olarak geniş ölçüde değişir. Ergoterapistler temel beceriler üzerinde çalışarak insanlara el yazısını geliştirmede yardımcı oluyor, kavanoz açma, makas kullanma ve benzeri günlük rutinleri yapmayı sağlıyorlar. Bununla birlikte, birçok ergoterapist hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için ilgi ve uzmanlık alanlarını da genişletmekteler.

Neden Otizmi Olan Bir Kişinin Ergoterapisti Görmesi Gerekir?

Otizmden dolayı, ergoterapistler çalışma alanlarını büyük ölçüde genişlettiler. Geçmişte, bir ergoterapist, el yazısı, gömlek düğmelerini ve ayakkabı bağcıklarını bağlama vb. becerilerini geliştirmek için otistik bir kişiyle çalışmış olabilir. Ancak günümüzde otizmde uzmanlaşan ergoterapistler aynı zamanda duyu bütünleme konusunda da uzman olabilir veya hastalarıyla birlikte oyun becerileri, sosyal beceriler ve daha fazlası için çalışabilirler.

Ergoterapist Otizmliler İçin Ne Yapar?

Ergoterapistler elbette fiziksel beceriler üzerinde çalışırlar. Aslında, el yazısı bir ergoterapistin okul ortamında yapacağı çalışmanın odak noktasıdır. Bununla birlikte, otizmi olan insanlar genellikle bağımsız yaşam için gereken temel sosyal ve kişisel becerilerden bazılarına sahip olmadığından, ergoterapistler tüm bu ihtiyaçlar üzerinde çalışmak için teknikler geliştirmiştir. Örneğin, şunları yapabilirler:

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.
 • Bir çocuğun ışığa, sese, dokunmaya, kokulara ve diğer girdilere uygun şekilde yanıt vermesine yardımcı olmak için duyu bütünleme müdahaleleri sağlarlar. Müdahale, bir çocuğun vücudunu bulunduğu alanda daha iyi yönetmesine yardımcı olmak amacıyla sallanmak, diş fırçalamak, top oynamak ve bir takım diğer aktiviteleri içerebilir.
 • Bir çocuğu başkalarıyla etkileşimde bulunma ve iletişim kurma konusunda teşvik eden etkinlikleri planlarlar. Otizmde uzmanlaşan ergoterapist için, bu planlamalar özellikle fiziksel becerilerin yanı sıra entelektüel ve duygusal becerileri geliştirmek için geliştirilen Floortime gibi yapılandırılmış oyun terapilerine de dönüşebilir.
 • Bireyin bir ortamdan diğerine, bir kişiden diğerine ve bir yaşam evresinden diğerine geçişine yardımcı olacak stratejiler geliştirirler. Otizmli bir çocuk için bu, evden okula geçişleri yönetmek için rahatlatıcı stratejiler içerebilir ve otizmli yetişkinler için mesleki becerileri, yemek pişirme becerilerini ve daha fazlasını içerebilir.
 • Görülebilir yetersizliklerin üstesinden gelmek için uyarlanabilir teknikler ve stratejiler geliştirirler.

Nitelikli Bir Ergoterapist Nasıl Bulunur?

Ergoterapisler genellikle otizmli çocuklar için kapsamlı bir okul tabanlı veya erken müdahale programının bir parçası olarak çalışabilirler ve okul tarafından işe alınabilir veya sözleşmeli olarak çalışabilirler. Ek olarak, çocuk doktorları ebeveynlerin devletin sosyal hizmetler bölümü veya sağlık bölümü aracılığıyla mevcut erken müdahale programlarına katılmalarına yardımcı olabilir. Otizmli yetişkinler, ergoterapi hizmetlerine gelişimsel engelli programları veya sosyal hizmet kurumları aracılığıyla erişebilirler.

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

https://www.verywellhealth.com/occupational-therapy-for-autism-260576?_ga=2.145413171.68337117.1554223541-1371156703.1552814843

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sorumlu Müdür

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1822 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Ayla O. K.
Okul Öncesi Öğretmeni

Bugün

Tuğçe Ç.
Odyolog

Bugün

Banu Ç.
Psikolog

Bugün

Demet D. K.
Psikolog

Bugün

Duygu Y.
Fizyoterapist

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.